1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sürtünme...

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde Muzikopat tarafından 21 Ekim 2009 başlatılmıştır.

1. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Herkese merhabalar. Arkadaşlar biliyorsunuz ki elimde bulunan malawi cichlidlerimi bir arkadaşıma hediye edip malawi serüvenime veda etmiştim. Çünkü artık malawilerden sıkılıp özüme yani canlıdoğuranlara dönmek istedim. Neyse geçen cumartesi günü akvaryumcuma uğrayayım dedim ve dükkanına gittim. Bir de ne göreyim ? Şeffaf torbalarla getirilmiş bir sürü canlıdoğuran çeşidi. Eeee beni artık kim tutar. :D

Neyse canavar gibi lepistesleri görünce hemen almak istedim ama Murat abi ( akvaryumcum ) bir kaç gün beklememi istedi. Tamam deyip dükkandan çıktım. Ama yerimde durar mıyım ben ? Dayanamayarak ertesi gün tekrar dükkana gittim ve ilk etapta 3 dişi 1 erkek plati , 4 dişi bir erkek lepistes aldım. Neyse eve dönüp balıklarımı suya saldım. Suyun ısısı 28 derece. Balıklarımdan biri bugün doğum yaptı ve kadere bakın ki bir anaç balığım da öldü. Sebebini bilmiyorum.

Neyse fazla uzattım galiba asıl konuya geleyim. Sürtünme...

Balıklarımda kuma sürtünme görüyorum. daha 4 gün olmasına rağmen balıklarımın niye sürtündüklerini merak ediyorum. Bu konuda acemi değilim ama bin bilsen de bir bilene danış demişler. 4 gün gibi kısa bir sürede balıklarım neden surtünüyorlar ? Bu sorunun cevabını merak ediyorum. Akvaryumun malawilerden kalan suyunu tamanen çekip yerine sıfır su koymuştuım. Yaklaşık bir hafta boyunca öyle kalmıştı. Acaba diyorum su yeni ve daha oturmamış olduğu için mi sürtünme oluyor. Ve diğer balığımı neden kaybetmiş olabilirim sizce. Çok sağlıklı bir balıktı. Ölmüş olmasına rağmen rengi canlıydı. Su oturmadığı için bunlar olmuş olabilir mi ?

Cevap yazacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Hayırlı akşamlar...

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Sürtünme...

Oturmamış su tabirine baktığımızda aslında akıllara ne geldiğini hep merak etmişimdir. saat:gif Su nereye oturacak ve oturmuş suyun neresi oturur ?

Bu soru belki geniş bir kavram ama yeni ve nitelikli bir su ile doldurulmuş bir akvaryumda aslında herşey eski suya göre daha kararlıdır. Redox, ph, Kh kısaca önemli parametreler daha iyi olarak yerindedir.

Peki nedir oturmayan ?

3. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Sürtünme...

Abi sen benden daha iyi bilirsin de oturmayandan kastım bakteri döngüsü , suyun eskimesi vs. vs. idi... Bu kadar taze ve temiz suda balıklar niye sürtünsün onu anlamıyorum ? Nitrat patlaması desem 4 dünde mi patladı bu nitrat ? Parazit desem 4 günde mi oluştu bu parazitler ? Bunları merak ediyorum ?

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Sürtünme...

Konu zaten senin ' su oturması ' ifadenle alakalı değil Hüseyin, bu ifadeyi hobide kullanmayan var mı ki ? Su oturunca neler olur, neden suyun oturması şarttır gibi ifadeler kullanırız bunun üzerine bir konu derinleştirmesi yapalım istedim. Su eskidiğinde olanlara bakalım önce, biyolojik yeterlilik oluşur yani bakteriler kolonileşir. Suda bu sayede ağır metal, klor, amonyak, nitrit oluşması önlenir. Yazılan ve çizilen budur.

Ancak yeni bir su daha kararlı bir değer sergiler bu karar ph, redox, kh gibi önemli parametreleri içerir. Zamanla bu değerlere baktığımızda hep düşme eğilimindedir. Öyleyse sen balıklarını geldikleri yerdeki ph değerine göre daha yüksek ph vb değerlere ekledin. Her zaman iyi su değerlerini balıklar sevmiyor ne yazık ki, alışılmışı bozmak iyi yönde bile olsa adaptasyon şekline bağlı olarak iyi sonuçlar vermiyorlar. Ph salınımı veya yükselen ph balıklar üzerinde direk sürtünme eğilimine yönelme yapar ve sonraki evresi beyaz benektir. Kısaca sorunu arayacağın hiçbir yer yok.

Oturmamış su değerlerine balıklarını ekledin. pala.gif

5. verko

verko

İsim:
    Orhan ÖZALAN
    Sürtünme...

Hüseyin keşke akvaryumcunu dinleyip 1 - 2 gün daha sabretseydin. Aldığın balıklar büyük ihtimal ithal balıklar.
    Bu balıkların geldiği yerdeki su ile bizim sularımız farklı. Balığın üzerinde sürtünmelere sebep olan parazitler ordada var. Fakat balık ortama alıştığı ve güçlü olduğu için parazitler kendini gösteremiyor. Sonra balık uzun bir yolculuk geçirip toptancıya geliyor ve değişik bir suya giriyor sersemliyor. Aynı gün akvaryumcu alıp dükkanına getiriyor. Tekrar değişik bir su. Balık bir darbe daha yiyor Sonrada düşenin dostu olmaz hesabı sen alıp getiriyorsun :) Bir darbede senin suda yiyince ne oluyor? balığın bağışıklık sistemi çöküyor ve sinsi sinsi duran parazitler hemen ortaya çıkıyor.

Yerli üretim balıktan şaşma derim ben.

Elin kolun bağlı duracak değilsin hastalık yeni başlamışsa biraz kaya tuzu ilave et veya bactopurun parazit ilacı çok iyi fakat biraz pahalı. Mikofish de parazitler üzerinde baya etkili bir ilaç su değişimleri ile parazitlerden kurtulamazsın. İlaç kullan ve ısıyı 28 - 29 lara çıkar sonra yavaş yavaş dinlenmiş su takviyesi yap.

İnşallah atlatırsın. Sağlıklı balıklar.
    Sevgiler.

6. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Sürtünme...

Orhan abi zaten balıklar yeni. Antalyadan bir üretimciden getirtildi. Üretim koşulları gayet iyi. Yani balıklarım emin ellerden bana teslim edildi. Sanırım dediğiniz gibi biraz acele ettim. Ah şu sabırsızlığım ah. montz: Neyse şimdilik biraz kaya tuzu ekleyip göreceğiz. Bakalım suyumuz ne zaman ''oturacak'':..

Cevaplar için teşekkür ederim.

7. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Sürtünme...

Balıkları ne kadar uzun sürede adapte edersen balıkların için o kadar iyi Hüseyin'cim.. Sabır bu hobinin göbek adı biliyorsun.. Daha dikkatli olman lazım.. Geçmiş olsun..

8. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Sürtünme...

Daha dikkatli olacağım Volkan abi. Bundan emin olabilirsin. Aslında daha sabırlı olsam dikkatli de olmuş olurum ama hobici sabrı işte. Elbette ki hemen yenilmek yok. Bir iki balık kaybetmekle hobi bırakılsaydı kimse hobici olmaz dı. Ben döngünün oturmasını ve akvaryumumun balıklarım için yaşanabilir bir hale gelmesini bekleyeceğim. Senin balıklardan naber ?

Sayfayı Paylaş