1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Söke'li Erhan'dan,Hollanda Eindhoven'den merhabalar

Başlığı 'Üye Tanışma Portalı' kategorisinde Erhan Beysulun tarafından 15 Kasım 2012 başlatılmıştır.

1. Erhan Beysulun

Erhan Beysulun

Yer:
    Hollanda Eindhoven
    İsim:
    Erhan Beysuln
    Merhaba arkadaşlar,

Benim akvaryum sevdası, aslında akvaryum sevdasından önce, şu derede balık olduğunu düşünerek yakaladığım kurbağa yavrularını kavanoz içinde yaşatma mücadelesi olarak başladı. Dede'min bir gün bunun farkına varması ve beni akvaryumcuya götürmesi beni o amaçsız mücadeleden kurtarmıştı. Türkiyede yaşadığım yıllarda akvaryum yerinden hiçbirzaman eksik olmamıştı. Ama deniz suyu akvaryumu olarak bildigim tek akvaryum, Kuşadası'nda, Güvercin Ada yolu boyundaki balık restoranlarında olanlardı. Mercannın ne olduğunu biliyordum fakat akvaryumda yasadıdını bilmiyordum.

Hollanda'ya geldiğim ilk aylarda tanıştım. 16 yaşındaydım. İlk gördüğüm Eindhoven'in çarşı yolu üzerinde bir restoranda , bir akvaryumcunun ( Home ) reklam amaçlı yaptığı mercan akvaryumu idi. İlk 5 ile 10 dakika arası çenem dilim tutuldu.

Geçen sene doğum günümde Eşimin aldığı Red Sea ile hayalime kavuştuğumu sanmıştım. O reklamları ve vidyoları çok akıllıca ve güzel yapmışlar. Satıcı elemanında tek maksatı sadece satmaksa, canlılara değer vermiyorsa, benim gibi bir ton para yatırırsın sonra 100 litrelik akvaryumda sıfır tecrübe ile Okyanusana'yı taklit etmeye çalışırsın. Bayağı bir para yatırmış olsamda daha aldığım gerekenin daha yarısı bile değilmiş. Ondan sonra bir altı ay daha sömürüldüm. Akvaryumda birşeye benzese içine bir tane canlı ekliyorum 3 ta
    ne ölüyor. Habire o ilaç senin bu ilaç benim derken Hollanda forum siteleri ile tanıştım. Allah'a şükür su son geçtiğimiz haftalarda oldukça iyiye doğru gelişmeler var.
    Umarım forum ve burada kurulacak dostluklar hepimizin kavanozlarına faydalı olur. Kısa süre içinde doğru yerde olduğumun farkına vardım. Güzel dostluklar kurulmuş ciddi seviyede saygılı tartışmalar yapılıyor. Hobisini seven ve canlılarına özen gösteren kişiler zaten herzaman eleştirilmeye ve öğrenmeye açık olmalı. Buda tartışarak olur.

Bu arada forum yapımında emeği geçen herkese böyle bir imkanısağladıkları için teşekkürler,

Selamlar.

2. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Erhan bey hoşgeldiniz Umarım forumda aradığınız paylaşım ortamını ve bilgiyi bulabilirsiniz. Keyifli paylaşımlar tankınızdan birkaç kare fotoğraf koyarsanız da güzel olur.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hoş geldin Erhan, temenni ve düşüncelerine teşekkürler. Zaten artık çok iyi anladık ki, hobici yönlendirilen değil....yönlendiren olmalıymış. Yaşanan birçok sıkıntı malzeme ve canlı alımıyla alınan hazır bilgiler ama araştırmadan yoksun bırakan ve verilen bilgilerin temelinin de hep bir malzemeye dayanması, bir ekipmanın önerisi ile tamamlanması sonucu ortaya çıkıyordu. Tecrübe aslında esastır ve tecrübelerin işe yaraması ise, benzer konumdaki akvaryuma sahip kişilerin birbirini bulması ve ortak tecrübelerde buluşması ile mümkündür.

Her ne kadar, içeriğimiz ve bilgi depomuzla övünüyor olsak da, yurt dışı forumlarından almış olduğun bilgileri bizimle paylaşman artı zenginlik olur.

Forum satır aralarında görüşmek umuduyla sevgiler....

4. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara
    Hoşgeldin Söke'li Erhan :) Eş durumundan hemşeriyiz. Bahsettiğin kandırmacalar çoğumuzun başına gelmiş sık rastlanan bir durum. Akvaryumcunun Türk' ü avrupalısı yokmuş demekki. Keyifli paylaşımlar.

5. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Merhaba, foruma hoş geldiniz. Özellikle yaşadığınız ülke tarım, su ürünleri ve biyoteknolojide çok ileri bir ülke, birde kişi başı geliri çok yüksek. Mutlaka bu ileri düzeyin hobiye bazı yansımaları olacaktır. Bu gelişmeleri bizimle paylaşırsanız hem öğrenme, hemde kendimizi yurtdışı ile kıyaslama olanağına kavuşuruz.

6. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Aramıza hoşgeldin Erhan, seninle telefonda sohbet etmek çok keyifliydi. Tecrübelerinin burada da paylaşmanın temennisi ile...

7. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Erhan bey aramızdaki fark siz Red sea'den sonra bulmuşsunuz platformu ben önce. Aynı sizin gibi Red sea'yi araştırıp soruşturdum. Görüşlerin pozitif olmasına rağmen çok farklı bir akvaryum kurma aşamasındayım. Red sea'den yeterli olmayacağına, insanın sürekli araştırma-geliştirme içinde olması dolayısıyla, rahat duramayacağımı da düşünerek vazgeçtim. Baş veya son doğru portalı bulmuşsunuz bence. Ortada hiçbir şey yokken paylaşılan fikirlerin bana yardımı olduysa, malzemeli ortamda daha iyi bir sonuç elde edebileceğinize eminim. Size tavsiyem örnek kurulumları takip ederek yapılan hatalara düşmemeniz, doğru yapılanları örnek almanız olacaktır. Görevler o kadar güzel doğallıkta şekillenmiş ki konusunda uzman doktoru için burası bir numara. Sürekli söylemekten çekinmeyeceğim; bu övgüleri cidden hak ediyorlar. Doğru yere hoş geldiniz.

YIKIKTEMO ve murer bunu beğendi.
  8. Erhan Beysulun

Erhan Beysulun

Yer:
    Hollanda Eindhoven
    İsim:
    Erhan Beysuln
    Cümleten hoş bulduk.
    Hepinize çok teşekkürler. Umarım paylaşılacak fikirlerin herkese yararı olur.

Bu arada bir sene boyunca sayısız uykusuz geceden sonra benim Red Sea' den kareler beğeninize sunulur.

Kızıldeniz Akvaryum bunu beğendi.
  9. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    ;Erhan bey tek resim yüklemişsiniz. Mesaj cevapla butonunu yanında dosya yükle var oradan yükleme yapabilirsiniz.

10. Erhan Beysulun

Erhan Beysulun

Yer:
    Hollanda Eindhoven
    İsim:
    Erhan Beysuln
    Teşekkürler Halil kardeş,

11. Erhan Beysulun

Erhan Beysulun

Yer:
    Hollanda Eindhoven
    İsim:
    Erhan Beysuln
  12. Erhan Beysulun

Erhan Beysulun

Yer:
    Hollanda Eindhoven
    İsim:
    Erhan Beysuln
  13. Erhan Beysulun

Erhan Beysulun

Yer:
    Hollanda Eindhoven
    İsim:
    Erhan Beysuln
  14. Erhan Beysulun

Erhan Beysulun

Yer:
    Hollanda Eindhoven
    İsim:
    Erhan Beysuln
  15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Erhan ellerine sağlık güzel görünüyor. Canlı yükü güzel ama sanki mercanları frenleyen bir şey var gibi. Trompet coral, octopus coral daha keyifli olmalı mesela. Katkı vb. neler uyguluyorsun? Reef akvaryum bölümüne akvaryum konunu açarsan daha güzel ilerleriz, malum tanışma bölümü burası.

16. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Erhan abi merhaba hoş geldin forma,bilgileri paylaşalım bilgi paylaştıkça çoğalır.Reef akvaryum bölümüne akvaryum konunu aç oradan takip edelim hangi katkıları kullanıyorsun merak ettim...:)

17. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Lacivert Mushroomlar ve sun coral çok güzel. Akvaryumunuz için ayrıca bir tanıtım sayfası açsanız fena olmaz aslında.

Sayfayı Paylaş