1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Ro Cihazlarının Reçine Tüpleri Hakkında

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde Görkem tarafından 6 Eylül 2014 başlatılmıştır.

1. Görkem

Görkem

İsim:
    Görkem EJDER
    Merhaba Arkadaşlar elinizdeki ro cihazları nasıl bilmiyorum ama eskimiş reçine tüpü olan arkadaşlar var mı?
    Tüp eskiyince ne yapıyorsunuz? genelde membran mı çabuk eskiyor yoksa reçine kısmı mı?

Sanki reçine çabuk ömrünü dolduruyor gibi hatırlıyorum. Suların yumuşatılmasıyla alakalı olarak okuduğum bir yazıyı paylaşmak istiyorum, ki bi tekstil fabrikasının inşaat işerini yapmaktayım fabrikada da böyle bir yöntem uygulanıyor.

REÇİNELER
    Resinler(reçineler): Asidik reçineler, katyonları tutar, bazik reçineler, anyonları tutar.

Suyu yumuşatmanın en pratik yolu, iyon değiştirici reçine kullanmaktır. İyon değiştirici reçineli sistemler, genelde sodyum iyonları ile sertlik iyonlarını yer değiştirterek çalışırlar. işlem esnasında, su, reçine tanecikleri arasından süzülerek geçer. Reçine tanecikleri, üzerindeki elektrik yükü sodyum iyonlarını, reçine taneciği üzerinde tutar. Ancak, reçine taneciklerinin, aynı zamanda "sertlik minerallerini tutma kabiliyeti" de vardır. Reçine taneciklerinin, sertlik minerallerini tutma kabiliyeti, sodyum iyonlarını tutma kabiliyetine göre daha fazladır. Bu şekilde iyon değişimi gerçekleşir.

Belli miktarda sert su, reçine yatağından geçtikten sonra, reçine tanecikleri tamamıyla, sertlik mineralleriyle kaplanır. Bu durumda, sertlik minerallerinin tutulması son bulur. Sertlik iyonlarının, tekrar sudan tutulabilmesi için reçine taneciklerinin, sertlik minerallerinden kurtarılarak, tekrar sodyum taneciklerinin bağlanması gereklidir. Bu işleme 'rejenerasyon' adı verilir. Rejenerasyon esnasında, tuzlu su,reçine tankına verilir ve reçine sodyuma doyurulur. Reçine tankında biriken yüksek konsantrasyondaki sodyum iyonları, sertlik iyonlarını, reçine taneciklerinden ayırır. Reçine, daha sonra temiz su ile durulanarak, fazla tuz ve sertlik mineralleri tanktan atılır. Reçine tankı, tekrar sertlik iyonlarını tutmaya hazır durumdadır.

Buna göre reçine kullanan ve reçine tüpü eskimiş arkadaşlar doyana kadar kaya tuzu çözdürülmüş su kullanarak bu reçine tüplerinden bu suyu sirküle etseler acaba reçineler tekrar kullanılacak hale gelebilirler mi?

TencoMelih, emarch, veysel ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.

Sayfayı Paylaş