1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Söğüt Dalı,Kökü - Meşe Yaprağı

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde Tolga55 tarafından 19 Eylül 2009 başlatılmıştır.

1. Tolga55

Tolga55

İsim:
    Tolga EROL
    Merhabalar.Herkese iyi bayramlar :).Biz her pazar günleri köye gidiyoruz.Yarında hem dedemlere bayramlaşmak için zaten köye gideceğiz :).Bende gitmişken akvaryum için bişiler toplamak istiyorum.Meşe yaprağı ve söğüt dalı bulabilirim sanırım.Bunları bulursam kesin toplicam , meşe yaprağı ve söğüt dalı veya kökü.Bunları akvaryuma koymamda bir sakınca olurmu ? Koymadan önce ne gibi işlemler yapabilirim? Birde köyde ağaç kökü olarak akvaryuma koyabileceğim ağaç dalı öneriniz varmı :).Yani bunlardan başka ne konulabilir akvaryuma ağaç dalı olarak ?.

Teşekkürler.

2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Söğti dalı,meşe yaprağı. huh: Epey ilginç geldi. Bunlar normal ağaç olanlar değilmi ? .8.

3. Tolga55

Tolga55

İsim:
    Tolga EROL

Evet söğüt dalı veya kökü.Ve meşe yaprağı.Bunlar akvaryumlarda kullanılıyor ?.

4. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Yani bunları kütük niyetine kullanmayı düşünüyorsun değilmi ? :) Ben biran bitki gibi kullanmayı düşünüyorsun sanmıştım. O Yüzden ilginç gelmişti.:D :D :D

5. lades

lades

İsim:
    Cem Tunç

Meşe yaprağını dekor olarak bir akvaryum resminde görmüştüm çok güzel görünüyordu ama salınım yapar diye biliyorum.

6. Tolga55

Tolga55

İsim:
    Tolga EROL

Evin içinde büyük bir söğüt ağacı olsa garip bişi olurdu heralde :F O anlamda demedim ya dekor anlamında dedim mangrov kökü gibi söğüt dalını veya kökünü kullanabilirmiyim bide meşe yaprağını bu şekil tabanda kullanabilirmiyim.Bu anlamlarda demek istedim :).Birde doğadan böyle dal parçası kütük önrebilieceğiniz şeyler varmı .

7. Tolga55

Tolga55

İsim:
    Tolga EROL

Bende kullananlar gördüm.Bir sorun yaşamıyorlar sanırım ama ben kullanmadım hiç bilemicem.

8. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Salınıp yapma riski var. Bence tehlikeyi göze alma. Ya da karantina tankın varsa al uzun süreli bir deneme yap. Sayende biz de bişeyler öğreniriz. :)

9. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin

Akvaryuma söğüt dalı yada başka kütük parçaları eklemeden önce aşağıdaki linke bakmanı tavsiye ederim. Yapman gerekenler açık açık anlatılmış :)

http://www.akvaryumportali.com/forum/sogutlu-cayir-bir-kurulumun-hayal-olarak-kalisi-t4623.0.html

Akvaryumda bulunan söğüt dallarının yaptığı salınım ( yanlış hatırlamıyorsam Salisilik Asit ) sonucu bitkilerde olumlu gelişmeler gözlemlendiğini biliyorum. Bu bakımdan sorun olmayacağını aksine faydalı olacağını düşünüyorum.

10. Tolga55

Tolga55

İsim:
    Tolga EROL

Evet TÜrker bey o linkteki kurulum gerçekten çok hoş olmuş.Bende umarım böyle kütükler bulabilirim.

Hüseyin abi elimde fazlalıktan tank yok malesef denemek için.Ama eğer bulup koyarsam bile bütün dezenfekte işlemlerini yaparım en iyi hale getirmeye çalışırım. :)

11. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece

Akvaryumda meşe yaprağı (özelikle meşe) tanen miktarını artıracaktır hümik asit oluşturur, ph ı düşürür asidik su seven balıkların varsa onlara yararlı olacaktır bitkilerede yararı olur ama suyun sararacaktır meşe yaprağı kullnamak kütük kullanmanın kısa yoldur, su kütükle değilde yaprakla sarartılır o yapraklar kuru şekilde kullanılır benim ve Abdullah hocanında akvaryumunda var çürüsünler diye attık :D dekor olarak değil su yumuşatıcı olarak kulanılırlar.

12. Tolga55

Tolga55

İsim:
    Tolga EROL

Anladım.O zaman akvaryumcularda mangrov almak lazım.Peki mangrov kökünü suya koyunca direk batıyomu.Yoksa doğadan topladığımız bir kökü akvaryuma koyunca hemen batmıyor diyolar.Mangrov içinde geçerli mi bu ?

Teşekkürler.

13. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece

Mangrowu kaynatıp su çekmesini ve sarılığını biraz vermesini sağlıyorlar, bende öyle yaparım.

14. Tolga55

Tolga55

İsim:
    Tolga EROL

2 gün önce köye gittim ama hava koşullarının kötü olması sebebiyle çıkıp dolaşıp bir şeylere bakamadım :).Eğer akvaryuma göre mangrov bulabilirsem almak isterim.Tabi akvaryumculardada mangrov hem pahalı hemde istenilen boyutta olmayabiliyor.

15. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece

Mangrowa gerek yok aslında dere yada göl kenarında iyice su çekmiş, feleğin sillesini yemiş kütükler var kaynatmaya bile gerek kalmıyor ben onlardan kullanıyorum.

16. Tolga55

Tolga55

İsim:
    Tolga EROL

Evet Emrah bey pazar günü balık tutmaya gidersek kesin bakıcam kütük veya dal parçası filan.

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

İnşallah yanınızda Emrah gibi bir arkadaşınız olmaz. Yoksa suya hep siz girer ve bitkileri siz sökersiniz bulanık sularda. Denizden domates anemon alınacaksa eğer ben girer yardım ederim der. Bir parmak atar 10 kulaç atarak sırt üstü yüzer. :D Umarım arkadaşınız veya arkadaşlarınız size yardımcı olur.

Kolay gelsin iyi eğlenceler, bulduklarınızı görsel paylaşırsanız seviniriz. burda:gif

18. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece

Ama Temel abi ben artık daha techizatlı geziyorum :D koca kepçem var bitkileri bile onla alıyorum suyun içinden :D Aydostan türünü bilmediğim bir su altı bitksi buldum oldukça fazla miktardada aldım ve akvaryum ortamına adapte edip üretmeyi bile başardım, Aydosun kütükleri gibi güzel kütükte hiç bi yerde görmedim mangrow falan hikaye, aah bi daha ne zaman giderim Allah bilir, Hafta sonu Kuzenimle birlikte bir Sazan avı partisi düzenleyeceğiz Ömerli barajında kendisi profesyonel balıkçıdır benide yanında çırak götürecek inşallah bolca resim çekeceğim.

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Aydos sahiden verimli çıktı. İstanbul'un göbeği ve evime 300 metre mesafede gambusyadan sazana, su altı bitkisinden emerslere ne ararsan var. Hakikaten bu kadar canlılığı siz gelirken bekliyormuydunuz merak ediyorum ? Tabi diğer merak ettiğim bu çeşitliliğin Samsun'da olup olmadığıdır. Yine İstanbul şehir merkezinin içinde her sucul yerde olacağını düşünüp düşünmediğiniz ?

Saygılar tam tecizatlı akvaryum hobicilerine. saygılar:gif

20. sconat

sconat

İsim:
    Ozan Sıdal

Nerde bu Aydos gölü Temel abi :bilmem: Nedir bu ne güzel yer Afrikanın yapay modelinin kartal uyarlamasımı? :F Harika gezip görmek lazım. saat:gif

Sayfayı Paylaş