1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sığ Resif Akvaryum Kurulumu

Başlığı 'AP Portal Blog- Üye Tank Tanıtımları' kategorisinde veysel tarafından 1 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

1. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    En sessiz ve sağlıklı durso 3 lü bence. 1. si kesinlikle vanalı olacak hava almayacak. Burada su basma debisi ile durso borusunun vakumlama debisi vana ile eşitlenmeye sağlanacak. 2. si eşitlemeye karşı tampon ve su seviyesine yardımcı olacak. 3. ise tamamen emniyet olacak. Ben bunun 2 lisini kullanıyorum. Taşırmada en ufak sesim yok. Ama 3 olsaydı acaba bişey gelirde boruları tıkarsa diye hiç düşünmezdim.

TencoMelih ve veysel bunu beğendi.
  2. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Zaten Kafa motoru çıkışana çekvalf konulmasının sebebi eğer basma borusunun ucu tamamen su içindeyse elektrik kesildiğinde sifonlama yapmaması.

TencoMelih bunu beğendi.
  3. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    En güzel çekvalf olmayan çekvalf dır.
    En güzeli tatlı bir şekilde eğri boyunla gelen suyun yukarıda sirkülasyona faydası biraz içeri girse de az bir sifonlama sumpu taşırmaz...;)

TencoMelih ve Bronzeheart bunu beğendi.
  4. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Dönüş borusunun tankta suya girdiği yerin 2 cm altında küçük bir delik açarsanız sifon mifon olmaz.

TencoMelih, veysel, Bronzeheart ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  5. Bronzeheart

Bronzeheart

Yer:
    Bergama/İZMİR
    İsim:
    Ahmet Turan TUNÇYÜREK
    Bende sizlerin yazdıklarından öğrendiğim kadarıyla birşey uydurdum.Kafa motorundan akvaryuma giren kısmı çok derinde kalıyordu ve elektriği kesince hızla sumpa geri sifon yapıyordu.Sumptaki deneme yanılmalarla akvaryuma giren kısmı yükselttim,elektriği kesince çok az sifon yapıp seviye alçalınca sifonlama duruyor.Hatta birkaç ince ayarla sump seviyesini bozmamak mümkün bile olabiliyor.Buda Ps nin elektrik gidip gelmelerinde sapıtmasını engellemiş olur diye düşündüm.

TencoMelih ve Alparslan bunu beğendi.
  6. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Kafa motoru fazla yukarı kaldırırsan hortum yapar hava çeker.
    Tanka giriş kısmında boruya 2 mm bir delik sifonu daha güvenli durdurur.

TencoMelih ve Alparslan bunu beğendi.
  7. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Yok hacı delik çapı 5 mm değil, akvaryumun üstünden yani yukarıdan deliğin ortasına kadar olan yüksekliği 2,5 cm. Delik çapı 25 mm. Adsız.png

TencoMelih bunu beğendi.
  8. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Akvaryum siparişi tamamlandı zaten, sadece değişiklik eninde oldu bir de fiyatında.:D 100x50x30(h). Mobilya tabanı 40 cm olduğu için üstüne 10 mm mdf kestirdim önden 2,5 cm arkadan 7,5 cm biraz çıkıntı olacak. Bayram sonu teslim alacağım. Ps nac 6 lazım arkadaşlar elinde olup satmak isteyenlere duyurulur.:) Eksik sadece ps ve akvayum diğer malzemeler mevcut tamamlanır tamamlanmaz kuruluma geçerim işallah.

TencoMelih ve KGEYGS bunu beğendi.
  9. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Akvaryum son hali bu şekil düzeltildi, bu şekil yapacak adamlar.
    TANK.png

TencoMelih bunu beğendi.
  10. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Abi bir çeşit resif tankı olacak herhalde. Yoksa chromis sürüsü hayali gerçek mi oluyor :)

TencoMelih bunu beğendi.
  11. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Evet oluyor ama chromis değil Yusuf, Semra'ya bunu bile kabul ettirinceye kadar kaç video seyrettirdim bir bilsen, evdeki akvaryumların hepsi atıldı, verildi sadece kullanacağım bir kaç malzeme kaldı. Bu şekil ikna ettim en sonunda.:)

TencoMelih ve KGEYGS bunu beğendi.
  12. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Arkadaşlar bu ara akvaryumcu 8 mm kesinlikle yeter diyor, arada pek fark yok 10 mm ile geri dönüş deliklerini deldirmezsem 8 mm 55 tl istiyor deliklerle 85 tl. 10 mm için delik deldirmezsem 80 tl deliklerle 110 tl civarı tutuyor. Yeterli gelir mi 8 mm yoksa 10 mm çıkartayım mı kalınlığı. Daha yapmaya başlamamış bu gün konuştum.

TencoMelih bunu beğendi.
  13. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    10 olsun kafa rahat olsun. Delik gereksiz.
    Hayırlı olsun. İkna turları pahalıya mal olmamıştır umarım :D

TencoMelih bunu beğendi.
  14. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Abi okurken yoruldum :D Kafa yorma bence.:)

15. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Yok abi sadece biraz takla vaziyetleri biraz da ağlama yeterli geldi, güzel olsun bu sefer tam olsun diye de şart koştu. Delik deldirmiyorum o zaman dirsekle döneriz boruları okey abi.

TencoMelih bunu beğendi.
  16. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Ne yapayım Yusuf vakit varken eksik bir şey olmasın bu sefer diye uğraşıyorum. Sorsak bir dert sormasak. Kumu ne yapayım Yusuf...:koptum:

TencoMelih bunu beğendi.
  17. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Kafanı kır kafatası kırığı koy, fijipink koyma :D

18. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    :rolleyes::D

TencoMelih bunu beğendi.
  19. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Ben hala yukseklik konusunda israrciyim 30 cok az geliyo gozume. Altta kum ustte bosluk olacak olacak su seviyesi olacak 20-25 cm. Birde su tasirma icin 2, 5 cm yukseklik cok az. 2000-3000 Lik bir motor zaten o kadar sisme yapar dalga olmasa kurtarabilir ama dalga tasma yapabilir

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

20. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Senin gözün hep yükseklerde :cool: Ölçüler iyi (tang tarzı balıklar olmayacaksa), hatta 50cm olan 60 olsa tadından yenmez. Veysel abi yengeye de söylemezsin, ölçmez ya :D

TencoMelih bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş