1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sıcak Hava Kabarcığı

Başlığı 'Kendin Yap Genel Portal' kategorisinde sezginyavuz tarafından 19 Ocak 2009 başlatılmıştır.

 1. sezginyavuz

  sezginyavuz

  Mesajlar:
  307
  İsim:
  Sezgin Yavuz
  Merhabalar. Isıtıcıların yaktığı elektriği ay sonlarında faturada fazlasıyla görmeye başladık ve bu durum birçok arkadaşların bu hobiden soğumasına yol açıyor. bundan yola çıkarak aklıma gelen bir fikri paylaşmak istedim. Hava motorlarının altında dışarıdan hava almasını sağlayacak bir deliğin bulunduğunu biliyoruz. Hava motorunu, bahsettiğim deliği sıcak bir yere (petek, kalorifer, vb.) şekilde yerleştirsek haliyle hava kabarcıklarıda sıcak çıkacaktır. Bu işlem akvaryumun ısısını azda olsa yükseltmeye sebep olurmu diye düşünüyorum. Ancak bu düzenek için sağlam bir hava motoru gerekir, o başka problem. Siz tecrübeli forum üyelerinin yorumlarını bekliyorum. Saygılar...
   
 2. sconat

  sconat

  Mesajlar:
  453
  İsim:
  Ozan Sıdal
  İlk mesajı kısaca ben yazayım ve fazla abartmayayım, sonra kızıyorlar. ;)

  Yüksek ısıda akvaryumların oksijen oranı düşer, kısaca ısı oksijeni olumsuz etkiler ki, sözünü ettiğiniz yöntem havaya daha ilk anda işleyecek, buna çözüm bulunur mu bilemem ?
   
 3. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Kutlarım Ozan, tespit mükemmel ve fikrin üzerinde durulacağı ilk nokta bence de. Buna çözüm nasıl bulunur derken, sadece ve sadece su içerisinde çözünmüş oksijende mi ısı eksi yönde zararlıdır, yoksa kuru sıcak ile de aynı eksi yönde etkilenir mi bunu bilmek lazım ?

  Açıkcası hiç düşünmemiştim.
   
 4. axu2

  axu2

  Mesajlar:
  153
  Bende bir açılımda bulunayım; 25 derece 1 metre küp havada, 50 derece 1 metreküp havadan %5 daha fazla oksijen bulunur ( çünkü ısınan gazlar genleşir ;) )
   
 5. sezginyavuz

  sezginyavuz

  Mesajlar:
  307
  İsim:
  Sezgin Yavuz
  Ben hava motorunun göreceği zararı düşünürken işin bu yönünü tamamen unutmuşum. :cekingen: Yorumlarınız için teşekkür ederim. Ben biraz daha kurcalayacağım bu konuyu.
   

Sayfayı Paylaş