1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Rotifer ve fitoplankton üretim aşamalarım

Başlığı 'Canlı Yem Kültürleri ve Diğer Yemler' kategorisinde halilkocan tarafından 22 Haziran 2013 başlatılmıştır.

1. yekim

yekim

Yer:
    Samsun

O kısmı biliyoruz.:D sadece kültürü bulmak zor diyorum. Onu bulduk üretmesi var. Ürettik diyelim zenginleştirmek var. Zenginleştirdik diyelim hasatı var. :D :D :D :D Çok uğraşmamız lazım çooooook

ozgun_cyprus bunu beğendi.
  2. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Sakin bulaşmayın en az her gun 15 dk uğraşmak lazım her hasat zamanı da 1-2 saat uğraşırıyor .
    Kültürü piriz pahalı ama temel abi de ona bir çözüm bulacak yakında .

erdoganv bunu beğendi.
  3. erdoganv

erdoganv

İsim:
    erdoğan vatansever
    İyi akşamlar Halil ; Hasadı nasıl yapıyorsun ? Yarısını kültürün devamı olarak ayırıp diğer yarısını süzüp tanka mı giriyorsun ?

4. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Abi roti süzgeci ile hava hortumu ile suzuyorsun ondan sonra süzgeçte toplananları istersen tanka salla yoğunluk nasıl oldu ?

5. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Konu süper olmuş. Halil, helal sana dostum. Azmine hayranım. :nazar: Yanlız dikkat et, Temel Abi de peşinde, sollar yakında ona göre :)
    Olacak, siz böyle uğraşıp emek sarfettikçe, emeğinizi acımayıp bilginizi paylaştıkça, olacak, inanıyorum, olacak.
    Bilgi paylaştıkça güzel, teşekkür ediyorum.

6. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Abi tesekurler temel abi konsantre fito kullanıyor kalitesinden dolayı çok hızlı ürüyor

7. yekim

yekim

Yer:
    Samsun

Halil günlük 15 dakika uğraşırım ama hasatı hangi peryotlarla yapıyoruz.

8. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Eğer kültürü devamlı yogun tutarsan her gun hasat yapman gerekebilir çökmemesi için tabi rotiferi hangi amac için kullanacağın da önemli .

9. yekim

yekim

Yer:
    Samsun
    Rotiferi sadece ana tankdaki balıklarım ve mercanlar için yem olarak kullanacağım. Yavru balık üretimim çooook çoooooooooooook ilerleyen dönemlerde belki ama önceliğim ana tank da besin çeşitliliği için kullanacağım.

10. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    O zaman küçük partilerle satın almanı tavsiye ederim yusuf. Astarı yüzünü geçer mercan besini için roti üretmek.

Mobil den çufçuflandı.

Alparslan bunu beğendi.
  11. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Bunlar iceberg in görünen yüzü, doğal olarak birde görünmeyen tarafı var.Roti beslemek, çoğaltmak çok zor bir iş değil ancak beslenmesi için konsantre fitoplankton gerekiyor.Bunu temin etmek sıkıntılı.Yerli üretim almaya kalktığınızda miktarlar çok büyük olduğu için astarı yüzünden pahalıya geliyor.Yurt dışından getirme imkanınız varsa o zaman birşeyler olur.

12. yekim

yekim

Yer:
    Samsun

Üretmek-Satın almak arasındaki çizgiyi Samsunda sürekli bulabileceğim yerin olmaması belirliyor. Tabi kendi üretmenin zevkide cabası.

Alparslan bunu beğendi.
  13. erdoganv

erdoganv

İsim:
    erdoğan vatansever
    Henüz istenilen yoğunluk yok bende . 5 LT bidondo biraz daha yoğunlaşınca bir 5 lt bidona daha bölecem .Hasat etmeyi düşünmüyorum . Larvalar çıkarsa 5lt birini dirkek larva tankına boca etmeyi düşünüyorum .
    not : ilk hasata seni çağıracam halil beraber hasat ederiz :)

14. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Olur abi hep beraber yaparız da larva tankına fitoplabkton kaçmamalı haberin olsun .

15. erdoganv

erdoganv

İsim:
    erdoğan vatansever
    Neden larva tankına fitoplankton girmemesi gerek ?

16. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Canlı plankton kültürü tutmak yerine bir ürün önerisi.

Süper konsantre Nannochloropsis ve Tetraselmis Plankton.
    Rotifer yetiştiriciliğinde zamandan ve paradan tasarruf etmenin en iyi yolu. Bu ürün rotifer beslemek için üretilmiş konsantre plankton ürünüdür. %100 Nannochloropsis ve Tetraselmis Planktondan oluşan bu yeni ürün milyonlarca rotiferi beslemenize olanak sağlamaktadır. Ürünümüzün her 1 ml sinde yaklaşık 30 milyar plankton hücresi bulunmaktadır ( 9% kuru ağırlıkta ) Ürünün sadece birkaç damlası milyonlarca rotiferi beslemeye yetmektedir. Ayrıca tüketilmeyen plankton hücreleri su değerlerini minimum düzeyde etkilemekte ve bozmaktadır. Ürün buzdolabında saklandığında 3 ay dayanmaktadır ve 100 ml lik paketlerde satılmaktadır. Ürünün internet satış fiyatı yaklaşık 50 TL. Ancak sadece Avrupa ülkelerine gönderim yapıyorlar. Kıbrıs Rum kesimine getirtmeyi deneyeceğim. Getirttikten sonra Halile yurtiçi kargo ile bir şişe göndereceğim bakalım maliyet toplamda ne kadar olacak. Eğer hiçbir aksilik çıkmazsa isteyen arkadaşlara yardımcı olmaya çalışırım. Çünkü incelediğim birçok yabancı formda, rotifer üretmenin en zahmetsiz yolunun bu ürün olduğu ısrarla ifade ediliyor.

YIKIKTEMO, Montimahir, yekim ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  17. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Erdoğan abi kesin emin değilim ama larvalar için zararlı diye bur bilgi vardı .

Özgün abi teşekkürler eğer o üründen alıp gönderme sansin varsa alırım vallahi .

18. erdoganv

erdoganv

İsim:
    erdoğan vatansever
    Anladım Mahir fito ları nitrat içerikli gübre ile zeginleştirildiği için , larva tankına fito gitmesi durumunda tank suyunun bozulma ihtimali yüksek .Bakalım inşalah en kısa sürede larvaları görüp tecrübe ederiz .

Montimahir bunu beğendi.
  19. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Üzgünüm dostum. İnterneti yedim attım ama yok yok. Bu işi yapanlar belli ki sadece İngilizler ve Amerikalılar. O uyuzlar da anlaşılan o ki sadece yakın çevrelerindeki ülkelere satış yapıyorlar. Kıbrısa gönderim yapmadıklarını söylediler. Gıcık oldum, sinir oldum, hatta uçağa atlayıp günü birlik İngiltereye gidebilirim... Şu anda İngilterede bir akrabam var, bir haftaya kadar Kıbrısa gelecek, onunla birşeyler getirtmeyi planlıyorum. Eğer gelirken sıkıntı yaşamazsa 3-5 ayda bir gider gelir bakacağız o işe.

Benim merak ettiğim nokta şu, eğer yardımcı olabilirseniz,

Rotifer ve plankton ayrı ayrı ağzı kapalı şişeler içinde ve oda sıcaklığında kaç gün yaşamlarını sürdürebilir ?

20. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Ayrı paketlerde geliyorlar o radan gelecek kısının uçağı kalkmadan 2 gun önce sipariş verirsen kurye ile 1 günde gönderiyorlar 5 güne kadar pek sorun olmaz ama hafif serin yerde tutulursa guzel olur.

ozgun_cyprus ve Montimahir bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş