1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Söchting Oxydator d

Başlığı 'Katkılar ve Kimyasal Filtreler' kategorisinde Montimahir tarafından 29 Kasım 2015 başlatılmıştır.

1. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Daha önce DIY çalışmasını yaptığım Oksidatörün orjinalini denemek istediğim için, geçen ay 100 litrelik versiyonundan sipariş geçmiştim. Aquaristik Shop Almanya sitesinden yaptığım alışverişin bana ulaşması PTT, gümrük vs. sağolsunlar bir ayı buldu.

Oxydator D: 16,7 Euro, 10 adet yedek seramik katalizör: 1,76 Euro, Kargo: 16,90 Euro ile toplamda; 51,26 Euro' ya geldi.

Mini seramik katalizör ile geliyor ve kurulumu kolay, yalnız bizim eczanelerde %6' lık hidrojen peroksit bulamadım, klasik %3' lük ile kullanmaya başladım (Orjinal sıvısı gümrükte kesin sıkıntı çıkartır diye sipariş geçmemiştim).

20151129_132307.jpg

20151129_132816.jpg

Araştırdığınızda bu cihazın daha çok tatlısu kristal karides tanklarında kullanıldığını görebilirsiniz. Deniz bey' de denizatı tanklarında kullanıldığından bahsetmişti.

Cihazın yaptığ temel olarak şu; Hidrojen peroksiti katalizör yardımı ile saf su ve serbest Oksijen şeklinde ayırmak ve sudaki serbest oksijen seviyesini doyum noktasına kadar arttırmak (çıkan kabarcıklarda O2 değil serbest O var). Bu oksijen kabarcıkları; tankınızın sıcaklık ve pH seviyesinin izin verdiği sınırda suya oksijen yüklüyor .

Bu serbest oksijenin aynı zamanda ciddi bir oksitleyici olduğunu da belirtelim, bu da sudaki DOM (çözünmüş organikler) seviyesinin düşürülmesinde çok etkili oluyor. Su kalitesi böylece arttırılıyor. Diğer algler ve cyano, dino üzerinde etkisini gözlemleyen hobiciler olmuş, ancak %100 etkili olması ve bunları tamamen ortadan kaldırması söz konusu değil.

Ancak DOM ve suda serbest gezen alg sporlarının da oksitlenip filtre tarafından toplanmasından dolayı, suda inanılmaz bir berraklık oluyor(su yokmuş gibi).

Seyir zevkinin artmasının yanında su kalitesi de arttığı için, balıklar ve mercanlar da daha sağlıklı açtıkları gözlemlenmiş. Yeni bir icat değil, temel olarak; suya serbest oksijen girmeye yarıyor diyebiliriz(Redox yükseltici).

Düzenleme: 29 Kasım 2015
    TencoMelih, harfuzmani, Ontheway ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  2. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Çok aklıma yattı ilgiyle takipteyim.
    Merak ettim ozon O3 gibi O da sudaki plankton ve bakterileri öldürüyormu acaba ? Bence işin en can alıcı kısımı burası O3 malum 1 adet O atomunu hemen atarak organikleri okside eder bu nedenle su berraklaşır ama uzun vadede sudaki bakterioplanktonları temizler ve buda mercanlar ve azot döngüsü için ciddi bir dezavantaja dönüşüyor.
    Kısacası mantık aynı değilmi bu durumda ozondan ne farkı var?

3. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    gogol bunu beğendi.
  4. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Onurla aynı fikirdeyim, poor man's ozonizer olmaktan öte bi durumu var mı bu ekipmanın? Misal, ORP takibine gerek kalmıyor mu acaba bunda?

5. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Nano man's ozonizer diyelim Alper. ORP takibine gerek yok, bitince değiştiriyorsun. Doz veya hız diyelim, hacme göre; ya iki katalizör ya da daha yüksek peroksit ile ayarlanıyor(%3-6-9).

Ayrıca hacme göre üç tipi var.

d.jpg

http://www.oxydator.de/english/soechting_oxydators.html

6. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    İşe yaradığı anlaşılıyor, ancak kullanım hatalarına vs ne kadar açık olduğunu tam değerlendiremedim. Yani ozonizer yerine bunu tercih etmek güvenli bir hamle midir sence?

7. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Bende bir ara aramıştım

8. TencoMelih

TencoMelih

Yer:
    Karabük
    İsim:
    Melih
    Eski eczanelerde bulabilirsiniz hidrojen peroxide yi ancak %6 olayini Nasil ayarlarsiniz bilmem

9. muradtekin

muradtekin

Yer:
    Gaziantep
    İsim:
    Murat Tekin
    hidrojen peroksit ile oksijenli su arasındaki fark nedir yani oksijenli su hidrojen peroksit değil mi?

10. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Aynen birebir aynıdır.
    mahir abi ciddi baş aşağı duruyor i.indeki sıvı nasıl çıkmıyor

muradtekin bunu beğendi.
  11. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Bu ne oldu ? :)

12. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Kullandigim peroksitten tam performans alamadim. %6 bakacagim.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Ontheway bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş