1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sürtünme

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde Bjkolik tarafından 10 Ocak 2011 başlatılmıştır.

1. Bjkolik

Bjkolik

İsim:
    Tolgahan
    Arkadaşlar dün ablam benden habersiz akşam akvaryuma renkli küçük taşlardan atmış ve bugün okuldan geldiğimde balıklarımı izlerken balıklarımdan birinin sürtündüğünü gördüm 2dk sonra bir başka balık ta sürtünmeye başladı sonra yavaş yavaş diğer balıklarımda sürtünmeye başladı.Bir sarı prensesiminde üst yüzgeçlerini ara sıra titrettiğini gördüm kurmu yapıyor acaba diye düşündüm ve dişiyi biraz kovaladığını gördüm fakat sarı prensesim tamamen titremiyor üst yüzgeçlerini yukarı ağağı yapıp titretiyor hastalık olduğunu düşünüyorum.Bu sürtünmeleri farkettikten sonra hemen sıcak suda 3,5 yemek kaşığı erittim sonra suyu soğutup akvaryuma koydum sonra balıklarım 1 dk kadar sürtünmediğini gördüm ama 2 dk sonra tekrar yine sürtündüklerini gördüm ne yapmalıyım? saat:gif

2. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Tolgahan sıcak su da ne erittin? Tuz mu? Dış parazit belirtileri. Cichlid mi bakıyordun? Biraz daha detaylı bilgi lütfen.

3. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Tolgahan 3,5 kaşık ne erittin ve avaryuma ekledin ?

Balıklarda sürtünme dış bakteri belirtisidir. Tedavisi oldukça basit olduğu gibi geç kalındığında ölümcül sonuçlarada ulaşılabilir.

Öncelikle akvaryuma herne attıysanız geri çıkartın. Ve 500 litre suya yarım su bardağı miktarında iyotsuz kaya tuzu ekle. Ve günlük %20 su değişimi yap. Isıyı 28 derecede sabitle ve mümkün olduğunca akvaryumun ışığını kullanma hatta mümkünse iyice karart akvaryumu. Sorun gidecektir.

4. Bjkolik

Bjkolik

İsim:
    Tolgahan
    Işığın etkisi var mı, abi bu sürtünmenin ? sıcaklık 28 den 22 ye düşdü, ondan da olabilir. ısıtıcı yumurtası olan dişimizin tankında.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Isı düşmesi elbette yapar. Isıyı normal ayarına getirirsen sorun kalmaz diye düşünüyorum.

6. Bjkolik

Bjkolik

İsim:
    Tolgahan
    Teşekkürler şu an balıklarımda sürtünme gibi bir dert kalmadı.:nazar: Teşekkürler.

7. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA
    7 aydır cichlid bakıyorum balıklarım arada sürtünürdü fakat neden sürtündüğünü bilmezdim.bu forum a katılmam iyi oldu.iyi bir site yapmışsınız ellerinize sağlık

reis bunu beğendi.
  8. Bjkolik

Bjkolik

İsim:
    Tolgahan
    Sürtünme sadece ısı değişikliğinden değil bir çok sebep ten kaynaklanabilir.Ortamın değişmesi,balıkların bir akvaryumdan başka bir akvaryuma geçiş gibi bir sürü neden olabilir ve bildiğim kadarıyla ciklet balıkları hastalık olduğunda da hastalığı vücudun'dan atmak için sürtünüyorlar diye biliyorum.Açıkcası bir sürü nedeni var sürtünmenin.

Sayfayı Paylaş