1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Rotifer Yeni Besini LEONARDIT (humic acid)

Başlığı 'Canlı Yem Kültürleri ve Diğer Yemler' kategorisinde Discus TV tarafından 8 Haziran 2014 başlatılmıştır.

 1. Discus TV

  Discus TV

  Mesajlar:
  58
  Yer:
  Kayseri
  İsim:
  Nuh Mehmet Yakuter
  Degerli arkadaşlar ;

  Turkiye'de humic acid konusunda 2 yıldır çalışma yapmaktayım. Discus Balıklarinda gelişim bozukluğunu düzeltebilen tek microcanlılar LEONARDIT içisisince bulunan canlı organizmalardır amazon suyunu bire bir taklit eder.

  Öyleki su piresi (Daphnia) gibi kucuk su canlılarının besin kaynağıda diyebiliriz "Dünyanın bütün kimyacıları birleşsek Bu inanılmaz ve eşsiz maddeyi oluşturabilmemiz mümkün değildir, Canlı ve cansız maddeler arasındaki bağı oluşturan HUMATLAR Yüce Yaradan'ımızın bize armağanıdır."

  2 gün deneme Rotifer üzerinde Humic acid LT'ye 1 kapak sulandırılmış yaşama oranı Rotifer %100
  Allahın lütfu bizim topraklarımızda ganiy gani var bu LEONARDIT Haber link: http://haber.stargazete.com/guncel/gkoreliler-turkiyedeki-bu-madenin-pesine-dustu/haber-721811  Peki Nedir Bu Humic Acid derseniz geniş açıklayalım kaynaklardan derledigim makalemle ;

  HUMATLARIN doğada en önemli kaynağı LEONARDİT'dir.
  Leonardit, yüksek oranda Humik Asitler ile karbon, makro ve mikro besin elementleri içeren,kömür düzeyine ulaşmamış tamamen doğal organik maddedir.Oluşumu milyonlarca yıl öncesi bitki ve hayvan kalıntılarının sıcaklık, nem, basınç, oksidasyon ve çok özel jeolojik şartlar gerektirdiğinden tabiatta nadir olarak bulunur ve kalitesi bölgeden bölgeye değişiklik gösterir. İçerdiği yüksek oranda humik asitlerden dolayı önemli bir ekonomik değere sahiptir. İlk defa ABD-Kuzey Dakota Eyaletinde Dr. Leonard tarafından bulunmuş olmasından dolayı bu adı almıştır.

  Leonardit adı ABD ve Dünyanın pek çok ülkesinde genellikle kabul edilmekle beraber bazı ülkelerde Humat, Organik Humat, Humalit veya Humus olarak da adlandırılmaktadır.

  Leonardit’in bir maden olarak tanınması ve yaygın olarak kullanılmaya başlanması oldukça yenidir. Buna rağmen, şimdiden, bazı ülkelerin maden varlıkları listelerinde ve üretim tablolarında ayrı bir maden türü olarak yer almıştır.  LEONARDİT İÇERSİNDEKİ HUMİK ASİTLER NELERDİR?

  Leonardit içerisindeki humik asitler şunlardır:

  a) Humik Asit: pH’sı 2’den küçük olan asidik özellikteki sularda çözünmez. Daha yüksek pH derecelerindeki suda veya alkalik özellikteki çözeltilerde çözünebilir. Moleküler ağırlığı fazla olup uzun zincir molekül yapısındadır. Rengi koyu kahverengi ile siyah arasındadır.

  b) Fulvik Asit: Bütün pH derecelerindeki (asidik veya bazik) suda veya çözeltilerde çözünebilir. Moleküler ağırlığı düşük olup, kısa zincir molekül yapısındadır. Rengi açık sarı ile sarı-Kahverengi arasındadır.  LEONARDİT İÇERİSİNDEKİ HUMİK ASİT ORANI NEDİR?

  Bu konuda, uluslararası düzeyde kabul edilmiş bir standart bulunmamaktadır. Leonardit içerisindeki humik asit oranı çeşitli kaynaklarda % 40’dan % 90’a kadar değişmektedir. Bir kavram karışıklığını gidermek için “Leonardit içerisindeki humik asit oranı” ile ne kastedildiğinin açıklanması gerekir. Bütün yayınlarda, Leonardit üreticisi veya pazarlayıcısı firmaların kataloglarında, Leonardit’in en ayırt edici özelliği olarak humik asit oranı verilir. Burada kastedilen, Leonardit’in içerisindeki humik ve Fulvik asit oranlarının toplamıdır.

  LEONARDİT TEN SIVI HUMİK VE FULVİK ASİT ELDESİ :

  Leonardit toprakta uzun zamanda humik ve fulvik asiti serbest bırakarak toprakta yarıyışlılığını gösteririr. Serbest kalan humik ve fulvik asitin oranı toprağın pH ile doğru orantılıdır. Toprak Ph sı ne kadar yüksek olursa humik asitin çözünme hızı da o derece yüksek olur. Örneğin ph 8,5 olan bir toprak ta dekara 200 kg uygulanan %40 lık humik ve fulvik asit içeren Leonardit 90 gün sonunda %1-2 humik ve fulvik asit açığa çıkarır.

  Günümüzde üreticiler çok daha hızlı ve etkin sonuç almak için hazır çözülmüş sıvı humik asiti ürünlerine uygulamayı tercih etmektedirler. Hümik Asit ve Fülvik Asit Arasındaki Farklar Nelerdir?

  Yukarıda da değinildiği gibi bitki kalıntıları çürüdükleri zaman fülvik ve hümik asitlerin her ikisi de oluşur. Her iki asitte toprak ve topraktaki mikro organizmalar için yaralıdır. Fülvik asit hümik aside göre daha küçük bir moleküler yapıya sahiptir. Bunun sonucu olarak kalıcılığı daha azdır ve daha kolay parçalanır. Ancak yaprak uygulamalarında bitkiye giriş hızı daha yüksektir. Hümik asit ise toprakta uzun süre kalır ve zaman içerisinde yavaş parçalanır. Genel olarak toprak organik madde miktarını arttırmada uzun süreli etkilerinden dolayı hümik asitlerden faydalanılır.

  Hümik Maddelerin Kumlu Topraklarda Nasıl Bir Faydası Vardır?

  Kumlu toprakların aralıklı bir yapısı vardır. Bu tip topraklarda besinler aşağı doğru kolayca ilerler ve üretici için ekonomik kayıplara neden olur. Organik maddeler yani humatlar toprağın besin maddelerini tutmasını ve bitkinin bunlardan daha rahat faydalanmasını sağlar. Hümik maddelerin etrafı negatif yüklüdür ve uygulanan gübrelerdeki besin maddelerini ve aynı zamanda suyun tutulmasını sağlarlar.

  Hümik Maddelerin Katyon Değişim Kapasitesi İle Besin Maddelerini Tutması Hümik Maddelerin Killi Topraklarda Nasıl Bir Faydası Vardır?

  Killi topraklar sıkı, su geçirmeyen ve ağır bir yapıya sahiptir. Bu tipteki topraklar soğuk ve nemli hava koşullarında suyu tutar, sıcak havalarda ise büzülür ve küçülürler. Her iki koşulda bitki gelişimi için uygun değildir.Toprak kurumaya başladığı zaman su molekülleri kil parçalarının arasından uzaklaşır. Suyun bu hareketi kil parçalarının bir birlerine çok yaklaşmasına, hacimlerinin küçülmesine ve yüzeyde çatlamalara neden olur. Yüzeyde görülen çatlamalar organik madde eksikliği olan killi toprakların ortak özelliğidir.Bu tip topraklara hümik madde eklenmesi toprak yapısını iyileştirmektedir. Hümik asit kil parçalarının arasına girerek kuru ve sıcak havalarda sıkı bir şekilde birleşmelerini ve yapışmalarını engellemektedirler. Büyük hümik asit molekülleri kil parçalarını ayrı ayrı tutabilmekte ve bunun sonucunda su ve besin maddeleri kolaylıkla bu alanlara yerleşebilmektedir. Şekilde hümik maddelerin killi toprakların yapısını nasıl iyileştirdiği ve gevşettiği görülmektedir.

  Hümik Asitlerin Diğer Faydaları Nelerdir?

  Humik asitlerin yararları fiziksel, kimyasal ve biyolojik olarak üç grupta toplanır.

  1-) Fiziksel Yararları :

  a) Toprağın yapısını düzeltir

  b) Toprağın havalanma özelliğini arttırır. Köklerin daha iyi havalanmasını sağlar

  c) Toprağın su tutma kapasitesini arttırır. ( Kendi ağırlığının 20 katı fazla ağırlıktaki suyu tutabilme yeteneği vardır. )

  d) Toprağın rengini koyulaştırarak daha fazla güneş enerjisinin emilmesini sağlar.

  2) Kimyasal Yararları :

  a) Asidik ve bazik özelliklerdeki toprakları nötralize eder. Fazla tuzluluğu ve fazla kireçliliği gidererek toprağın pH' sını düzenler.

  b) Suda çözünebilir inorganik gübreleri kök bölgesinde depolar ve bitkinin ihtiyacı oldukça bunları serbest bırakır.

  c)Toprağın katyon değişim kapasitesini en yüksek seviyeye çıkartır.

  d) Hümik asit kimyasal olarak aktif bir karaktere sahiptir ve topraktaki çeşitli metaller, mineraller ve organikler ile çözünebilir veya çözünemez kompleksler oluşturma yeteneği vardır. Bu özelliği bitkinin besinleri kolay ve sürekli almasını sağlar. Demir noksanlığını gidermeye yardımcı olur.

  e) Şelatlama özelliğine sahiptir.

  f) Topraktaki kireç içerisindeki karbondioksiti serbest duruma getirir. Bu serbest karbondioksitin fotosentezde kullanılması imkanını hazırlar.

  g) Topraktaki azot, fosfor, potasyum, demir, çinko ve iz elementler gibi gerekli besinlerin bitki tarafından alınabilmesini en yüksek düzeye çıkartır.

  h) Bitki gelişimi için gerekli olan mineraller (iz mineraller de dahil) ve organik maddelerce zengindir. Ayrıca, doğal karbon içermesinden dolayı bitkinin gelişiminde kullanılabileceği oldukça fazla miktarda enerji de ihtiva eder (1 gramda 5.000 kaloriye kadar)

  ı) Hümik asit biyokimyasal özelliği ile toprağın zararlı, kirletici ve zehirli maddelerden temizlenmesini sağlar. Toprakta mevcut olan kurşun, cıva, kadmiyum ve diğer zararlı ve radyoaktif elementlerin, endüstriyel atıkların, zehirlerin ve çevre için zararlı kimyasal maddelerin (ilaçlamadan gelenler de dahil) çözünebilir durumdan çözünemez duruma geçmelerini sağlar. Böylece, bunların bitki tarafından emilmelerini önler. Bunların zamanla dibe çökmesi sonucu toprak temizlenir.

  3) Biyolojik Yararları :

  a) Hücre bölünmesini hızlandırır. Dolayısıyla, bitkinin büyümesi ve gelişmesi de hızlanır.

  b) Kök oluşumunu ve gelişimini hızlandırır. Kökleri kuvvetlendirir. Saçak kök oluşumunu teşvik eder.

  c) Tohumda çimlenmeyi hızlandırır. Bitkinin hayatta kalabilme yeteneğini arttırır. idelerin daha hızlı ve kuvvetli büyümelerini sağlar.

  d) Bitkide hücre enerjisinin fazlalaşmasını sağlar.

  e) Bitki metabolizmasını düzenleyerek azot bileşenlerinin birikmesini önler.

  f) Yararlı toprak mikroorganizmalarının gelişmeleri ve çoğalmaları üzerinde uyarıcı etki yapar. Bunların topraktaki miktarını ve aktivitelerini arttırır.

  g) Bitkinin soğuğa, sıcağa ve fiziksel etkilere karşı dayanıklılığını arttırır. Böcek ve hastalıklara karşı direncini çoğaltır.

  h) Meyvelerde (üründe) hücre duvarları kalınlığının artmasını sağlar. Böylece, ürünün depolanma süresi ve raf ömrü uzar.

  ı) Elde edilen ürün ( meyve, sebze, çiçek, dane, kök gibi ) daha kaliteli olur. Bunların, dış görünüşlerinin daha göz alıcı ve besin değerlerinin daha yüksek olmasını sağlar.

  KAYNAKLAR :
  1. Burdick, E. M., 1965. "Commercial Humates for Agriculture and the Fertilizer Industry". Economic Botany, Vol. 19, No:2:152-15

  2. Freeman, P. G., 1969. "The use of Lignite products as plant growth stimulants. Technology and use of Lignite", IC Bureau of Mines Information Circular, 8471:150-153: 160:162:164

  3. Senn, T. L. And Kingman, A. R., 1973. "A review of Humus and Humic Acids." Clemson University, Dept of Horticulture, Research Series No. 145, March.


  Yorumlarınızla konuyu irdelemek ve tartışmaya açmak isteriz.


  Bilgiyle, saygıyla,


  Nuh Mehmet Yakuter
  05327048636
  Discus TV Videos
  Discus Türkiye Resmi Sitesi
  Arowana Türkiye Resmi Sitesi
   
  Bozzzok, Erol, ozgun_cyprus ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
 2. vicia ervillia

  vicia ervillia

  Mesajlar:
  519
  Yer:
  manisa
  İsim:
  burcak arbil
  Şimdi humik asid i açıklamalarınızda tarımda kullanılabilir halini açıklamışsınız.
  Araştırmalarınızı su kimyası üzerinde yorumlamak daha güzel olacaktır bence.
  Yada mercanlar üzerindede araştırılabilinir.
   
  ozgun_cyprus bunu beğendi.
 3. -doctore-

  -doctore-

  Mesajlar:
  1.352
  Yer:
  Samsun-BAFRA
  İsim:
  muhammed yıldız
  Leonardit son zamanlarda incelediğim ve dikkatimi çeken bir malzeme. Açıkçası discus ya da balckwater dediğimiz tanklarda toprak altında bir katman kullanarak daha sağlıklı bir ortam oluşturulabilir diye düşündüm. Humik asit burada işe yarayabilir diye düşünüyorum.
  Akvaryumda uygulanması ve sonuçları hakkında bilginiz var mı?
   
 4. vicia ervillia

  vicia ervillia

  Mesajlar:
  519
  Yer:
  manisa
  İsim:
  burcak arbil
  humik asit in çok az kullanımı bile suyunuzu kapkara yapabilecek bir maddedir. Toz veya granür olarak düşünebilirsiniz eridikçe suyunuzu bulut gibi sararak simsiyah yapabilir...
   

Sayfayı Paylaş