1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

RO Akvaryumu Patlattı Damacana Su tavsiyesi

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde Okurt tarafından 1 Kasım 2012 başlatılmıştır.

1. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Bir iki haftadan beri akvaryumda hiç yoktan yere diatom üremesi gözlemliyordum, sebebini son haftalarda sık su değişimi yapmama bağlasam da, RO nun doğru çalışmadığının farkına yeni vardım. Şimdi RO'yu halledene kadar damacana su kullanmam gerekiyor, uzun bir süredir damacana kullanmadığım için olaya epey bir uzak kalmışız. Tavsiye edeceğiniz bir su markası var mı? Maliyet önemli değil.

2. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Selamlar Özdemir bey.
    Ocak ayında ilk kurulum yaptığımdan beri Nesle su kullanıyorum ve hiç bir olumsuzluk yaşamadım.

Okurt bunu beğendi.
  3. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Özdemir hepsinin üstünde ph derecesi yazıyor, netten de bakabilirsin. Fakat bu önemli mi? zaten tuz ekleyince ph otomatikman 8'e yükseliyor.. Bu bağlamda içinde siyanür amonyak püsür olmayan temiz sular daha iyi olacaktır. Bu yazdıklarımı sen zaten biliyorsun.

Fiyatı uygun olan ve tadı güzel kendi güzel ph'ı güzel elmacık diye bir su var.

4. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Ro doğru çalışmıyor derken sorun olan filtre malzemesini tespit ettik mi Özdemir.
    Cihazda sorun olacak başka bir ekipman yok çünkü.

5. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Sorun olan malzeme belli, musluk kapanınca şebekeden filitreye giden akışı kesen 4 girişli emniyet valfi vardır o bozulmuş yüksek basınçlı şebeke suyuda musluk kapalı olduğu halde membranı zorlamış ve patlatmış, membran tamamen iptal. Atık su çıkışındaki kısıtlayıcıda zarar görmüş sanırım. valf, kısıtlayıcı ve membran değişecek Balıkesir'de filmtek membran bulamadım bugün su eklemesi yapmam gerekiyor damacanaya dönüş yapacağız bir süre.

6. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    İşin anlayacağınız akvaryuma günlerdir şebeke suyunu basıyormuşum çok kafam bozuldu sabahtan beri sinirimden kendimi yiyorum. oda değil de bu su ile çok su değişimi yaptım , akvaryumda ters giden bir şeyler var diye. İşi daha da kötü hale getirdim anlamadan.

7. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Geçmiş olsun Özdemir. Her ro kullanıcısı arada bir tds metre ile olcmeli suyunu.
    Buradan ihtiyaç olan birşey varsa alıp gönderelim.

8. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Sağolun, siparişleri geçtim, bir iki gün içinde elime ulaşır sanırım.

9. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Özdemir abi geçmiş olsun,şu anda tds metre ölçümün kaç?

10. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Abi şimdi anladım kusura bakma millet olarak okuma özürlüyüz,mebran gelene kadar akvaryumu az suyla dönder mebran gelincede iyi bir su değişikliği gerekiyor...

11. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Bence beklemeden damacana ile su değişimi kararın çok doğru özdemir.
    Nestle, erikli,pınar madran kullanıp sorun yaşamadığım markalar.

Okurt ve Alparslan bunu beğendi.
  12. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Özdemir abi Geçmiş olsun ucuz yollu da olsa bit tds metre edin bence. Ben her eklediğim suyu ölçüyorum.
    Saka su varsa o da olur.

13. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Fiyatı uygun olan ve tadı güzel kendi güzel ph'ı güzel elmacık diye bir su var.[/quote]

Burak işin aslında suyun üzerinde ne yazdığı beni hiç ilgilendirmiyor, Bundan birkaç sene önce Cocacola piyasaya Halis muhlis RO su satmaya başlayınca cahil cühela takımının yardımıyla diğer firmalar öyle bir kampanya başlattılar ki firma markayı piyasadan çekti. Sözde zehirli suları filitre edip halka içiriyorlar diye kampanya başlattılar. O zamanın forumlarında o su o kadar popüler olmuştuki bir çok akvaryum hobicisi o suyu kullanmaya başlamıştı. Ama halka durumu anlatamadılar. Bu yüzden firmanın ne dediği veya halkın ne dediği benim için önemli değil, önemli olan hobicinin suyla olan deneyimi.

Benim da aslında kafamda olan bazı markalar vardı ama ben 2009 da RO aldığımdan beri damacana su kullanmadım dersem yalan olmaz. Son dönemde insanların ne kullandığını anlamak için bu başlığı açtım. Çünkü damacanalarda belirli bir istikrar göstermiyor.

Phmetrede benzer işi az buçuk görebiliyor aslında eğer çıkış suyu 6,8 altındaysa o su olmamıştır. tds bende yok.

Valla nasıl uyanamadım işe ona kızıyorum ben, kötü gidişi görünce su üzerine su değiştirdim. neyse oldu artık yapacak birşey yok.

14. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Bugün membran değiştireyim dedim, eski 003 TDS bir saattir 030 larda akıyor, ne kadar beklemek gerekir?

15. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Hemen sonuc veriyor tds. Ben mi yanlış anladım acaba soruyu

Sent from my iPhone using Tapatalk

16. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Membran üzerinde 1 saat kadar boşa akıtın uyarısı var ama TDS inmedi bir türlü.

17. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Reçine filtresinden geçeni ölçüyorsun değil mi mahir. Tecrübene rağmen sorayım dedim yinede.

Sent from my iPhone using Tapatalk

18. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Reçineli ve reçinesiz...

19. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Saat vermeyim ama bir 40-50 litre su ürettikten sonra yola giriyor. Ne marka membran kullandın Mahir?

20. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Benim Ankara'da ölçtüklerim :
    Çeşme suyu: 012
    Ro reçinesiz : 009
    Ro reçineli : 001
    Erikli : 005
    Nestle. 008