1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Söğütlü Çayır: Bir kurulumun hayal olarak kalışı...

Başlığı 'Tatlı Su Akvaryum Tanıtım Portalı' kategorisinde Neverlander tarafından 11 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

1. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Arkadaşlar,

Belki biliyorsunuzdur 35 lt'lik Tetra-hane'yi önce Java Moss tankı olarak tasarlamıştım... Ancak şans yaver gitmeyince bu tank hayal oldu... Aşağıda bir tank dizaynının ve bu dizaynın nasıl hayal olduğunun hikayesini okuyacaksınız...

İlk olarak java Moss tankı için kütük toplamaya gittim... Cem (RuPTuR) ile birlikte... Daha önceki deneyimlerime dayanarak budak aramaya başladım ve ziyadesi ile buldum... Tabii budağın çevre dokuları sıkıntı olabilirdi... Ama deneyecektik...

Neyse diğer topladığım kütükler ile birlikte budakları da kaynattım...

İlk kaynatmadan sonra kabuklarını soydum...

Daha sonraki kaynatmlar ile kabuklar ile kütük kısmı arasında kalan bağ doku liflerini iyice öldürdüm ve bir fırça yardımı ile bunları temizledim...

Lifler iyice temizlendikten sonra iyice kaynattım kütükleri... Batmaya başladılar ancak hafifte olsa suya salınım yapmaya devam ettiler... Birkaç sefer daha kaynattıktan sonra ve salınım iyice azaldığında "Artık olmuşlardır" deyip akvaryumdaki denemelerine başladım... Bu arada aynı işlmeler sırasında ikamet ettiğim mühitte yapılmış bir harfiyattan çıkan köklerin söğüt ağacının gövdesini anımsatan uç kısımlarını da işledim... Onlar da budaklar ile birlikte akvaryumda denendi...

Denemeler başarılı idi ancak akvaryum suyunda hafif bir bulanma olmuştu... Bunu basitçe bir bakteri bulaşması olarak değerlendirip "Nasıl olsa akvaryum tamamen oturduğunda geçer" deyip önemsemedim...

Daha sonra budaklı kütükler ile ağaç gövdesini andıran kök uçlarını alıp üzerlerine Java Moss sarmaya başladık... (Eşimle birlikte...) Özellikle Java Moss'lar çoğladıktan sonra söğüt ağacı görünümüne kavuşacağını düşündüğüm süpürge şeklindeki kök uçları Java Moss'lar üzerine yerleştiriliğinde çok hoş duruyordu...

En son Java Moss'lar sarılmış şekilde budaklı kütükleri ve kök uçlarını akvaryuma yerleştirdim... Görünüm çok hoşuma gitmişti... Bakalım siz de beğenecek misiniz?

Evet... Bütün Java Moss'lar gelişip de her kütüğü ve söğüt benzeri süpürge kçk uçlarını kapladığında "Söğütlü Çayır" görünümü elde edilecekti... Ancak kurlumu tamamlayıp yattıktan sonra gece tuvalete kalktığımda (biliyorsunuz 35 lt'lik akvaryum tuvalette :D ) bakterilerin patladığını gördüm... Yine geçebileceği düşüncesi ile üç gün bekleme kararı aldım... Ne de olsa akvaryumda nispeten yeni kurulmuş sayılırdı... Ancak üçüncü gün sonunda akvaryumda göz gözü görmez olmuştu... Budaklı kütükleri çıkardığımda çürümeye başladıklarının kokusunu aldım... Süpürge kök uçlarında koku yoktu ancak üzerleri kayganlaşmıştı... Çürümüyorlarsa bile bakteri kolnileri üzerlerine yerleşmişlerdi... Java Moss'ları söküp yıkadım... Kütük ve kök uçlarını da kurumaları için bir kenara bıraktım... Kütüklerin küfeneceğinden emindim ancak süpürge şeklindeki kök uçları belki kurtulur diye umut ediyodum... Fakat hiçbiri küften kurtulmadı... Hala kçk uçlarında çürümeye dair en ufak bir belirti yoktu ama küf heryerlerini sarmıştı ve bu şekilleri ile akvaryuma geri koymak küflerin akvaryumun içine iyice dağılmasına neden olacaktı.... Bütün kurulum onca emeğe rağmen bir "görsel facia" ile sonuçlandı... Ve Java Moss tankı Tetra-hane olarak evrilmeye başladı...

Ama elimde olmadan sürekli "Acaba bu durum yaşanmasa ve herşey başarılı osa neye benzerdi?" diye sormaktan kendimi alamıyorum... Hayal ettikçe de çok heyecanlanıyorum... Belki bir gün bir daha denerim... Ve inşallah bu sefer benzer sıkıntıların üstesinden gelebilirim...

2. tolgacetin72

tolgacetin72

Cesur bir deneme olmuş hocam. Hele ilk kareleri görünce eyvah dedim, mutfağın sahibesi bu denemeyi baltalar :D Ama eşiniz de sizin gibi meraklı sanırım, ne güzel :)

3. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Evet Tolga Hocam,

Güzel ama başarısız bir deneme oldu... Yorucuydu da... Özellikle kabukları soymak bıçakla... Ancak mutfağı o hale getirdikten sonra bıçağı eşimin eline veremezdim... :D O nedenle kabuk soyma işinde kendisinden yardım alamadım... :D

4. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Kanka bayağı uğraşmışsın ya o soyduğun kütüklerin suya oturmasını ve sorun çıkmamasını çok isterdim.. Damarlar falan görüntüsü çok hoşuma gitti.. Ve beni bilirsin vatoz yuva olayları ile kafayı bozmuştum.. Son resimdeki sağ altta ki kütüğü görünce "işte bu" dedim.. İçi oyulabilse ve dışı bir şekilde koruyucu madde ile kaplanabilse ondan daha güzel bir vatoz yuvası olamaz.. sağ taraftaki çıkıntı gibi olan kısım yuva ağzı olucak ve sola devam edecek geniş bir oyuk.. ama işte oyması ayrı bir dert.. dal budak kısmını beğenmedim gerçi kusura bakma ama tabii ortada ciddi bir emek söz konusu orası tartışılmaz.. hep mutlu son olacak değil ya bunlarında gösterilmesi gayet güzel bir davranış.. inşallah kütükleri adam edecek bir yöntem bulursun kanka gerçekten damar damar şekillerine bittim...

Bu arada sana bişey sorucam.. benim kullandığım kütüğün bir kısmını kestirip akvaryuma ekledikten sonra farkettim ki orda pamuklanma gibi bişeyler var onlar ne olabilir ? Sinirimi bozmaya başladılarda şimdiden montz:

5. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    A benim güzel abim bu kurulum sabırlı adam işi sana göre hiç değildi neden giriştin ? O kütükler küflenmese bile sen o mossların büyümesini ve çalıları ağaç görüntüsüne bürümesini bekleyebilirmiydin ? Hiç sanmıyorum...

6. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Kanka o kütüğü çıkar ve kokla... Eğer çürümüş gibi kokuyorsa içinde işlenmeden kalan bir kısm varmış sen kestirince de açığa çıkmış olabilir...

Bana diyene de bak... Bakma artık sabırlılar sınıfındayım... Düşünsene Anubias'lar bile çürüyordu da 65 lt'de Tetra'ya çevirmek için Kılıçları yakalayana kadar ellemedim bile... Ah, ah... Eski Abdullah olsa ilk gördüğü gün akvaryumun altını üstüne getirirdi...

Ne yapıyor senin Tetra'lar?... Benim Cüneyt'ten aldığım "Hamsi/Çakma SAE" takla oldu... Diğerlerinin maaşallahı var...

7. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Abi gece bıraktığımda dört dörtlüklerdi akvaryumun içinde çete oldular bi sağa bi sola :D
    ayrıca daha ilk yarım saatte yem aldılar

8. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Bir de Serpae'leri koyunca gör sen... :)

Tetra başkadır abisi... Bambaşka... Gerçekten seyirlerine doyum olmayan balıklar... Ayrıca Cüneyt ile Kamber'den bunları almayıp da bize nispeten ucuza mal olmalarını sağlayan tüm ilgisiz akvaristlere selam olsun... :D

9. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    :D :D :D
    Valla ben çok çok memnunum tetralardan şimdi annemi arayıp son durumlarını öğreneceğim, damlatma yöntemyle aldım balıkları akvaryuma çok dikkat ettim ama bakalım hayırlısı, blackların rengide ortam yeni olduğundan soluktu renk bir gelsinde o zamna gör onları, bu arada annemde çok beğendi o molly istiyordu ama artık tetracı olacak :)

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Abdullah hocam, başarılı veya değil her şekilde tebrikler elbette. em34: Çürüme olmasa mükemmel bir doğal ortam yakalanabilirmiş. Görüntü çok güzel olmuş.

Bu kütüklerin üzeri vernik kaplanamaz mı ? O zaman çürüme olmayabilir. Suya salınım yapar mı vernik acaba ? Olcay'ın bir paylaşımı vardı kütükle ilgili üzerini kaplamıştı bir malzeme ile çürüme olmamıştı.

Bu işler için ben mutfağı tercih etmeye kalksam o kütükler kafamda kırılırdı her halde, daha akvaryuma girmeden. :D

11. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Tetra Black'lerin rengi yaklaşık 1 haftada oturmuş olur Emrah... Yalnız suyun sıcaklığını 24C'ye ayarlamayı unutmadın değil mi? Pek sevmiyorlar daha yüksek sıcaklıkları... Benim gözlemlerim o yönde...

Tetra beslemenin en güzel yanlarından biri ileride uyumlu üst seviye balığı da eklenebilir olması... Tabii öyle balık bulabilirsek... Bir de tankı mutlaka bitkilendir... Çok ama çok hoşlarına gidiyor bitkiler...

Sağolasın Temel Hocam... Olmadı işte nasip değilmiş... Ama bir gün bir daha deneyeceğim...

Tekne vernikleri var suya dayanıklı ama benim bildiğim az da olsa suya salınım yaptıkları... Bir de yanılmıyorsam ancak 1 sene idare ediyorlar... Sonra tekrar verniklemek gerekiyor... Ama en doğrusunu Olcay Hocam bilir...

Temel Hocam, eş seçimi çok önemli... İnsanın işini de hobisini de etkiliyor... Allah'tan bizim hatun bu gibi durumlarda benimle başa çıkamayacağını bildiğinden pek sesini çıkarmıyor... Aslında çıkarıyor da dinleyen yok ki... Bir de bu kurulum da o da heyecanlanmıştı... Otursa, çürümese süper bir kurulum olacaktı...

Bu arada bizim hatun da Tetra'cı oldu...

12. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Abi tanka birkaç saz elodea ve demersum attım hoş oldu :) ama bitkili denemez chıclıd akvaryumlarındaki üçbeş saz orda burda görüntüsü var :) ama ileride tetra yeşil imparatorluğu olacak orası üst seviye balığı derken abi ? bana üst seviyemi var abi ya :), su 24 te sbitlendi

13. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Allah cezanı vermesin Emrah... Su yüzeyinin hemen altında yüzen balıkları kastettim... Öbür taraftan akvaristlikte mor kuşağa geçmek için daha Ramirezi beslemen lazım... Bak ben besliyorum mosmor oldum... :D

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Abdullah Hocam, ben hala senin tetraların yem alma videosunu unutmuş değilim. naz: O görüntü taktir edersinki, benim gibi balıkları elden ve yem yedirme konusunda oldukça istekli ve seven birini hayran bırakmaması mümkün değildi. Al kaç taktikleri, yeme iştahları, hareketli olmaları tek kelimeyle mükemmeldi hocam. Doğaları gereği yem alış taktikleri daha önce konuştuğumuz gibi avcı kuşlara su yüzeyinde yakalanmamak için seri alış ve kaçış yapıyorlar. Bu seyir zevki getiriyor. Ama neresinden bakarsan bak, çok iyi bilirim ki, sağlıklı olmayan balıkların iştahları bu kadar yüksek olmaz ve tehlike gördükleri işlere risk alarak girmezler. Mükemmeller gerçeketen yenge haklı.

15. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    Abdullah Abi,benim kütüğün üstünde de aynı durum olmuştu,kayganlaşmıştı ve yukarı doğru uzanan lifti yapıları görebiliyordum.Su bulanmamıştı bende.Başka bir nedenden bulanmış olablir sende.Ben de kütüğü çıkardım,şimdi duruyor akvaryumun kenarında.Dezenfekte olacağı günü sabırla bekliyor :D

Volkan Abi,ben içini oydum ama 3 tane matkap ucu kırarak...
    Çok sert ve kimsenin o işe girmesini tavsiye etmiyorum...

16. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Cem benim anladığım önce su içinde bakterileri patlatıyorlar... Çünkü fikse olammaış yani çürüyebilir protein yapılar kalıyor... Bu da bakteriler için inanılmaz bir ortam sağlıyor... Daha sonra su içindeki küf sporları bakteriklerin iyice çürütmeye başladığı kısımlara gelişip yerleşiyorlar... O lifsi yapılar küfün hüfleri diye biliyorum... Zaten küf de saprofit yani çürükçül bir organizmadır...

Valla bende de numnelik küflü bir budaklı kütük duruyor ama süs yapacağım ondan... Suya bir daha sokmam...

17. Desert Falcon

Desert Falcon

Girişimci olmak lazım,cesaretinizden dolayı tebrikler abi... Aphanius mento mu görüyorum :)

18. safak

safak

Güzel fikir.Deniycem paylaşım için teşekkürler.

Sayfayı Paylaş