1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sığ Deniz Akvaryumu Kurulum Planı

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde Aslan06 tarafından 2 Haziran 2015 başlatılmıştır.

1. Aslan06

Aslan06

Yer:
    Ankara
    Merhaba arkadaslar,

Uzun zamandir mevcut tankimin tasfiye sureci devam ediyor, buyuk emekle kurdugum ve hala hevesimi alamadigim tankimi is gezilerimin sikligi ve ev halkinin umursamizligi nedeniyle uzulerekte olsa ilana koymustum, simdi yaklasik 6 aydir planladigim 160-30-30 olculerinde icten sumpli ig, kendi kendine insan mudahalesi olmadan 20 ila 30 gun araliginda idare edebilen marin agirlikli lps/xenia tanki sistemini elestri ve yorumlariniza sunuyorum, sizlerden gelecek bilgiler ile sekillendirip mevcut tankimi bu yeni tanka tasiyacagim.

Destek olacak arkadaslara simdiden tesekkur ederim.

Kızıldeniz Akvaryum ve Alparslan bunu beğendi.
  2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Hayırlı olsun abi fikir gayet güzel...

Aslan06 bunu beğendi.
  3. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Ilginc bir ölçü gözümde canlandiramadim :)

Aslan06 bunu beğendi.
  4. ünal57

ünal57

İsim:
    ünal
    Bir karıştan 5 cm fazlaca ama benim karıımla çunkü bir karıß 25 cm geliyor.
    Biraz sıradışı bir ölçü yüksekligi biraz fazlalaştırın diyorum kaldıkı bu sıglıkta çalışabilecek bir ps var mıdır bilemiyorum.

5. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Bu ölçüyü canlandır birde abi 160x40x30h...

6. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    En en azından 40-45 cm olsun derim. Neden derseniz, kaya dizaynı yaptıktan sonra rahatlıkla camları silebileceğiniz bir boşluk kalması gerek. Yoksa cam silmek eziyeter dönüşüyor.

7. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Bence ölçü 110-55-20 olmalı. En çok dar değil mi? Derinlik filan?

Sent from my iPhone using Tapatalk

8. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    20cm, tepeden 2 cm boş bıraksak, 4cm kum olsa kaldı 14 cm :) Xenialar kökleri dalları vs zaten 7-8 cm i buluyor, lpsleri söylemiyorum bile.

Aslan06 bunu beğendi.
  9. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    En 30 peyzaj acisindan tatmin etmeyebilir. Minimum 50 onerebilirim.

Yukseklik 30 sig konsepte en uygun olcu zaten.

Uzunluk 160 baliklar icin ozellikle buyuk turler icin guzel mesafe.

Internette unlu "Volcano" isminde bir tank vardi, ortadan tasirmali guzel bir konseptti.

TencoMelih bunu beğendi.
  10. Aslan06

Aslan06

Yer:
    Ankara
    Guzel... bu yorumlar onemli yazdiklariniz dogru ama ben niye bu olculeri yazdim,

160 boy salonda koyabilecegim yere tam denk geliyor (mevcut tank oturma odasinda hanim surekli soyleniyor salonda oturan yok o yuzden daha rahat olacak) ilave olarak ic yandan sump yapilacak oda 20 cm aliyor kaliyor 140 (bu arada ic sumpin icindeki ps yi ozel olarak ben yapacagim sekronize bir sump yapacagim insallah) en 40 olabilir dogru kayalar filan 30 kurtarmaz, yukseklikte su an benim tanktaki kayalar arti xenialarin yuksekligi 30 tam kurtariyor, niye peki minimum olculer derseniz surdurebilir tank icin tum arastirmalarim daha az su hacmine cikiyor yani su hacmi arttikca sorunlar artiyor su degistirme filan zorlaniyorum kova yerine bidonlar oluyor evde cok zor oluyor, yine ekipmanlar buyuyor elektrik sarfiyati, yine yine yukekligi bagli aydinlatma sikintisi iste sonuc olarak kare tanklari sevmedigimden uzun ince sig bir tank tasarladim ...

YMR_AY ve Alparslan bunu beğendi.
  11. Aslan06

Aslan06

Yer:
    Ankara
    1433272345913.jpg Yine mevcut 50 cm yukseklik olan tankimdan yaptigim gozlemler de baliklarin ustteki 20 cm de neredeyse hic yuzmedigi sadece yem zamani biraz ciktiklarini tespit ettim ayrica mercanlarinda bu yukseklikte hic konumlanmadigi tespit edildi bir foto suan cektim ledler gece modunda.

Ayrica ic sump ile sifir otesi sessizligi hedfliyorum oyle bir sistem yapacagimki ne sump motoru nede ps motorunun sesi olacak yaklasik alti aydir yazip ciziyorum bakalim tek sikintim mevcut tankin biran once satilmasi bu evden cikmadan yenisi giremiyor malesef :(

ka2n ve YMR_AY bunu beğendi.
  12. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Bu muydu :)

Pennywise, zipkinteam, TencoMelih ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  13. Aslan06

Aslan06

Yer:
    Ankara
    160 x 30 x 30 olcusu 150 litre gibi bir su hacmi yapiyor aslinda bir nevi nano hacmi nano kolayliginda buyuk tank hissi verecek bu sistem.

14. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Peki bu tankta sailfin yellow gibi türler bakmayı düşünüyor musunuz? 30cm yükseklikte yani.
    yülksekliği kullanmıyorlar diye düşünmeyin. Mesela melek balıkları tatlı sudaki. Suyun sadece belli bir bölgesinde yüzerler ama 45-50cm den aşağı yükseklikte bir akvaryumda büyütmeye kalkarsanız sonuç hüsran olur.

15. Aslan06

Aslan06

Yer:
    Ankara
    Evet bu tank cok guzel boyle olacak gibi.

16. Aslan06

Aslan06

Yer:
    Ankara
    Bende zaten yellow,safilin,blue var hep altta yuzuyorlar birde ileri geri yani bu baliklari aktaracagim yeni tanka bu baliklar kup akvaryumlarda olmuyor sanki o ileri dogru atilarak yuzme hareketini yapamiyorlar ama 140 cm de rahat olurlar diye dusunuyorum.

17. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Resimdeki tank 120*60*30h yükseklikte. Aynı görüntüyü 160cmde elde etmek için 160*80*40h bir tank gerekli.

18. Aslan06

Aslan06

Yer:
    Ankara
    Yer olsa 160-80-40 guzel olurdu ama olcu illaki bu yer yok 160-40-30h da olabilir bakalim nasil olacak gorecegiz bu olcuye 10 mm cam kurtarirmi acaba tamami clear olacak.

19. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    İçten sump olup sığ olacaksa buda 30 cm yükseklik oarak düşünülüyorsa uygun ps bulmak zor. Ben iç sumplı tank çok yaptım biliyorsunuz. Uygun ps derken ps görünmesi açısından diyorum. Sığ tankta ps üstten görünür olursa kesinlikle pis görüntü ortaya çıkar.

Bir tek sığ tankımı alttan sumplı yaptım bunuda belirteyim.

Tunze comline tipi ps düşünülüyorsa 9006 ve 9011 bu yükseklikte kesinlikle olmuyor, 9004 ise bu hacimde kesinlikle yetesiz kalır. Jns vs tipip ps bile bu yükseklikte üstten 8 cm civarı görünür.

Tabiki sump akadan bölünürse bölme yapılan pleksi 50 cm civarı yükseklikte olacaksa ona bir şey diyemem. Yandan ortadan köşeden iç sump kesinlikle yapma derim.

Kısacası sığ tankta içten sump iyi dizayn edilmeli ve düşünülmeli. Sığ konusunda ve iç sump konudunda hepsini tecrübe ettim.

Düzenleme: 2 Haziran 2015
    Montimahir, corax, ka2n ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  20. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    On milim kurtarır abi sıkıntı olmaz...

Aslan06 ve veysel bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş