1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Rotifer Üretimi

Başlığı 'Canlı Yem Kültürleri ve Diğer Yemler' kategorisinde halilkocan tarafından 9 Aralık 2012 başlatılmıştır.

1. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Rotifer üretimi deniz akvaryumu üretim çalışmaları için önemli. Üretim çalışmaları devam ederken tabi boş kalmıyoruz forum olarak. Öncelikle Forumda hali hazırda Yumurtlama çalışması yapan Percula çiftlerimiz yok değil ama yumurtaları görmek önemli tabi ama daha da önemlisi bu yumurtalardan çıkan larvaları Toparlayabilmek ve ayrı bir yavru tankına alıp orada beslemek önemli. ( Toplama konusunda DIY çalışmalarda var pek yakında )

Larvaların beslenmesi için bilinen en kolay yöntem Rotifer. Rotifer kültürü edinip bunu üretip çoğaltarak yavrulara vermek en kolay besleme şekli . Rotifer üretmekten pek anlamam ama Forumda Daha önceden yapan arkadaşlarımız oldu. Ve şu anda da bazı çalışmalar devam ediyor. Mmoner kullanıcı isimli Mahir bey evinde kültürü hazır bekletiyor ve son ziyaretimde biraz bana da verdi. Bende merak ederek biraz canlıyı inceledim hatta yetinmeyip microskop altında izledim gerçekten ilginç canlı. Elimce çok profesyonel ekipman yok ama elimden geldiği kadar videlarını ve fotoğraflarını çektim ve sizlerle paylaşmak istedim.

Rotifer Üretimi Kendi Video Çekimim. Video Sonuna Doğru Daha net Bir Görüntü var

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 18 Haziran 2015
  2. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    OnBinlerce dolarlık ekipmanın yoksa gayet başarılı çekmişsin, daha ne olsun. Eline sağlık.
    Hakikaten mikro canlıların dünyası çok cezbedici.

TencoMelih bunu beğendi.
  3. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale
    Bence görüntü süper.

M

TencoMelih bunu beğendi.
  4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Çok güzel olmuş Halil ellerinize sağlık. Canlı canlı canlı izlemek ilginç geldi inan. İnşallah hedeflenen unsurlar gerçekleşir, çekimler harika olmuş net görülüyor. Konuşma kısmı ise tam bir profesör Halil Bey brifing gibi olmuş.:)

TencoMelih ve halilkocan bunu beğendi.
  5. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Asıl teşekkürü Mahir bey hak ediyor rotiferleri verirken o söyledi microskopla rahat görünüyor diye benim de aklıma geldi inceledik.

TencoMelih ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  6. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Halil ve Mahir abiye teşekkürler görüntüler süper..

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 18 Haziran 2015
  7. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Ellrine sağlık Halil, güzel olmuş, birzamanlar elimde bol miktarda vardı, ufak bir üretim tesisi kurmuştum :)
    Rotiferlerinde epey bir çeşidi var, iyi bir ışık altında gözle de rahatlıkla görülebilir. Percula üretimde rotiferi cinsi ve beslenmesi de çok önemli. Besin olarak zengin olmayan bir rotifer ama beli aşamaya kadar yavruları ayakta tutabiliyor. Bu konuda irdelenmeli.

TencoMelih bunu beğendi.
  8. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Ellerine sağlık Mahir Bey, epey açıklayıcı olmuş.
    Ne yazık ki rotifer zenginleştirmek için kullanılan katkılar yurdumuzda yok, varsa da satan yok.

TencoMelih bunu beğendi.
  9. MÜDÜR

MÜDÜR

Yer:
    BURSA
    İsim:
    Aykut İŞGÖREN
    Yok yaa korkmaya başladım ben bu işten. Siz yakında Klonlama işlerine falanda girersiniz. :D

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Rotifer kültürünü zenginleştirmek önemli, zengin besin içeriğine sahip olmayan rotifer kültürü de larva ölüm sebebi. Bu yüzden ben Chlorella üzerinde duruyorum. Yerel bilgi yok bu konuda ama işe yarayacak bulgular var.

Özkan bu işle uğraştığı dönemde konusunda yazışmıştık. Aşağıdaki ifade yer alıyor.

Chlorella rotiferi besler mi, sıvı veya toz, saf hali ve zenginleştirilmiş hali ne kadar işi çözer?

TencoMelih bunu beğendi.
  11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Mahir cholorella ister ham, ister b12 ve diğer takviyeli zenginleşmiş buluruz, hatta bulduk say.:) 1,3,5 kilo, litre yani toz veya sıvı mümkün. Gerekirse paylaşırız getirip, balıkları iyi besleyin bu ara.:)

TencoMelih bunu beğendi.
  12. iuzunok

iuzunok

Yer:
    Ankara
    İsim:
    ismail uzunok
    Tebrikler Halil müthiş görüntüler bunlar.

13. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Mahir abi Rotiferi sen mi üretiyorsun ?

14. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Baya çıkmış bu sefer yine yetişkinler yiyor mu acaba ?

Seyyar cihazdan online.

15. Enkılmen

Enkılmen

halil rotifer üretmek çok zor değil sana tarif ederim :) ama bana beleş beslenmiş rotifer vericeksin .

son günlerde bir kaç yazı okudum rotifer yumurtası almak lazım basit olarak

sonra bu yumurtaları tuzlu su akvaryumdan alacağımız su olabilir belli bir sıcaklıkta bekleterer aktive ediyoruz sonra yumurtalarımız patlıyor hatta bunun için bir cihaz da mevcut Aquarium Kits, Aquarium Care Products, Freshwater & Saltwater Aquarium Kits, Power Heads - Tom Aquarium Products

bunu küçük bir akvaryuma başlarsan doğan baby shrimper senin akaryumuna gider ama maalesef besleyici değil besleyici hale ve rotifer yumurtasına para vermemek istiyorsan küçük akvaryumua zooplankton girmen lazım kültürü türkiyede satılıyor zooplankton reaktörü kendin yapabilirsin azıcık sosyete işi olmasını istiyorsan hazır aquamedicte var ışıklı filan çok para değil orda işin aslı iki kademeli üretim var
    önce alg üretceksin yeşil yosun 16 saat lambayakarak fakat ordaki hile tuzlu suyu akvaryumdan alma alırsan senin akvaryumdaki zoo canlılar gelir işin duman ..
    ro su ile tuzu karıştır koy yosun kültürü ekle üresin ama biraz gübre koy besleyici olsun o üreyen suyu ayrı bir reaktöre alıyorsun kültür ilave ederek zooplankton yapıyorsun zoo plankton sıvısı ile rotiferlerini besliyorsun
    ayrıca zoo plantonlarını akvaryumuna enjeksyon smetodu ile soft mercan larını besleyebilirsin yada ayrı bir mercan akvaryumun varsa atarsın ama geri dönüşü kapatır besleme yaparsın bir çok varyasyon üretilebilir nerden biliyorsun bunları diyceksin
    çocukken su piresi üretiyordum satıyordum ticaret o zamanlar tatlı su vardı şimdi merak ettim biraz forumları karıştırdım üretim olunca hiç biri detaylı yazmamış ama bu şekilde olması gerekir bilimsel makalelerden okuduğum kadarı ile biri denerse sorumluluk kabul etmem ben yakında denerim.. yani döngü şu şekilder

1 rotifer yumurtası
    2 zooplankton ve gübre
    3 yeşil yosun kültürü bir kere aldınmı döngüde
    4 rotifer kuluçka sistemi kendin yapta olur .
    5 rotifer besleme sistemi kolay bir sistem tarif ederim detaylı şekli var abartırsan kendi yumurtanıda alabilirsin (tam kapalı çevrim )
    6yumurtadan çıkan besin değeri olmayan rotiferlerini beslemek için zoo plankton reaktörü
    7 zoo planktonlarını beslmen için yosun (alg ) reaktörü ve tabiki yosun kültürü

bir iki ince noktası var ama çok zor değil ..
    hatam var ise affola..

bu arada zooplankton ile değil alg ile besleme yaparsın ama o zaman o kadar besleyici olmaz gidip omega vs ıvır zır alman lazım ama bu şekilde tam döngü olur .

TencoMelih bunu beğendi.
  16. Enkılmen

Enkılmen

17. Enkılmen

Enkılmen

yukardaki resim otomatik baby shrimp kluçka sistemi ama bizim tatlı su için ama bizim küçük bir akvaryuma kurmamız sonucunda akvaryumda besleme yapabiliriz.
    Aqua Medic - KATALOG

aqumedic web sitesinde daha detaylı olarak proses belirtilmiş

1 aşama ışık co2 alg üretimi kültür lazım
    2 aşama su+hava+vs+zoplankton kültür lazım
    3-rotifer yumurtası hatc yani rotiferimiz olcak bu kademede zo plankton ilave edebiliriz direk yem yaparız
    4-aşama (fantazi )rotiferleimizi alıp bir akvaryuma alıp ısıtıp suyu çok az hareketlendirip hava vererek alg takviyesi ile rotifer akvaryumu haline getirip yumurta alabliriz ihtiyacımız oldugunda yem yapabiliriz.
    (alg ile zo planktonve rotiferleri pek birbirine karıştırmamak iyi olur çünkü karışına kültürümüz biter )

ben bunu anladım bunları yazarken biraz uzunca oldu ama . tecrübe ile sabit değildir sadece ve sadece teoridir .

TencoMelih ve Okurt bunu beğendi.
  18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ellerinize sağlık arkadaşlar. Konuya güzel videolar ve katkılar eklemişsiniz. Ben de akvaryumu duman ettim, tüm dekoru dağıttım, mercanları tabana aldım çıkaracağım. Yurt dışından anaçlar getirmeye çalışacağız. Bu arada bu sabah bu kadar akvaryumu duman etmişken Apogon kardinal ağzını doldurdu. Rotiferden önce bazı alternatif denemek istiyorum, tabii ağzındaki yumurtalar gelişir çıkarırsa. Olmadı Rotifer de denerim.

IMG_1139.JPG

IMG_1138.JPG

TencoMelih, zavlak ve Montimahir bunu beğendi.
  19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Teşekkürler Mahir işe yarar elbette. Fakat larva akvaryumu gelmedi, dün sipariş verdim hazır bir sistem nano akvaryum, biraz takmatik bir şey. Ağzı dolan balık çok genç ve ilk yumurta alışı. Bunda başarılı olacağını sanmıyorum. Fakat yavruları kaçırmazsam ayırmayı düşünüyorum. 4 Adet var ve 3 tanesi bu genç balığın peşinde. Sanırım biraz daha eklemem lazım yoksa bu azgın 3 balığı idare edemez.

TencoMelih bunu beğendi.
  20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Erken salınan yumurta işin defalarca yaşadım Mahir. Her yer yumurta oluyor. Üstelik hepsi birden yumurta tutuyor ve eş bulamayınca salıyorlar. Tüm mercanların üzeri kaplanıyor o kadar diyebilirim. Fakat, mercanların ve poliplerin yemediğini söylemem lazım. O kadar kolladım hiçbir şey tüketmiyor yumurtaları anlamadım neden.

TencoMelih bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş