1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sürtünme ?

Başlığı 'Malawi Cichlid Forumu' kategorisinde Rador tarafından 26 Şubat 2010 başlatılmıştır.

1. Rador

Rador

İsim:
    Rador
    Merhabalar...

Benim balıklarımdan bir çoğu sürtünüyor kuma.Ölümcül bir hastalık olabilir diye korkuyorum.Ne yapmam lazım madde madde anlatırmısınız ? Bende biliyorum az çok ama bir bilsende bin bilene danış derler...Kaya tuzu eklesem veya metilen mavisi damlatsam olur mu ?

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Sürtünme ?

Balıkların türleri, akvaryum genel şartları neler ? Bizler biliyoruz ama bilmeyen arkadaşlar olabilir. İlk olarak ışıkları kapatarak, ısıyı 30 derece yaparak ve % 30 damacana içme suyu ile su değişimi yaparak başlayabilirsin. Sonrasında metilen mavisi veya flagyl kullanabilirsin. burda:gif Aşağıdaki link içinde izlenecek tedavi yolları ve yine beslenme ile tedavi yollları bulunuyor.

http://www.akvaryumportali.com/forum/beyaz-benek-hastaligina-eski-ve-yeni-bakis-t8765.0.html

3. keskinerkan

keskinerkan

İsim:
    Erkan KESKİN
    Sürtünme ?

Ümit kardeşim akvaryumunun suyunu nezaman değişdirdin dip çekimini en son nezaman yaptın bence sorun su değerlerinden kaynaklanıyo %30 su değişimi ve dipçekimi yap birmiktarda tuz ekle sorun çözülecekdir

4. HeRo_57

HeRo_57

Sürtünme ?

Bunun sebebi balıklarına dış parazit bulaşması. Balıklarında bundan toprağa yada her hangi bir yere sürtünerek kurtulmaya çalışır. En güzel ilacı tuz akvaryumunuzun tuzluluk oranını 1000de 3 e getirin. Sıcaklığı biraz yükseltin . Su değişimi yapın su değişiminin ardından su düzenliyici diye tabir ettiğimiz aquaquard yada aquatan tarzı bir ilaç kullanın. Bu ilacı her su değişiminden sonra kullanınki bi daha böyle bir problemle karşı karşıya kalmayın.

5. Rador

Rador

İsim:
    Rador
    Sürtünme ?

Yani direk kaya tuzu atsam balıklarıma zarar vermez değil mi ?

Ayrıca balıklarımı 2 tanka böldüm saygılar:gif

6. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    Sürtünme ?

Ümit, akvaryumunda nitrat patlasamı olmaya başlamış bencede %30 su değişimi yap, damacana suyu koy, ısıyı 30 dereceye çıkar ışıkları filan kapa, kaya tuzu ekle bir miktar.

7. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Sürtünme ?

Ek olarak da kaya tuzunu direk suya atma. Önce bir su bardağında karıştır sonra onu yavaş yavaş akvaryum suyuna ekle Ümit. Eğer kaya tuzunu kullanacaksan dediğim şekilde yaparsan daha iyi olur.

8. Rador

Rador

İsim:
    Rador
    Sürtünme ?

Zaten su değişimini 2 gün öce yaptım %30.Şimdi benim yapmam gereken bir bakdağa kaya tuzu ekleyip karıştıracağın.Ne kadar kaya tuzu atayım ? :bilmem:

9. keskinerkan

keskinerkan

İsim:
    Erkan KESKİN
    Sürtünme ?

akvaryumun kaç litre? birde akvaryumunda vatoz varmı varsa kaya tuzunu kesinlikle direk ekleme çünkü vatozlar kaya tuzunu emerler ve buda ölmelerine neden olur.

10. Rador

Rador

İsim:
    Rador
    Sürtünme ?

Yok,vatoz çöpcü gibi türlerden yok.Sadece cichlid.Onlar da yem diye yutmazlar herhalde değil mi ? Nasıl atmam lazım kaya tuzunu söylermisiniz ?

11. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    Sürtünme ?

Ben eritip atmandan yanayım, eğer diğer türlü yani tam olarak atarsaz serpe serpe at, balıklar zaten ağzına alıp bırakıyorlar.

12. Rador

Rador

İsim:
    Rador
    Sürtünme ?

Ya biraz tedirginim.Korkuyorum,bunlarda ölürse gerçekten biterim,balıkları ne kadar sevdiğimi ailem biliyor.Birşey olacak diye çok korkuyorum.Ama deneyeceğim sanırım.

13. ufuk011

ufuk011

İsim:
    ufuk ateş
    Sürtünme ?

bu sorun bende de var akvaryumda nıtrat patlaması yok olmasıdına emınım
    kayatuzu eklememıstım zaten sürtünüyorlardı
    daha sonra edindigim bilgi dogrultusunda kaya tuzu ekledım yaklasık 3 atlı kasıgı kadar
    3 koseden ayrı ayrı attım.ama sorun devam edıyor.cok surtunmuyolar ama basında oldugum zamnlar 1-2 kere gorüyorum. 2 haftadır balıklar bende daha olum yok ..

14. drdoom

drdoom

İsim:
    İbrahim Ethem Kaygusuz
    Sürtünme ?

Kuvvetle muhtemel dış parazit..su degişimi+flagyl+metronidazol yararlı olacaktır hasta balıkları karantinaya alıp yapabilirsen süper olur bu karışımın bazen ölmek üzere olan balıkları dirilttigini gordüm sevgili arkadaşım kamil bey'in tecrübesi ile sabittir..olmassa yine karantina akvaryumunda omnipur deneyebilirsin..
    saygılar..

15. Rador

Rador

İsim:
    Rador
    Sürtünme ?

Ben sadece akvaryumun 3'te 1'ini değiştirdim ve suya yarım çorba kaşığı kaya tuzu attım.Sanki biraz etkisini gösterdi,hasta balığım bir iki tane yem yedi.İyişallah iyileşir.Bir sorum daha olacak,bu sürtünmeler ölüme yol açabilir mi ? ağla:

16. keskinerkan

keskinerkan

İsim:
    Erkan KESKİN
    Sürtünme ?

Ümit kardeşim inş. balığın eski sağlığına kavuşur vitamin takviyesi yapmanı tavsiye ederim (bemix kompoze olabilir)

17. DizD@R21

DizD@R21

İsim:
    Semih DALA
    Sürtünme ?

Kaya tuzunu akvaryumun büyüklüğüne göre bir kovanın içersine suyu doldurarak içerine kaya tuzunu atıp karıştırarak.Akvaryuma ekleyebilirsiniz

18. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Sürtünme ?

Kaya tuzu ve su değişimi büyük ihtimalle yeterli gelecektir. İlaç kullanmayın çok büyük bir sorun yoksa.

Çok aşırı sürtünüyorlarsa sivri bir kısma denk geldiklerinde vücükları çizilebilir ve mantar olabilirler.

19. Rador

Rador

İsim:
    Rador
    Sürtünme ?

Sanki bir gelişme var.Sürtünüyorlar ama dün ki gibi değil.İyişallah iyileşirler.Şuan sürtünmeyi boş verdim,sarı prenses'im iç parazit oldu.Hiç ilaçla falan uğraşasım gelmiyor.Yaklaşık yarım aydır karnını içine çekti.Yem yemeye neredeyse hiç hevesli değil.1-2 tane yerse yer ? İlaçsız nasıl tedavi edebilirim ?

Sayfayı Paylaş