1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Rutin Deniz Akvaryumu işlerini Otomatik Yapmak

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde vkguven tarafından 3 Eylül 2012 başlatılmıştır.

1. vkguven

vkguven

İsim:
    güven
    Rutin deniz akvaryumu işlerini otomatik yapmak konusunda Halil arkadaşamızın epey zaman önce yaptığı sump kurulumundan esinlenerek uzun zamandır düşündüğüm rutin işleri otamatiğe bağlama konusu kafamda netleşti.Çalıştığım yerde elektronik konusunda yardımcı olabilecek arkadaşlarımla oturup neler yapabileceğimizi konuştuk ve oluşturduğumuz proje hayata geçmek üzere.Bu güne kadar (6 ay kadar bir zaman) yaşadıklarım doğrultusunda sistemde olmasını istediğim özellikleri sizlerle paylaşıp sizce eksik kalan, ilave edilmesinin faydalı olacağını düşündüğünüz özellikleri öğrenmek isterim.

Rutin deniz akvaryumu işlerini otomatik yapmak konusunda benim aklıma gelenler:
    Aydınlatma sistemi:
    Belirlenen zaman dilimlerinde önce mavi ışıklar sonra ortadaki led son olarakda sağ ve solda ki ledler yanacak.Kapatmak için sıra ters olarak işletilecek. Soğutucuya bağlanacak algılayıcı vasıtası ile soğutucu belirlenen sıcaklığı geçtiğinde fanlar devreye girecek.

Isıtıcı; suyun sıcaklığı ölçülerek büyük dalgalanmaların olması önlenecek.(ısıtıcının termostatından bağımsız)

PS elektrik kesilip gelmesinden 5 dakika kadar sonra devreye girecek.

sump ünitesini dolaplarına takılacak fanlar istenilen zamanlarda belirli süre boyunca çalıştırılacak.

İleriye dönük olarak; uygun akıntı motoru ve tank olduğunda kullanılmak üzere çalışma süreleri ayarlanabilen böylece dalga efektini gerçekleştirilecek uç.

Bunlar benim aklıma gelenler.Önerilerinizi bekliyorum.

EK:
    yazmayı unuttum
    Tatlı su tamamlma ünitesi olacak.Su seviyesini ölçmek için reed röle kullanarak algılayıcılar yapılacak, başarılı olmazsa satın alma yoluna gidilecek.

2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Cevap: Rutin Deniz Akvaryumu işlerini Otomatik Yapmak

Güven abi böyle bir şey yapılsa süper olur...:)

3. vkguven

vkguven

İsim:
    güven

Aslında bu konuda epey yol aldık.Yakında çalışmaları daha detaylı paylaşırım.Dalga efekti üzerinde çalışıyoruz.Epey sıkıntılı.En kötü ihtimal bu maddeyi atlayıp gerçekleştireceğiz artık.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Güven senin konuyu atlamışız ve yorumsuz kalmış. Kafandakiler oldukça güzele benziyor. Gelişmeleri bekliyoruz.

5. vkguven

vkguven

İsim:
    güven
    Elektronik kısım bitmek üzere.Yazılım tarafinı yapan arkadaşın son haline getirmesinin ve benim su seviye ölçme sensörünü yapıp sisteme ilave edilmesinin ardından deneme aşamasına geçiyoruz.

Sent from my İPhone using Tapatalk

6. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Güven abi gözümden kaçmış konu kusura bakma.
    Yukarıda yazdıklarının Tamamını yapan hatta fazlasını yapan sistem şuan bende çalışıyor. Son kurulum konumda var. Senin yazdıklarına ilave olark şunları ekleyeyim.

* Su değişimi veya sistemi kapatmak gerektiğinde Tek bir tuş ile kafa motorunu kapatıyorum motor kapandığında sump su seviyesi yükseleceği için otomatik olarak PS de kapanıyor. motor çalıştığında Ps 40 sn sonra çalışıyor.
    * sump dolabının kapağı açıldığında otomatik olarak sump aydınlatması yanıyor kapağı açık unuttun diyelim sump aydınlatması 1 saat sonra kapanıyor.
    * su tamamlama sisteminde şöyle bir geliştirme yaptım. Normalde sensör fark ettiği anda motor su basmaya başlar. Bende ise su seviyesi anlık düştüğünde hemen motor devreye girmiyor 40 sn bekliyor hala seviye düşükse o zaman çalışmaya başlıyor. Ve tatlı su tankında su biterse sistem off olarak sesli bir ikaz veriyor.
    *Aydınlatma istenilen saate yanıyor istediğim gibi gruplar halinde sıralı çalışıyor ve gün doğumu ve gün batımı efekti yapıyor. Haftada 2 gün de ay ışığı çalışıyor. (aydınlatma tam bitmedi ama)
    *Dıy wawebox um aydınlatma çalıştıktan sonra 1 saat sonra çalışmaya başlıyor. ve Aydınlatma kapanmaya yakın duruyor. (programı hazır ama sisteme wawebox ilave edilmedi.)
    *Akvaryumu ısıtmak için evin kalorifer sisteminden destek alınacak ve ısı selenoid valfler ile sabit tutacak olası bir arıza durumunda veya kombi kapalı olursa elektrikli ısıtıcı devreye giriyor ve ısı fazla yükselirse imkan vermiyorum çünkü çift selonoid kullanacağım. Alarm verecek.

Erdem. bunu beğendi.
  7. vkguven

vkguven

İsim:
    güven
    Halil;
    Zaten senin sump kurulumu ile ilgili yazını okudutuktan sonra kafamda iyice oturan bir sistemi hayata geçirmeye çalışıyorum.Senin kullandığın otomasyon sistemi genele hitap eden ve bu nedenle de maliyeti bizim yapmaya çalıştığımız sistemle kıyaslanınca maliyeti epey daha fazla olan kullanımı daha teknik bilgi isteyen bir sistem.Üzerinde çalıştığımız sistem en başta yazdıklarımı yapabiliyor(cek). Devirdaim motorunun enerjisi kesildiğinde PS'de kapanacak vs.Gelecek zaman kullanıyorum çünki henüz yapım aşamasında bitirip denediğimde net şeyler söyleyebileceğim.

8. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Şamandıra yada reed röle işini yapmaya çalışma bence ebay da 2 $ hazır al gitsin.

9. vkguven

vkguven

İsim:
    güven
    Derdim birazda eldeki imkanları kullanarak birşeyler yapmak.Yoksa sizin getirttiğiniz şamandıraları okudum.Üşenirsem yada başarılı olmaz ise yaptıklarım aklımda.

Sent from my İPhone using Tapatalk

10. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Valla 2$ lık ürün için uğraşmaya değmez bence bazen dıy yaparken maliyetleri de düşünmek lazım.

11. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    İşinize yararsa elimde 1 tane fazla şamandıra var bizim su tamamlama projesinden, gönderebilirim.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Sayfayı Paylaş