1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Süzücü Asya Karidesi

Başlığı 'Karides ve Salyangoz Forumu' kategorisinde taygun tarafından 12 Kasım 2009 başlatılmıştır.

 1. taygun

  taygun Guest

  Süzücü Asya Karidesi
  Atyopsis Moluccensis


  Özet Bilgiler:

  Yaygın Adı: Bambu Karidesi, Süzücü Asya Karidesi, Yelpaze Karidesi
  Bilimsel Adı: Atyopsis moluccensis
  Uzunluk: 8 - 12 cm. üzerinde
  Isı: 23 – 29 C. arasında yaşar.
  Beslenme: Filtresine takılan her şeyi yer, ihtiyaç duyduğunda zeminden de yem artığı toplar.
  Orijin: Güneydoğu Asya
  Larva Geliştirme Türü: Larva yumurtadan çıktıktan larva dönemini bitirene kadar birkaç planktonik evreden geçer. Sonra bağımsız bir yaşamı olur. Bu dönemi geçerken acı sudan – tam deniz suyuna ihtiyacı vardır.
  Su Parametreleri: Asidik sudan alkalin suya geniş bir ph ve sertlik yelpazesinde yaşar. Fakat daha çok yumuşak ve asidik suları tercih eder.

  Detay Bilgiler:

  Süzücü Asya Karidesi (SAK) yabancı akvaryumcularda daha çok Bambu Karidesi, Yelpaze Karidesi veya Ahşap/Odun Karidesi olarak tanınır.

  [​IMG]

  Bu tür karidesler beslenme alışkanlıkları ve şekilleri nedeniyle oldukça enteresandırlar. Ana gıdaları olarak, su içinde oluşan mikroorganizmaları ve sudaki tortuyu süzerek seçerler. Buradaki tortu ifadesi sadece dipte oluşan tortu olmayıp, dibe çöken ve bir sebeple tekrar havalanarak suyu bulandıran ufak zerreciklerdir.

  Daha önce ben de bu canlıyı zevkle besleyen bir akvarist olarak SAK beslemek isteyen arkadaşlara tavsiyem filtre çıkış borusunun yakınına karidesinizin tırmanıp, orada kalarak filtreden gelen suyu süzebileceği bir yer olmalı. Bu da en doğal haliyle bir kütük olabilir ya da bir kaya. Bu sayede karidesiniz ihtiyaç duyduğu besinleri süzmek için su akıntısının karşısındaki bu kütüğü kolaylıkla bularak oradan ayrılmayacaktır. Kütüğün su çıkış borusuna olan mesafesi çok yakın olmamalı ki karides bundan rahatsız olmasın. Bu mesafeyi karidesin hareketlerine veya filtreden/filtre borusundan su çıkış hızına bakarak ayarlamak mümkün. Bahsettiğim şekilde bir platform/yükselti olmadığı takdirde karides filtre ve ısıtıcı ekipmanlarına ya da bitkilere tırmanacaktır ki bu da onun aradığı bir ortam değildir.

  [​IMG]

  Bu sevimli ve enteresan canlıların kötü bir yanı vardır ki, o da üretilmelerindeki zorluğudur. Tıpkı Amano Karides ve Süzücü Afrika Karidesi gibi tatlı suda üretilmeleri imkansızdır. Larva döneminden yetişkinlik dönemine acısu ve sonrasında tuzlu suya ihtiyaç duyarlar. Ama buna karşın tatlı suda yaşar ve çiftleşirler. Larvadan yetişkin bir karides dönemine geçerken tuzlu suya ihtiyaç duyması amatör yetiştiriciler tarafından tedarik edilemeyen bir zorluktur. Bu nedenle de akvaryumlarda üretilmesi zordur. Doğru su şartları sağlandığı takdirde bu karides türünden yumurta almak zor olmamakla birlikte; yetiştirme dönemi üretici için çok dikkat etmesi ve ciddi bir efor sarfetmesi gereken bir dönemdir.

  Süzücü Asya Karidesi öncelikli olarak kahverengimsi bir renk yapısına sahiptir. Bununla birlikte, beslenmesine özen gösterildiğinde ve gerekli ortam sağlandığında görünümü bordo ile kahve-bordo arası bir renge döner ve sırtında beyaz bir çizgi ortaya çıkar.

  Uzun bir yaşam periyodu vardır. Doğru ve düzgün bakıldığında akvaryumlarda 5 yıl süre ile rahatlıkla yaşarlar.

  [​IMG]

  Bu karides tür, ufak barışcıl balıklarla birlikte karma akvaryumlarda rahatlıkla bakılabilirler. Hatta bu tanklarda diğer karides türlerinin de bulunması sorun yaratmayacaktır. Ayrıca, karidesin ihtiyaç duyacağı ve süzeceği mikro organizmaları üretmesi için akvaryumdaki diğer canlıların çökelti oluşturacak türden seçilmesi tercih sebebidir. Diğer canlıların oluşturacağı tortulardan üreyen mikroorganizmalar süzücü karidesler için bir besin kaynağı olacaktır. Bu şartlar, Süzücü Karidesin ayrıca ek bir besinle beslenmesi gereğini ortadan kaldırır.

  Bu karides türü ile birlikte bakılacak balıkların ciklit türü gibi balıklar olmaması gerekmektedir. Süzücü Afrika Karidesi tamamıyla zararsız bir tür olması nedeni ile daha küçük balık ve yavruları ile birlikte bakılabilir. Hatta büyüklüğüne bakılmaksızın cüce karides türleri ile de aynı tankta yaşayabilir.

  Süzücü Asya Karidesi hakkında en çok karşılaşılan soru karidesin cinsiyetinin tespitidir. Aslında cevap gayet basittir. Yetişkinliğe erişmiş karideslerde erkeklerin öndeki ilk iki bacağı dişilere göre daha büyüktür. Ayrıca, dişiler daha dolgundur ve yanlardan aşağı inen kabukları yumurtaları taşıyabilmesi için erkeklerine göre biraz daha uzundur.


  Kaynaklar:

  1.) http://www.petshrimp.com/bambooshrimp.html
  2.) http://www.planetinverts.com/Bamboo_Shrimp.html adreslerinden çevirmenin ilaveleriyle Türkçe’ye tercüme edilmiştir.

  Saygılar
  Tamer Aygün
   
 2. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Süzücü Asya Karidesi

  Tebrik etmekten, kutlamaktan helak olduk Tamer abi seni. Bu değerli çevirilerin ve konuların altına destek olucu mesaj yazmak istiyorum ama bir yere kadar açıkcası. Önceki süzücü tür çok enteresandı. Bunlarda öyle ve bu türlerin akvaryum suyunun daha temiz olmasına katkı yapacağını düşünüyorum.
   
 3. taygun

  taygun Guest

  Süzücü Asya Karidesi

  Elimden geleni yapıyorum Temel hocam. Ama ne yazık ki senden başka okuyan yok bu konuları. Tabi şimdilik. Gün gelecek bu yazdıklarımız belki forumdan belki de forum dışından bir arkadaşın ilgisini çekecek ve böylece birer birer canlanacak Karides Portalı.

  Saygılar
   
 4. talha54

  talha54

  Mesajlar:
  330
  İsim:
  Talha AKDENİZ
  paylaşım için teşekkürler
   

Sayfayı Paylaş