1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

RO slikat reçinesi tuttuğu maddeleri geri bırakır mı?

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde LostRua tarafından 15 Nisan 2015 başlatılmıştır.

1. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Abi 1ve 2 yer degisse daha iyi olur abi elek gibi dusunursek 3 numaranin elediği kumu 5 numaralı elek ile tekrar elemek gereksiz olur abi.

İlk aşamada tahminim tds 15 seviye anca dusuyorsur bu kadar malzemeye rağmen abi. İş mebranda bitiyor. Belki sızdırmada - contada bir problem vardı belkide atık kısıcıda.

Sent from my iPhone using Tapatalk

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ben hala bunu yanlış bağladığım kanısı taşıyorum. Mebran Filmtec ve iyice kontrol ettim.

1 damacana 1 saatte doluyor. 3. lü kullanırken 2.3 saatte damacana dolardı.

3. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Normalde sıralamanın ilk girişde şöyle olması gerekmiyormu tam bilmiyorum ama kendi cihazıma göre yazıyorum. ilk 3 ün sıralamasından emin değilim.
    1. 5 mikron sediment
    2. Karbon
    3. 1 mikron sediment
    4. Membran
    5. Alkali filtre
    6. Reçine

Bende TDS arada 2 çıkıyor diye kriz geçiriyorum bide. Aslında kim soktu hayatımıza bu RO cihazlarını işler nereden nereye geldi anlayamıyorum cidden aşağıdaki resimler 2008 yılında 2 senelik akvaryumum içindeki canlılara ps ye yandaki filtre sistemine bakarmısınız evde ne varsa onlarla kuruldu 3 ayda bir su değişimi yapılıyordu.hergün eline geçiren 5-6 kere yemliyordu ama bir kere olsun ne yosun gördüm neden benzer başka bir oluşum üstündeki 24 saat yanan florasanlar slyvana 5-6 yıllık tatlı su akvaryumundan çıkma florasanlar kullanılan suda damacana o zamanki hidayet mi ne ole en ucuz olan markaydı.

[​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

YMR_AY, Alparslan ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Onur hiç bunlara girme derim çünkü yazmaya başlasam roman olur. Cami çeşmesinden tut da sump içinde yok yoka kadar gider olay, tabii haftalik 2 kg xenia budama vs hiç girmiyorum. Yıllarca Karaköy metal halide kabı içinde slwiana metal ve yanda T8 kullandım. Birileri birşeyleri hayatımıza fena soktu bu net.:D

YMR_AY ve Alparslan bunu beğendi.
  5. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Valla birileri hayatımızamı yoksa cüzdanımızamı soktu anlamadımki ben haraç verir gibi 6 ayda 1. Florasan değiş 3 ayda filtre aylık karbon eski akvaryumumun 10da 1 berraklık yok ama 100 katı harcama 100 katı uğraşma var evdeki dolabın resmini cekip koysam ağlarsınız bi kızamık testi yok testler içinde işin zevki kaçıyor sanki biraz yavaşdan eskiye dönmek gerek diye düşünüyorum bazen

YMR_AY ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Üretim üzerine gittiğim için şuan standard kurulum bir tankım yok ama üretim tecrübelerini edinip bırakınca bir tank kurarsam kesinlikle biyolojik sump ve diğer doğal filtre yöntemleri ile kuracağım. Katkı konusunu zaten çözdüğümü düşünüyorum bu yöntemi bırakmam. Farklı birşey yaparım diye umut ediyorum.

7. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Akvaryum için kullanıyorsak doğru sıralama budur.Aslında olay membranda biter, iyi kaliteli membran tek başına yetmektedir.
    Alttaki üçlü grup olmasa da olur ancak membran pahalı bir filtre ve ömrünü ızatmak için bu üçlüyü kullanıyoruz.
    Membran giren suyun tds değerini 4 civarlarına indirebiliyor, sıfırlayamıyor.Rene ile de bunu sıfırlıyoruz. Kısaca olay budur ve mebranı mümkünse amerikan malı filmtech marka kullanıyoruz.

8. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Peki reçinede evet bu süperdir diyeceğimiz bir marka varmı?

9. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Malesef ben hiç birisini beğenemedim henüz.

10. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    @Alparslan geçen devasa bir reçine filtresi paylaşmıştın forumda ondaki amaç neydi su memnrandan 4 tds gibi bir değerle çıkıyorsa bu kadar büyük ne tutuyor o filtre?

11. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Tutması değişmiyor aslında değişim süresi uzuyor. Hacmen iki litre alıyor ufakların 6 katına eşit en azında 1 ay değiştirmeden 0 TDS gitmesi gerekiyor. İşiniz yoktur ufak olanı her hafta değiştirirsiniz. Üşeniyorsunuzdur 20 inçlik olanı ayda bir değiştirirsiniz.

Alparslan bunu beğendi.
  12. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Ben aldığımdan beri 4 aydır değişmedi hala ama değer şimdi baktım 0 tds.
    Tds değeri reçine için bir kıstas değilmi acaba yada tuttuğu şeyler tds değerinde etkenmi değil tam olarak neleri tutuyor reçine?

Çok soruyorum ama cidden hiç bir bilgim yok arkadaşlar mantığını tam anlamaya çalışıyorum sadece

13. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Mixbed reçine anyonik ve katyonik atomları tutuyor.

Sadece mebran çıkışınızı ölçtünüz mü? Belki de mebranın çıkışı zaten 0 (sıfır) tdsdir. Şöyle düşünün benim ev şebeke suyum barajdan temin ediliyor. Yağmur çok yağarsa TDS değeri 110'a kadar düşüyor. yağmur yağmazsa kar suyu az gelirse 210'a çıkıyor. Şimdi mebranım 210 luk suyu 4 e düşürüyor diye bende hayıflanıyorum. Neden sıfırlayamadı diyorum. Oysa bir başkasının mebranı 75 tds suyu 1 e düşürüyor diye benim mebranımdan daha fazla başarılı sayılamaz sanırsam. Basınç farkları bile bir etken bu duruma. Mesela yerleşke itibarı ile eski olan bir evin ön filtresi olarak ilk başta 80 micron yıkanabilir filtre kullanmak gerekir. Çünkü suyunun %40'ından fazla çamur ve tortu vardır. Buda 6 ayda bir değiştirilmesi gereken filtreleri aylık değiştirme ihtiyacı duyulur. Aslında su arıtmacılar genel konuşuyorlar. Bu iş bu kadar genel konuşulabilecek bir iş değil. Ölçümlerin evlere ve konumlara göre yapılması ona uygun doğru cihazın doğru filtreleme sistemlerinin tercih edilmesi gerekir.

Alparslan ve Onurs bunu beğendi.
  14. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Teşekkür ederim cevaplar için kafamda baya bir canlandı şimdi durum.
    anladığım kadarı ile bu membranlarında belli kapasiteleri var 75/15/300gbh gibi bunlarda su arıtma kapasitesi bu bilgiler çok faydalı oldu bana artık en azından mantığını bilerek değişimi kendim yapabilirim.

Birde alkalite filtresi akvaryum içinmi yoksa içme suyu içinmi kullanılıyor. ve ph hangi filtrede dengeleniyor ?

15. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    İçme suyu akvaryum için olanlar sadece slikat dediğimiz mixbed reçine ondan harici zarardır. O yüzden içme suyu ile farkli hatlar kullaniriz akvaryuma

16. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Abi senden dizilim konusunda bir fikir vermek istiyorum. Şimdi 6 aşamalı kullanacağız. Sıralama şöyle olacak.

1- 5 mikron sediment
    2- Graül aktif karbon
    3- Granül aktif karbon
    4- Granül olmayan aktif karbon ( yerine zeolit )
    5- Granül olmayan aktif karbon ( yerine seramik sediment )
    6- 1 mikron sediment
    7- Mebran
    8- mixbed reçine.

Büyük ihtimal abi reçine ve zeolitten parçalar mebrana geçiyor ve mebranı tıkıyor. Mebran tıkanıncada verimli çalışamıyor. O nedenle mebrandan hemen öncesinde bir mikron sediment şart abi. Ondan öncede granül aktif karbon kullanmamaya çalışmak gerek.

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Tds 90 çıkıyor şuan. Güya 6 aşama yaparak ağzımızla kuş tutacaktık. :D 20 günde Tds 90 olur mu yahu.

Bir ayar yaparım dediğin gibi bakalım ne olur.

YMR_AY bunu beğendi.
  18. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Abi dediğim gibi 1 yıllık mebrani iki haftada öldürüyor mixbed ve zeolit. Yoksa başka yolu yok abi.

19. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Ben bu tds yüksek çıkıyor sizlerde bilemiyorum. Aşagida fotosunu çektim üç ayrı ölçüm degeri okunuyorss bakın bir. Filtreler 4 ncü ayında mebran 1.5 yıllık, tds değerlerini görüyorsunuz. Bu benim içme suyunda ve akvaryumda kullandığım ro cihazım. Silikat filtresi yok. 4 aşamalı ro cihazi.
    IMG_20150530_185417.jpg IMG_20150530_185430.jpg

20. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Normal olanı o zaten abi bende çıkardım attım reçineyi mebran 4 TDS.

Sayfayı Paylaş