1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Rotifer Üretimi Mini Fabrika

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 10 Ekim 2014 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Rotifer üretimi kısmında kendimi biraz sorgulamak zorunda kaldım. İlk kültürü 1,5 yıl evvel Halil kardeşimden almış tüm Bursa eşrafından arkadaşlar rotifer kültürünü çökertmişken ben ayakta kalmaya devam etmiştim, ediyorum da.:D Ancak ne yazık ki palyaço üretimi yaparken sık sık rotifer kültürünün sayıca dibe vurması yüzünden 5 günde zorlanmaya başlamıştım. Kısaca rotifer kültüründe yakalanması gereken yoğunluğa bir türlü ulaşmayı beceremedim.

  Rotifer Üretiminde (20 LT Kova) Yaşadığım En Büyük Sıkıntılar?

  Kültürü larvalara vermek için günde 5-6 kez hasat etmek zorunda kaldığımdan rotiferin sayıca hızlıca dibe vurması aslında yoğunluk kısmındaki hatadan geliyordu. Kültüre 6 günde bir bakım yapmak gerekiyordu çünkü su kahverengi olup yoğunluk iyice düşüyordu. Bakım yapılma sırasında ise kovanın dib kısmında inanılmaz şekilde fitoplankton kalıntıları kalıyordu ve onlardan kurtulmak için mecburen kovanın üst kısmından temiz yerden alabildiğim kadar rotiferli su alarak yarıdan biraz az suyu dökmek zorunda kalıyordum. Sonuç olarak iyice azalmış yoğunluk, bakım yapılmış, yeni su ve fitoplankton eklenmiş bir kültür kalıyordu, yani tekrar 3-4 gün beklemek gerekiyordu. Bu beni larva besleme sırasında özellikle sayı yüksek larvaya ulaştığında zorluyor ve açık yazmak gerekirse tüm larva tankını riske atıyordu, bundan kurtulmak için kedi fare oyunları yapmak zorunda kalıyordum.

  Rotifer Üretimi İçin Oluşturduğum Sistem Basit Olmalıydı?

  Evet çok basit ama hedefi 12 den vuran bir sistem olmalıydı çünkü ilk aşamada önemli olan işlevdi, geliştirmek ve tasarımı bir üst seviyeye çıkarmak bir sonraki hedefti.

  Kısaca yapılan Tasarım:

  Damacana sistem için gözüme kestirdiğim ilk şekli uygun malzemeydi. Alt kısmını önce kendi plastik kapağı ile denedim ama bu plastiği silikon hiç tutmadı ve hayal kırıklığı yaşadım.:) Ardından su pompasına gözüm takıldı ve gözünün yaşına bakmadım. Pompanın damacanaya takılan kısmını incelediğimde hem alttan tortulu suyu alabileceğimi gördüm ve aynı zamanda istersem süzme işlemini önden ayrı bir vanadan içteki hortumu takarak yapabileceğimi gördüm ve uyguladım.

  Rotifer üretimi.jpg

  rotifer kültür kabı.jpg

  İçteki boruyu ister takardım oradan süzerim veya takmaz eski yöntem süzme işlemi yapabilirdim.

  rotifer bakımı.jpg

  Damacana alt boğaz kısmı konik olduğu için iç kısmı temizleyip karıştırıp beklediğinizde tüm pislik en alt boğazdaki vana önüne birikmek zorundadır, vanayı açtığınızda tüm pisliği yarım litre suyla dışarı almak mümkündür. Kalan suyu süzer ve su değişmek istediğimde istediğim miktarda değişim yapmak bana kalacaktı. Ayrıca içeriye verilen oksijen de boğazdan hareketlendiği için artı karışma sağlayacaktı.

  Bir de sehpa yaparsam tamamdı. Onu da halledip kablo tutturucu ile çaprazlama bağlayıp sallanmasını veya yan yatması riskini sıfıra indirince rotifer üretim için düşüncem tamamlanmıştı.

  Rotifer fabrikası.jpg

  Deniz Akvaryumu Portalı
   
  emarch, veysel, 8020_r31s ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
 2. Erdal

  Erdal

  Mesajlar:
  4.027
  Sözün bittiği yer. Diren Temel abi diren :)
   
 3. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.046
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Helal olsun Temel abi mucitsin vallahi, projeyi kaptım...;)
   
 4. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Kapmadığın bir şey kalmadı zaten Alpi. :D İcraatı görelim artık yürü bakayım.
   
  Erdal ve veysel bunu beğendi.
 5. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.046
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Temel abim olacak o kadar, benim Alpillaris ler de yakında gelecek...:D
   
 6. harfuzmani

  harfuzmani

  Mesajlar:
  6.002
  Yer:
  Bursa
  Bu ne isim koyma sevdasıdır, önce yürümeyi öğrenin. :)
  Gayet güzel ve kullanışlı olmuş Temel abi, yüksek oranlı kullanımlar için şart böyle sistemler.Ucuz,kolay ulaşılır ve işlevsel oluşu tam sana yakışan tarzda.
   
  TencoMelih ve 8020_r31s bunu beğendi.
 7. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.046
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Hakan abi yürüme işini çoktan geçtik akvaryumlara bakmıyorum bile sıkıntısız kayıpsız gidiyor, artık varyete zamanı...:D
   
 8. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  6.863
  Yer:
  Bursa
  Önce formuna, solungaçlarina ağiz ve çene yapisina bakin. Düzgün bireyler, sağlikli gen aktarimi var mi yok mu onu keşfedin.

  Sonra ismini koyarsıniz.
   
  Erdal ve harfuzmani bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş