1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

RX300 Floresan Lamba

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde Tolga55 tarafından 4 Eylül 2009 başlatılmıştır.

1. Tolga55

Tolga55

İsim:
    Tolga EROL
    Arkadaşlar merhaba.Oturduğum yerde pek fazla akvaryumcu yok.Bir akvaryumcuda RX300 floresan lamba var akvaryumumda saz,gül,çam gibi bitkiler var aydınlatma yoktu bitkileri 2 gün öcne ekmiştim sanki solma var gibi bu gün yada en geç yarın bu marka lambayı alıyorum.Sizin görüşleriniz nedir?.Bu lambayı alıcamda :).Demin gittim akvaryumcu kapalıydı sadece dükkanın dışından gördüm bunu.

2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    RX300 Floresan Lamba

RX300 Yanlış hatırlamıyorsam mavi floresan olması lazım. huh: Bunun bir farkı varmı grolüx lerden ?

3. Tolga55

Tolga55

İsim:
    Tolga EROL
    RX300 Floresan Lamba

Rengi önemli değil.Tek fırsatım bu :).Bunu alıcamda bitkiler için iyi olursa alim alıcam yani.

4. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    RX300 Floresan Lamba

Tolga bey , bitkili akvaryumlarda mavi florasan kullanımının bitkilere hiçbir yararı yoktur..Mavi florasanların genel değerleri sadece tuzlu su akvaryumlarında kullanılmak üzere tasarlanmıştır..

Size tavsiyem her elektrikçide bulabileceğiniz philips tld 54-765 kodlu daylight florasanıdır.Genelde akvaryumlarda kullanılan philips tld 965 pro ile aralarında çok az değer farkı olmakla beraber 54-765 1,5 tl iken 965 pro 8-8,5 tl arasındadır fiyatları.. Beslediğiniz bitkilere göre size 54-765 kodlu florasan işinizi hayli hayli görür.Gidipte sakın 30-40 tl florasana para vermeyin.. ;)

5. Tolga55

Tolga55

İsim:
    Tolga EROL
    RX300 Floresan Lamba

Öyle bir alternatifim yok zaten veremem o kadar para.Ama babama diyorum elektrikçiden alalım diyorum onlar olmaz su sıçrıyo akvaryumcudakiler daha iyi akvaryum için özel diyo valla bişi dyemiyorum.Bu lambanın beyazı yokmudur ki.

6. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    RX300 Floresan Lamba

Tolga bey pahalı florasanlara su sıçrarsa bişey olmaz diye bir kaide yada korumaları yok.. içiniz rahat olsun ki denemediğimiz florasanları size önermeyiz.. Benim tanklarımda hem tld 965 var hemde 54-765.. 1,5 senedirde yenileyerek kullanıyorum.. Sizin mevcut bitkilerinizinde öyle aman aman bir ihtiyaçları olmadığından philips 54-765 sizin işinizi çoook rahat görür.. Lümen ve kelvin değerleri itibari ile bitkili akvaryumlar için idealdir.Daha sonra tankınızı büyüttüğünüzde ve florasan sayınızı yükseltme gereği duyduğunuzda bunların yanına philips aquarella ve sylvania grolüx eklersiniz olur biter..

Aydınlatma ile ilgili http://www.akvaryumportali.com/forum/akvaryumda-aydinlatma-t2255.0.html linkinden ,

Philips florasanları ile ilgilide http://www.akvaryumportali.com/forum/akvaryum-florasanlari-philips-t2826.0.html linkinden faydalanabilir , florasan araştırmasıda yapmakla kalmaz boş bir vaktinizde hangi florasanların hangi değerlerinin bizim için uygun olduğunu daha iyi irdeleyebilirsiniz.

Bitkili akvaryuma gönül verdiyseniz eğer aydınlatmadan , su değerlerine , kumundan gübrelemesine kadar her tür paylaşımı takip etmenizi ve mevcut konularımızı okumanızı tavsiye ederiz.Sizi temin ederim ki mevcut konularımızda yüzlerce detay bulabilirsiniz.Baktınız takıldığınız biryer var biz burdayız.. Seve seve yardımcı oluruz. ;) Bakmış olduğunuz konuların altında ki BENZER KONULAR bölümünde ki başlıklarada tıklayarak merak ettiğiniz ama daha önceden sorulmuş soruların cevabınıda bulabilirsiniz.

Saygılar

7. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı
    Şöle bir armatür alıp küçük birde florasan alsan sana yeterde artar bile Elektrikçilerde vardır

Ben 60 cm böle bi armatürü 10 Tl aldım 8 Tl'ye 60 cm 20W Grolüx florasan aldım = 18 Tl

Ne ısınma var ne başka bir şey benim kapakta plastik

8. Tolga55

Tolga55

İsim:
    Tolga EROL
    RX300 Floresan Lamba

Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için arkadaşlar.Önerilerinizi dikkate alacağım.

Sayfayı Paylaş