1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Rotifer ve fitoplankton kültür Üretimi Doğal

Başlığı 'Canlı Yem Kültürleri ve Diğer Yemler' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 8 Mart 2009 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Fitoplankton üretimi ve rotifer kültürü temin yollarını araştırıyorum. Ev ortamında düzenek kurarak yeşil su elde etmeyi hedefliyorum. Kültürün satıldığı ve temin edilebileceği bir kuruluşu bulmuş durumdayım. Ancak, doğal deniz suyunda bulunan planktonları yine doğal su kullanarak ışık altında yüksek alg barındıran yeşil su içerisinde kendim elde edebilirmiyim. Dezenfekte edilmesi gerek doğal suyun ancak, uzun süre önce suni ve doğal su karışımıyla kurduğum akvaryumumun suyunu kullanarak bu sorunu aşmayı düşünüyorum. Bu konudaki fikir ve tüm araştırma katkılarınızı beklerim.

20-30 litrelik bir akvaryum suyuna yemleme yaparak güneş altında bırakınca su yeşile döner. Bakımsız akvaryumlarda da suyun yeşil renk aldığını biliyoruz. Bu su ortamını oluşturarak doğal plankton barındırabilirmiyiz ? sürekli ekleme yapılabilir üzerine.

Düzenleme: 11 Mayıs 2015
  2. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Rotifer ve fitoplankton kültürünü doğal yoldan temin etmek imkanı var mı?

Temel Hocam,

Mavi-yeşil algleri yani suya yeşil rengini veren mikro-organizmaları deniz suyunu ıık altında tutarak çoğaltabilirsin... Dezenfeksiyona gelince tavsiyem deniz suyunu kendi yapacağın deniz suyuna 1:100 ya da 1:1000 oranında aşılaman olacak... 1:100'de üreme 1:1000'den hızlı olacaktır ancak yine de istenmeyen mikrop, parazit barındırma olasılığı 1:1000 doğal deniz suyu karışımından daha fazla olacaktır... Gerçi bu mikrop, parazit işini ilk hazırladığın karışımı yine 1:100 oranında karışımlar yapmak için kullanırsan oldukça azaltmış olursun... Kültür deniz suyu olmasa idi içindeki paramesyumlar bakterileri kısmen temizlerdi ama deniz suyu olunca paremesyum yaşamıyor işte...

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Rotifer ve fitoplankton kültürünü doğal yoldan temin etmek imkanı var mı?

Teşekkür ederim Abdullah hocam,

Şimdi tabi bu uğraşımda kendi bildiklerime ilave olacak tüm görüşlere ihtiyacım var. Doğal suyu ışık altında yeşil hale gelecektir.

Peki şu an ben benim elimde bulunan doğal işlenmiş Spirulinayı suni olarak hazırlanmış değilde, bir hayli süre önce doğal su karışımı ile kurulmuş kendi akvaryumumdan aldığım tuzlu suya ekledim. Şu an su zaten yeşil durumda. Buna doğal sudan kültür ekleyebilirim. Bu sayede mikrop bulaşma riski çok çok azalmıyor mu?

Merak ettiğim ve asıl öğrenmeye çalıştığım bu doğal hap şeklindeki spirulina eklenmiş suda fitoplanktonlar bununla beslenir mi? Bunu soruyorum çünkü tamamen eriyerek suyu yeşil yaptı. Bu konu senlik Abdullah hocam.

Düzenleme: 11 Mayıs 2015
  4. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Rotifer ve fitoplankton kültürünü doğal yoldan üretmek

Temel Hocam,

Fitoplanktonlar ototroftur yani fotosentez yolu ile kendi besinlerini üretirler... Bunun için gerekli olan şey sadece CO2, su ve ışıktır... Spirulinayı çıkar bence... Hiçbir işe yaramayacaktır...

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Kafamda daha çok soru işareti var.

Örnek olarak, akvaryumumdan aldığım 5 litre suya Spirulina atmıştım. Biraz çıkmış artemiz yavrusu ekledim. Halen yaşıyorlar. Artemiaların yeşil suda beslendiklerine göre. Acaba artemialarda sudaki planktonlarla mı besleniyorlar ? Yoksa eklediğim Spirulinayı tüketirler mi?

Bulduğunuz kaynakları eklemenizi rica ederim.

6. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Temel Hocam,

Senin eklediğin Spirulina'lar -maalesef- ölü... Çoğalmaları mümkün değil... Ancak artemia'lara güzel gıda olurlar ki halihazırda oluyorlar galiba... :D

Evin nasıl olsa yakın sayılır Temel Hocam, kap bir kova deniz suyu ve onlarca kaba bölüp fitoplankton yetiştirmeye başla... :)

Bu arada ışık çok şiddetli olmayacakmış...

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Abdullah hocam,

Bunlar üzerinde yorumlarınıza, araştırmalarınıza gerçek anlamda ihtiyacım var. Bu açıdan sorularım bitmeyecek elbette. Yabancı kaynaklar üzerinde de bazı araştırmalar yaptım. Ancak bazı püf noktalarına kendi adıma açıklık getiremedim.

Kablara bölüp fitoplankton üretimini zaten yapacağım. Hatta kapları aldım bile. Ancak Abdullah hocam, fitoplanktonlardan kasıt eğer genel anlamda balık larvalarının tüketeceği besin çıkar mı?

Balık larvaları bunları yer mi? Rotifer bu tanıma girer mi ?

Şu ana kadar toparlarsak;

Deniz suyunu veya kendi akvaryum suyumu aydınlık ama direk Güneş ışığı almayacak bir yerde saklayacağım veya bir florasan kullanacağım.

Doğal sudan kaynak yaparsam kültür oluşacak, fakat hijyen sorununa dikkat edeceğiz. Kendi akvaryum suyum daha güvenli. Sadece doğal suyu kültür aşılaması için kullanacağım.

Diğer bir fikir danışması olarak;

Suyun yeşil olmasını beklerken kıvırcık, kurutulmuş muz kabuğu, balık yemi atarsam süreç hızlanır mı?

Bazı kaynaklar bu durumda su bulanacak ve bir kaç gün sonra su berraklaşınca hasat yapılabilir diyor ?

8. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Temel Hocam,

Rotifer fitoplankton değildir... Kıvırcık, muz kabuğu, balık yemi, hatta salatalık, vesaire rotifer için işe yarar ama rotifer de tuzlu suda yaşamaz... Anladığım kadarı ile infüsorya kültürü yapmak istiyorsun... Ama neden paramesyumu düşünmüyorsun...

İnfüsoryanın içinde larval balıklar için (ki anladığım kadarı ile senin bebişler de o gruba giriyor) iki temel besin kaynağı var... Rotifer ve paramesyum... Şimdi rotifer de tuzlu suda yaşamayacağına göre bunun ölüleri senin bebişler için besin kaynağı olabiliyor anladığım kadarı ile... Bu bağlamda paramesyum ölüleri de (ki paramesyumlarda tuzlu suda yaşamaz) seninkiler için besin kaynağı olabilir...

Dezenfeksiyona gelince fitoplankton yani alg kültürü yapacaksan bazı antibiyotik ve anti-mantar önerilerinde bulunabilirim ama rotifer veya paramesyum yapacak olursan bunlar zaten "predatör" anlamında anti-bakteriyaldir... Keza rotifer ve paramesyum kültürlerine konulan muz kabuğu, kıvırcık vesaire bakteri üresin de rotifer ve paramesyumlara yem olsun diye konuluyor...

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Senin önerdiğin besin kaynağını kesinlikle düşüneceğim. Açık konuşmak gerekirse, bir çok kapta farklı kültür üreterek deneme yapacağım. Kısaca burada fikir birliğine vardığımız tüm kültürleri hazır bulunduracağım. ;)

infüsorya üretimi çok kolay, bunuda üreteceğim. Fakat Amphiprion türleri bunu yer mi ve paramesyumu yine yerler mi? Buna ulaşamadım sence?

Aşağıdaki yazıyı okumanı rica ediyorum.

Eğer rotifer üretimine küçük miktarda başlanacaksa 2 litrelik cam beherler kullanılmalıdır. Başlangıç yoğunluğu her ml su için bir rotifer olarak düzenlenmelidir.

Rotifer kültüründe gıda olarak mayalar ile chlorella veya Chlamidomonas gibi tek hücreli yeşil algler de kullanılır.

Yeşil yosunlar gıda olarak kullanıldığında, tanktaki suyun yeşil rengi açıldığında rotif'erlerin yeşil yosunun bulunduğu yeni tanka alınması zorunludur. Rotiferler maya ile beslendiğinde her milyon rotifer için her gün iki gram maya ilave edilmelidir. Mayanın batmasını ve rotiferlerin tankın kenarına yapışmasını önlemek üzere kuvvetli havalandırma gereklidir. Gıda olarak her ikisi birlikte kullanılırsa 3 ile 5 gün içinde mi de takriben 500 rotifer meydana gelir.

Artemia yumurtaları 25 ile 28°C de kuvvetli havalandırılan % l tuzlu suda bir kaç gün içinde açılır. Açılmadan sonra siyah örtü ile örtülerek artemiaların kap dibinde toplanması ve bir sifon yardımı ile kolayca alınabilmesi sağlanır.

Kopepodlar

Kopepodların pek çok türleri balık yiyeceği olarak üretilebilirler. Bunların üretim metodları rotifer kültürüne benzer. Kopepotların üretiminde gıda olarak Soya küspesi kullanılır ve her litre için günde 0.05 gr ilave edilir. Uygun şartlar altında bir ay içerisinde kopepodlar on misli olurlar.

Paramesyum üretimine ayit senin açtığın detaylı bir başlığımız bulunmaktadır. Tekrar inceleyeceğim.

10. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Temel Hocam,

ÖM'nden sonra iyice araştırdım... Senin tuzlu su rotiferi yani Brachionus plicatilis üretmen gerekiyor Temel Hocam...

11. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Temel Hocam,

Brachionus plicatilis nereden bulunur diye aradım... Karadeniz ülkelerinden Gürcistan ile Ukrayna'nın kıyı kesimlerinde yani Karadenizin o kesimlerinde bu rotifer bulunuyormuş...

Kaynak: http://zoo.bss.ibss.org.ua/wiki/Brachionus_plicatilis

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Abdullah hocam,

Şimdi bu türün yavruları tatlı suda üreyen rotiferi ve türevlerini kabul etmiyor anlamı çıkıyor sanırım.

Paramesyum başlığında üretimini okudum. Bu canlıyı yemiyeceklerini bilmek zor olsa gerek. Bu açıdan deneyeceğim.

Abdullah hocam, şimdi şöyle bir rotiferin yem tanımına alınması bilgisine ulaştım.

Japonya’da yılan balığı yetiştiriciliği yapılan havuzlarda oksijen eksikliğine neden olduğundan çiftliklerde asalak olarak görülmüştür. 1965 yılında Japon uzmanlar tarafından kırmızı mercan (Pagrus major) larvalarının ilk beslenmesinde canlı yem olarak kullanılabileceği ortaya konulmuş ve bu konuda yetiştirme uygulamalarına başlamışlardır.
    ---------------------------------------------------------------------------------------------

Örnek olarak, durgun ve yeşil renge sahip bir gölden, içinde balık olan havuzlarda bu kültür bulunur anlamı çıkarılamz mı? İstem dışı balık havuzlarında oluşmakta. Deniz balıklarının birçoğunun larvası bu kültür ile üretilmekte. Deniz rotiferi diye bir ayrım yapılmamakta. Yavruların bunu kabul etmemesine sebeb ne olabilir ki?

Düzenleme: 14 Mayıs 2016
  13. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Temel Hocam,

Okuduğum kaynaklarda rotifer ve paramesyumların canlı olması gerektiği yazıyordu... İşte sorun burada başlıyor, bunlar tuzlu suda yaşayamıyor... Ya da yaşıyor ama ben bununla ilgili bilgi bulamıyorum... Ancak şunu buldum: Çin'de karlar eridiğinde havuzlara (pond'lara demek daha doğru olur) tatlı ve tuzlu suyu birlikte basıyorlarmış... O zaman bu rotiferler hayatta kalıyorlarmış...

Ya da rotiferlerin ölüsü de besin değeri taşıyor... Aslında şöyle düşünebiliriz... Rotifer tatlı sudan tuzlu suya atıldığında anında ölmeyecektir... O tuzdan ölene kadar çoktan yavrular yemiş de olabilir...

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Aynı fikirdeyim hocam. Yukarıda belirttiğim ve okuduğum kaynakta çarpıcı bir ifade var. Yılan balığı yetiştirme havuzunda rotifer fazla sayıda bulunmakta imiş ve asalak olarak görülmüş başlangıçta. Kısaca yeşil su değerine sahip durgun göller veya havuzlar rotifer barındırıyor anlamı çıkmıyor mu?

Bu azgın yeni yavrular bu ayrımı yapacak mı, önemli olan bence besin değeri. Kısaca Paramesyum, fitoplankton ve İnfüsoryaları besin değeri olarak güçlendirmek yeterli olacaktır diye düşünüyorum.

Tatlı su rotiferini sözünü ettiğim yeşil su ortamlarından kültürleyebilirim sanırım?

15. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Temel Hocam,

Senin yüzünden üniversiteden yani Marmara Biyoloji'den mezun olduğumdan bu yana temas etmediğim Rotifera ailesi ile içli dışlı oldum... :D Nerede ise resmini görsem Latince adını söyleyebilecek düzeye geldim sayılır... :D

Bak Hocam, çok enteresan bilgilere ulaştım... Bu bahsettiğim Brachionus plicatilis var ya, bunun kullanılma nedeni özellikle tuzluluğa dayanabilmesi imiş... Bunun haricinde de Brachionus cinsinde tuzluluk kaldırabilen rotifer var ama bunun gibisi yok... Birisi demiş ki: Dünya'daki tuz oranı yüksek her gölde Brachionus plicatilis vardır...

Aşağıda isim, yazar, basıldığı dergi ve sayfa numaralarını verdiğim makalede

Brachionus plicatilis'e Burdur Gölü'nün 20. ve 30. metreleri (derinlik olarak) arasında ve Adana-Seyhan'da kıyının hemen yakınındaki su rezarvuarında rastlanmış... Burdur Gölü'ndekş varlığı daha sonra başka ama bu sefer Türkler'den oluşan bir grup tarafındna onaylanmış... Bu arada Çukurova Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'nde Brachionus plicatilis kültürü yapılıyormuş...

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Abdullah hocam, zaten dikkat edersen ısrarla doğal alanlardan temin edilebileceği hakkında zorlama yapıyorum başından itibaren. Tam emin olmamakla birlikte mantığım bunun mümkün olduğunu söylüyordu. Tabi dezenfekte edilmesi konusu halen aklımda. Bu sorunu halledebilirim diye düşünüyorum. Yazın sizi götüreceğim yeşil suya sahip gölde varmıdır acaba rotifer? Rotifer yoksa bile türevlerinin olduğuna emiin. Göreceğeniz gibi milyonlarca larva kıyıya yakın besleniyor ne ile?

17. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Temel Hocam,

Tatlı suda rotifer, paramesyum ve daha niceleri vardır da bunlar senin işine yarayacak olanlar mıdır onu bilmiyorum...

Ama sana şöyle bir iyilik yapabilirim: Sen rotifer kültürlerini hazırlarsın ve daha sonra biri tuzlu suya atılmış diğeri atılmamış iki rotifer kültürünü bana verirsin... Ben de Lab.da mikroskop altında inceleyip tatlı su rotiferi tuzlu suya dayanıyor mu dayanmıyor mu diye bakarım...

Tamam? ama bu işi senin bebişler yumurtadan çıkmadan önce yapmak lazım...

18. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Brachionus plicatilis diyip duruyorum bari mikroskoptaki resmini koyayım da millet neye benzediğini görsün...

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 14 Mayıs 2016
  19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Abdullah hocam, bu fikrine açıkcası bayıldım. Zaten elimizde rotiferin ve türevlerinin videolarını izleme imkanıda var. Karşılaştırmada yapılabilir. Hocam ilk fırsatta gölden alınan sudan ve doğal deniz suyundan yeşil su elde edilmesi ve sonrasında tekrar buralardan su ekleyerek numuneleri sana getireceğim. Çok teşekkür ederim. Tuzlu suya atılan kültür sana gelene kadar yaşasın zaten yeter.

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Rotiferin türlerinin tuzlusuda ve acı suda yaşayanlarının oranı sadece %5. Bunlardan %95i tatlı sularda bulunuyormuş.

Brachionus plicatilis:
    Rotiferlerin 2000e yakın türü mevcuttur, bunlardan %95i tatlı sularda, %5i deniz ve acı sularda yaşamaktadır. Dünyada Brachionusun 34 türü olduğu, bunlardan 12 türün bir çok alt türünün ise Japonyada bulunduğu bildirilmiştir (Savaş, 1997). Brachionus plicatilisin alt türleri şu şekildedir (Fukusho, 1989).
    1. Brachionus plicatilis asplanchnoides
    2. Brachionus plicatilis decemcornis
    3. Brachionus plicatilis rotundiformis
    4. Brachionus plicatilis longicomis
    5. Brachionus plicatilis arientalis
    6. Brachionus plicatilis plicatilis.
    Brachionus plicatilisin biyosferdeki bütün sulardan toplanan 67 suşundan 37si S

Tatlı su rotiferlerini birçok tuzlu su balık yavruları besin olarak kullanıyor. Önemli olan üzerinde durduğumuz türün larvalarının besin olarak kullanıp kullanmayacağı.

Sayfayı Paylaş