1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Rotifer Üretimi

Başlığı 'Canlı Yem Kültürleri ve Diğer Yemler' kategorisinde halilkocan tarafından 9 Aralık 2012 başlatılmıştır.

1. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Rotifer üretimi deniz akvaryumu üretim çalışmaları için önemli. Üretim çalışmaları devam ederken tabi boş kalmıyoruz forum olarak. Öncelikle Forumda hali hazırda Yumurtlama çalışması yapan Percula çiftlerimiz yok değil ama yumurtaları görmek önemli tabi ama daha da önemlisi bu yumurtalardan çıkan larvaları Toparlayabilmek ve ayrı bir yavru tankına alıp orada beslemek önemli. ( Toplama konusunda DIY çalışmalarda var pek yakında )

Larvaların beslenmesi için bilinen en kolay yöntem Rotifer. Rotifer kültürü edinip bunu üretip çoğaltarak yavrulara vermek en kolay besleme şekli . Rotifer üretmekten pek anlamam ama Forumda Daha önceden yapan arkadaşlarımız oldu. Ve şu anda da bazı çalışmalar devam ediyor. Mmoner kullanıcı isimli Mahir bey evinde kültürü hazır bekletiyor ve son ziyaretimde biraz bana da verdi. Bende merak ederek biraz canlıyı inceledim hatta yetinmeyip microskop altında izledim gerçekten ilginç canlı. Elimce çok profesyonel ekipman yok ama elimden geldiği kadar videlarını ve fotoğraflarını çektim ve sizlerle paylaşmak istedim.

Rotifer Üretimi Kendi Video Çekimim. Video Sonuna Doğru Daha net Bir Görüntü var

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 18 Haziran 2015
  2. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    OnBinlerce dolarlık ekipmanın yoksa gayet başarılı çekmişsin, daha ne olsun. Eline sağlık.
    Hakikaten mikro canlıların dünyası çok cezbedici.

TencoMelih bunu beğendi.
  3. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Bence görüntü süper.

M

TencoMelih bunu beğendi.
  4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Çok güzel olmuş Halil ellerinize sağlık. Canlı canlı canlı izlemek ilginç geldi inan. İnşallah hedeflenen unsurlar gerçekleşir, çekimler harika olmuş net görülüyor. Konuşma kısmı ise tam bir profesör Halil Bey brifing gibi olmuş.:)

TencoMelih ve halilkocan bunu beğendi.
  5. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Asıl teşekkürü Mahir bey hak ediyor rotiferleri verirken o söyledi microskopla rahat görünüyor diye benim de aklıma geldi inceledik.

TencoMelih ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  6. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Halil ve Mahir abiye teşekkürler görüntüler süper..

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 18 Haziran 2015
  7. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Ellrine sağlık Halil, güzel olmuş, birzamanlar elimde bol miktarda vardı, ufak bir üretim tesisi kurmuştum :)
    Rotiferlerinde epey bir çeşidi var, iyi bir ışık altında gözle de rahatlıkla görülebilir. Percula üretimde rotiferi cinsi ve beslenmesi de çok önemli. Besin olarak zengin olmayan bir rotifer ama beli aşamaya kadar yavruları ayakta tutabiliyor. Bu konuda irdelenmeli.

TencoMelih bunu beğendi.
  8. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Özkan bey beni bu sitede paylaşıma yönlendiren sizin mütevazı üretim konunuzdur. Buraya kadar başka hiçbir Türk forumunda üretim paylaşımı görmemiştim, hobicinin "ürettim bakın" konularını da paylaşım olarak pek göremiyorum açıkçası.

Yani "Tamam da nasıl ürettin ?" Bu konuda yıllarını vermiş ticari abilerimiz var onlar da zaten paylaşmak zorunda değiller, çünkü profesyoneller. Yurtdışında da bir ORA' nın, ne bileyim bir SA' nın da üretim konularında bir paylaşım yok, aksine gizlilik var.

Öte yandan yurt genelinde "hobiciler" olarak üretime biraz uzak kalıp, uğraşmadığımızı görüyoruz, veya ticari düşünüldüğünden paylaşılmıyor olabilir, buna saygı göstermek lazım. Üretim konuları arttıkça açılan konular ve "özel üretim forumları" da artacak gibime geliyor.

Videodaki rotiferler hakkında; bu tür "Brachionus plicatilis", L tipi büyük rotifer, 200-360 mikron boylarında. Kültürü İngiltere'den getirttim, canlı kültürü ülkemizde nedense bulmak ya çok zor, ya da pahalı oluyordu. Bildiğim bir kaç arkadaşın ticari ürün konusunda çalışmaları var.

Fitoplankton veya maya formülleri ile beslenebiliyorlar, fakat maya ile beslenenler biraz daha zayıf kalıyor ve larvalar için yeterli desteği veremiyorlar.

Rotiferler balık larvalarının ilk yemidir, larvalar hareketli canlıları avladıkları için sadece canlı rotiferlere ilgi duyacaklardır. Kuru yem ile üretim Portoriko'da C-quest çiftliklerinde 1998' de denenmiştir. İlk gün ile 6. gün arasında bazı türlerde (A.Clarkii) %80 oranı yakalanırken, diğer türlerde %1 gibi başarısız sonuçlar da elde edilmiştir.

Günlük bakım gereksinimlerinin artması (iki kere dip çekimi) ve su şartları (partiküllerin sürekli su içinde yüzdürülmesi, kuru yemlerin suyu daha çabuk kirletmeleri, yemlerden dolayı oluşan bakterilere karşı antibiyotik ile müdehale gereksinimi)düşünüldüğünde, tüm ticari üreticilerin ilk 10-12 gün için neden canlı kültür tercih ettikleri anlaşılabilir. Diğer yandan meraklı hobiciler evde toz, kuru veya donmuş yem hazırlayıp deneyebilirler.(J.D.Wilkerson,2003)

Diğer yandan Özkan Bey'in belirttiği gibi, rotiferler kendi başlarına besleyicilikten ziyade bir paket görevi görüyorlar. Aslında fitoplankton ile beslenen rotiferler yeterli oluyor fakat, beslenmeden 3-4 saat kadar önce Selcon veya muadili ürünler (probiyotik?) :) yüklenen rotiferler görevlerini tam anlamı ile gerçekleştiriyor diyebiliriz.

Halil beyin fotoğraflarında ve videosunda görülen rotiferler, ufak bir şişede tek doz fitoplankton desteği ile yaklaşık 4-5 gündür kendi kendine yaşamakta olan durağan bir kültürün görüntüleridir. Sağlıklı bir rotifer kültürdeki tüm bireyler dişidir ve arkalarında yine dişi olacak tek kromozomlu yumurtalar taşırlar. Alınan örnekte yumurta taşıyan dişi ne kadar fazla ise, kültür de o kadar sağlıklı demektir.

Kültürde şartların kötüye gitmesinden dolayı (sürekli artan nüfus, amonyak, sıcaklık, pH, tuzluluk vs.) tehlike sezildiğinde, dişiler sadece erkek rotifere dönüşecek yumurtalar oluşturarak, yalnızca erkek rotifer üretmine geçerler. Erkekler dişilerin 3' te biri boyutunda ve daha hızlı hareket eden bireylerdir. Dişilerin bu sefer kendi bünyelerinde oluşturdukları yumurtaları döllerler, bu yumurtalar da neslin devamı için kist haline gelerek, ölen dişilerle birlikte kültürün dibine çöker ve ortamın uygun hale gelmesine dek o şekilde kalırlar.

Araştırmalarda kistlerin iki sene boyunca olumsuz şartlara dayandıkları görülmüştür. Tıpkı Artemialar gibi çöken bir kültürün dibindeki atıklar saklanarak, uygun koşullarda o neslin devamı sağlanabilir. Kistlerden yine sadece dişi bireyler çıkar ve hayat devam eder.

Çökmeye başlayan, yani içinde erkek rotifer oluşan bir kültür, (bir daha asla dişi kromozomlu yumurtalar görülemeyeceğinden dolayı) artık geriye dönüşü olmayan yola girmiş denebilir.

Kendi gözlemlerime göre kalabalık tutulmayan rotifer kültürleri oldukça dayanıklı, 22.Nisan'dan bu yana aynı kültürü devam ettiriyorum. Çok yoğun kültürlerde; günlük seyreltme, haftalık su değişimi veya amonyak alıcı destek ürünleri (Am-quel, ClorAm-X) kullanılmaktadır.

afatih, Erol, TencoMelih ve diğer 7 kişi bunu beğendi.
  9. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Ellerine sağlık Mahir Bey, epey açıklayıcı olmuş.
    Ne yazık ki rotifer zenginleştirmek için kullanılan katkılar yurdumuzda yok, varsa da satan yok.

TencoMelih bunu beğendi.
  10. MÜDÜR

MÜDÜR

Yer:
    BURSA
    İsim:
    Aykut İŞGÖREN
    Yok yaa korkmaya başladım ben bu işten. Siz yakında Klonlama işlerine falanda girersiniz. :D

11. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Brightwell' in Amin omega3 adlı bir ürünü var, (HUFA ve omega katkısı)fırsat olursa onu deneyeceğim. Balık çiftliklerine ürün veren yerlerde de rotifer zenginleştiriciler bulunuyor, fiyatlar döviz ve koli ile veriliyor. Bunlardan biri İzmir' deydi sanırım. Ürün isimleri "Algamac3000", "Red pepper paste".

Aşağıdaki makale güzel ipuçları veriyor...

http://www.akuademi.net/USG/USG2007/B/b11.pdf

Courageous ve TencoMelih bunu beğendi.
  12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Rotifer kültürünü zenginleştirmek önemli, zengin besin içeriğine sahip olmayan rotifer kültürü de larva ölüm sebebi. Bu yüzden ben Chlorella üzerinde duruyorum. Yerel bilgi yok bu konuda ama işe yarayacak bulgular var.

Özkan bu işle uğraştığı dönemde konusunda yazışmıştık. Aşağıdaki ifade yer alıyor.

Chlorella rotiferi besler mi, sıvı veya toz, saf hali ve zenginleştirilmiş hali ne kadar işi çözer?

TencoMelih bunu beğendi.
  13. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Temel bey doğrudur. Chlorella da özünde tatlı su rotiferi olmasına rağmen, bazı türleri tuzluluğa uyum sağlayabildiği için rotiferler, dolayısı ile de larva beslemede kullanılmaktadır. Omega3 asidi EPA açısından yetersiz olsa da kullanılabilir.(Wilkerson,2003)

Nannochloropsis'in avantajı; kolay üretilmesi, larvaların ihtiyacı olan vitamin B12 ve EPA asidi bakımından zengin olmasıdır.

Rotiferlere verebileceğiniz mikroalg kültürleri ve gereksinimleri.

TencoMelih bunu beğendi.
  14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Mahir cholorella ister ham, ister b12 ve diğer takviyeli zenginleşmiş buluruz, hatta bulduk say.:) 1,3,5 kilo, litre yani toz veya sıvı mümkün. Gerekirse paylaşırız getirip, balıkları iyi besleyin bu ara.:)

TencoMelih bunu beğendi.
  15. iuzunok

iuzunok

Yer:
    Ankara
    İsim:
    ismail uzunok
    Tebrikler Halil müthiş görüntüler bunlar.

16. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Rotifer hasadı videosu...480p izlenmesi tavsiye edilir.

Erol, TencoMelih, YIKIKTEMO ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  17. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Mahir abi Rotiferi sen mi üretiyorsun ?

18. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Baya çıkmış bu sefer yine yetişkinler yiyor mu acaba ?

Seyyar cihazdan online.

19. Enkılmen

Enkılmen

halil rotifer üretmek çok zor değil sana tarif ederim :) ama bana beleş beslenmiş rotifer vericeksin .

son günlerde bir kaç yazı okudum rotifer yumurtası almak lazım basit olarak

sonra bu yumurtaları tuzlu su akvaryumdan alacağımız su olabilir belli bir sıcaklıkta bekleterer aktive ediyoruz sonra yumurtalarımız patlıyor hatta bunun için bir cihaz da mevcut Aquarium Kits, Aquarium Care Products, Freshwater & Saltwater Aquarium Kits, Power Heads - Tom Aquarium Products

bunu küçük bir akvaryuma başlarsan doğan baby shrimper senin akaryumuna gider ama maalesef besleyici değil besleyici hale ve rotifer yumurtasına para vermemek istiyorsan küçük akvaryumua zooplankton girmen lazım kültürü türkiyede satılıyor zooplankton reaktörü kendin yapabilirsin azıcık sosyete işi olmasını istiyorsan hazır aquamedicte var ışıklı filan çok para değil orda işin aslı iki kademeli üretim var
    önce alg üretceksin yeşil yosun 16 saat lambayakarak fakat ordaki hile tuzlu suyu akvaryumdan alma alırsan senin akvaryumdaki zoo canlılar gelir işin duman ..
    ro su ile tuzu karıştır koy yosun kültürü ekle üresin ama biraz gübre koy besleyici olsun o üreyen suyu ayrı bir reaktöre alıyorsun kültür ilave ederek zooplankton yapıyorsun zoo plankton sıvısı ile rotiferlerini besliyorsun
    ayrıca zoo plantonlarını akvaryumuna enjeksyon smetodu ile soft mercan larını besleyebilirsin yada ayrı bir mercan akvaryumun varsa atarsın ama geri dönüşü kapatır besleme yaparsın bir çok varyasyon üretilebilir nerden biliyorsun bunları diyceksin
    çocukken su piresi üretiyordum satıyordum ticaret o zamanlar tatlı su vardı şimdi merak ettim biraz forumları karıştırdım üretim olunca hiç biri detaylı yazmamış ama bu şekilde olması gerekir bilimsel makalelerden okuduğum kadarı ile biri denerse sorumluluk kabul etmem ben yakında denerim.. yani döngü şu şekilder

1 rotifer yumurtası
    2 zooplankton ve gübre
    3 yeşil yosun kültürü bir kere aldınmı döngüde
    4 rotifer kuluçka sistemi kendin yapta olur .
    5 rotifer besleme sistemi kolay bir sistem tarif ederim detaylı şekli var abartırsan kendi yumurtanıda alabilirsin (tam kapalı çevrim )
    6yumurtadan çıkan besin değeri olmayan rotiferlerini beslemek için zoo plankton reaktörü
    7 zoo planktonlarını beslmen için yosun (alg ) reaktörü ve tabiki yosun kültürü

bir iki ince noktası var ama çok zor değil ..
    hatam var ise affola..

bu arada zooplankton ile değil alg ile besleme yaparsın ama o zaman o kadar besleyici olmaz gidip omega vs ıvır zır alman lazım ama bu şekilde tam döngü olur .

TencoMelih bunu beğendi.
  20. Enkılmen

Enkılmen

Sayfayı Paylaş