1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sünger Nedir, Türleri ve Tarihçesi

Başlığı 'Anemonlar ve Omurgasızlar Portalı' kategorisinde Erdal tarafından 4 Haziran 2015 başlatılmıştır.

 1. Erdal

  Erdal

  Mesajlar:
  4.027
  Süngerler Nedir?

  Sünger[​IMG] bir hayvan türüdür. Ama ayırımı öylesine güç yaratıktır ki XIX. Yüzyıl başlarına değin bitkimsi hayvan yada hayvan bitki olarak adlandırılmıştır. Sünger çok hücreli hayvanlar arasında en ilkel yapılılardan biridir. Kas[​IMG] sinir[​IMG] ağız ve sindirim boşluğu[​IMG] kalp gibi herhangi bir organı oluşmamışır. Buna karşın süngerlerin çok uzun zamanlardanberi yaşadığı ve varlıklarını başarıyla sürdürdükleri bilinmektedir. 5000'den çok türü olan bu hayvanlar tatlı suda ve denizlerde[​IMG] 7500 metreden derin olan yerlerde bile yaşarlar.

  Genellikle göze çarpacak derecede güzel[​IMG] çok çeşitli boy ve renklerde olan süngerlerden binlerce yıldır yararlanılmaktadır. Günümüzde en önemli kullanım alanı ilaç endüstrisindedir. Bir tür süngerin bazı kanserlere karşı yararlılığı üzerinde durulmaktadır.

  SÜZME MAKİNELERİ : Süngerler[​IMG] vücutlarının iç ve dış bölümlerine düzensiz bir şekilde dağılmış birkaç değişik yapıda hücrelerden oluşur. Süngeri diğer hayvanlardan ayıran[​IMG] vücutlarındaki yaka hücreleri tarafından oluşturulan odacıklardır. Bu tip hücrelere adını veren[​IMG] hücre merkezinde bulunan ve kamçıya benzeyen küçük çıkıntılardır. Bu kamçıcıklar süngeri baştan başa kaplayan kanallara giren suya[​IMG] sürekli olarak vurulurlar.

  Kuşkusuz su[​IMG] oksijen ve besin maddelerini getirmektedir. Yaka hücreleri sudaki bakteri[​IMG] küçük yosun ve organik atıkları yuttuktan sonra bunları besin torbacığı denilen hücrelerine geçirirler. Bunlar kendi başlarına hareket edebilen sindirim hücreleridir. Sindirdikleri besinleri diğer hücrelere iletirler. Tüm hücrelerin birbiriyle oksijen ve karbondioksit değişimi yaptıkları görülmektedir.

  On santim boyunda ve iki santim kalınlığında bir süngerin iki milyonu aşkın yaka hücresi vardır. Bu sünger kanallarından günde 110 litre su pompalayabilir. Bu özellikleriyle canlı bir süngeri[​IMG] etkin bir filtre olarak da niteleyebiliriz.

  Adsız.jpg
   
  TencoMelih, basma tulumba, King Elvis ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
 2. Erdal

  Erdal

  Mesajlar:
  4.027
  SÜNGERLERDE ÜREME Süngerlerin çoğu erselik (çift cinsellikli)'dir. Yani[​IMG] hem yumurta hem de sperma oluşturur. Böyle bir sünger[​IMG]yumurta ve spermasını ayrı zamanda bırakır. Bu da bir süngerin spermasının kendi yumurtasını döllemesini önler ve değişik hayvanlar arasında çaprazlama sağlanmış olur. Bazı türlerde sperma ve yumurta bırakma gözle görülür bir yoğunlukta gerçekleşir. Spermalar süt gibi sıvı bir durumdadır.

  Bir sperma hücresi başka bir süngerin kanal sistemine girdiği zaman yaka hücreleri tarafından yutulur ve yumurtaya iletilir. İçinde sperma bulunan hücre yumurtayla birleştiği zaman çiftleşme olur ve yumurta döllenir. Bazı türlerde[​IMG]döllenen bu yumurta hemen suyun içine bırakılır. Ama çoğu tür süngerde yumurtadan larva oluşuncaya kadar süngerin içinde saklanır. Sonra larva serbest bırakılır. Serbest kalan larva birkaç saatten birkaç güne kadar değişen süreyle çevrede yüzer ve sonra genç bir sünger olarak yaşantısını sürdürmek için uygun bir yüzeye yerleşir.

  Süngerlerin aseksüel olarak (herhangi bir çiftleşme olmadan) yalnız tomurcuk verme yoluyla üreyebilme nitelikleri de vardır. Bazı sünger türleri çok yüksek ya da çok alçak sıcaklık[​IMG] kuraklık[​IMG] çevre kirliliği[​IMG] besin yetersizliği gibi durumlarla karşılaşınca soylarını sürdürmek için küçük tomurcuk (gemmül) denen bir grup hücre bırakırlar. Tomurcuk uygun olmayan koşullara karşı dayanıklıdır. Gelişmeye uygun koşullar yeniden ouşuncaya değin[​IMG]tomurcuk durumunda kalır. Bu olaya daha çok tatlı su süngerlerinde rastlanırsa da bazı tür deniz süngerlerinde de görülmektedir.

  Süngerlerin dikkati çeken özelliklerinden biri de parçalandıkları zaman yeniden hayata dönmek için birleşebilmeleridir. Bunu kanıtlayan klasik deneyde[​IMG] bir sünger parçası sık dokunmuş tül ya da ipek kumaştan geçirilip içi deniz suyu dolu bir kaba konulur . bu şekilde binlerce parçaya ayrılan süngerin hücreleri önce dibe çökmekte[​IMG] birkaç saat ya da birkaç gün sonra yine bir araya gelerek eskisinden küçük ama işlevlerini aynı şekilde sürdüren bir süngeri oluşturmaktadır.

  BAŞARILI UYUM Sünger iskeletleri esnek liflerden[​IMG] spikül denilen küçük[​IMG] iğne gibi sert öğelerden ya da bunların her ikisinin birleşiminden oluşmaktadır. Bilim adamları süngerleri iskeletlerine göre başlıca silisli (cam gibi) ya da kalkerli (kireçli) olmak üzere iki sınıfa ayırırlar.

  Bir hayvan türü olarak süngerlerin ilk oluşumu[​IMG] 550 milyon yıl öncelerine kadar dayanır. Büyük bir olasılıkla tek hücreli hayvanlardan bir türün evrimi ile oluşmuş ve o zamandan beri pek az değişmişlerdir. Normal bir süngerin yaşam süresi birkaç yılla 20 küsür yıl arasında değişir. Son zamanlarda katı sünger adı verilen ve birkaç yüzyıla kadar yaşayabildikleri sanılan bir tür sünger bulunmuştur.
   
  TencoMelih, basma tulumba, King Elvis ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
 3. Erdal

  Erdal

  Mesajlar:
  4.027
  SÜNGERİN YARARLARI Görünüş güzelliğinin yanı sıra süngerler çok yararlıdır. Günümüzde çoğu yerlerde yapay süngerler kullanılmasına karşın[​IMG] doğal süngerlere olan istek azalmış değildir. Doğal sünger hiç damlatmadan daha çok suyu tutar[​IMG]temizlenmesi kolaydır ve daha ağır işte daha uzun süre dayanır. Bu nedenle boyacı[​IMG] cam silici ve seramikçiler doğal süngerleri yeğlerler. Yüzyıllardır banyolarda ve yıllardır otomobil temizliğinde kullanılan sünger günümüzde ilaç endüstrisi ve hücre dirim bilimcileri (biologlar) tarafından da kullanılmaya başlamıştır. Bir çok deniz omurgasızında olduğu gibi[​IMG] süngerin de alışılmış anlamda savunma aracı yoktur. Süngerler ne kavga edebilir ve ne de kaçabilirler. Bu nedenle süngerler zehirli ya da zehirsiz çok güçlü sıvılar salgılar. Bu sıvıların bazı insan hastalıklarının iyileştirilmesinde kullanılması[​IMG] ilaç endüstrisinin yeni bir umudu ve beklentisidir.

  Aynı zamanda[​IMG] hücre düzeyinde yaşamın gizlerini çözmek için bilim adamları süngere her gün daha çok zaman ve dikkatlerini ayırıyorlar. Sünger hücrelerinin hareketleri[​IMG] karşılıklı ilişkileri ve diğer ayrıntıların incelenmesi insan hücresinin evrimi ile ilgili bigilerin tamamlanması yönünden çok yararlı olmaktadır.

  Günlük yaşamımızda çok çeşitli amaçlarla kullandığımız süngerden ayrıca ilaç üretiminde yararlanılması[​IMG] hücre yapısında çok değerli bilgiler elde edilmesi[​IMG] doğanın insanoğlu için ne denli bitmez tükenmez bir kaynak olduğunu birkez daha kanıtlamaktadır.
   
 4. Erdal

  Erdal

  Mesajlar:
  4.027
  Düzenleme: 5 Haziran 2015
  TencoMelih, basma tulumba ve YMR_AY bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş