1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sıcaklığın cinsiyet üzerine etkisi deney 2009 yılı

Başlığı 'Tür ve Cinsiyet Belirleme Portalı' kategorisinde camfaus tarafından 12 Ekim 2010 başlatılmıştır.

1. camfaus

camfaus

İsim:
    M.S.ÖZKAN
    2009 yılının mayıs ayında yapmaya başlamış olduğum bir deneyi sizlerle paylaşmak istiyotum.

Yapmış olduğum deney başlıktanda anlaşılacağı gibi sıcaklığın cinsiyete etkisi üzerine.

2tür üzerinde deneyi gerçekleştirdim.

ilk tür Yunus.

1cm 50 adet yunus yavrusunu 2 ayrı akvaryumda farklı ısılarda büyüttüm.

1. akvaryum ısısı 28 derece
    2. akvaryum ısısı 20/22 derece arası

1. Akvaryumdaki yavrular ile 2. akvaryumdaki yavruların erkek dişi dağılımında çok fazla bir fark olmadı.

1. akvaryumdan( 23 balıktan ) 2 kayıp yaşandı) 14 dişi 9erkek gibi bir oran çıkmıştı.
    2. akvaryumdan ( 21 balıktan 4 kayıp )11 dişi 10 erkek çıkmıştı.

2 Tür ise albino cüce vatoz oldu.

1. akvaryumda 10 balık 2 akvaryumda 10balık ve boyları 3 cm.

1. akvaryum ısıs 26/27 derece
    2. akvaryum ısısı 20/22 derece

1 akvaryumdaki vatozlardan çıkan oran 6dişi 4 erkek

2 akvaryumdan çıkan oran 2dişi 8 erkek.

Bu deney sonucunda ısının cinsiyet üzerine pek etkisi olmadığı kanaatine vardım. Daha doğrusu ısının ( eğer tesadüf değilse ) vatozlar üzerinde daha çok etkiye sahip olduğunu gördüm.

Sizin fikirlerinize ve konuyu tartışmaya açmak istedim.
    Saygılar.

YIKIKTEMO, Erman Pehlivan ve zgrkaralar bunu beğendi.
  2. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Balıklarda cinsiyet biraz karmaşık. Özellikle canlı doğuranlarda, ergem dönemlerinde bile cinsiyeti değişen balıklar olabiliyor. Bunu biliyordum ancak chichled türü ve vatos türü balıklarda cinsiyet nasıl değişir, değişiyorsa buna etken sıcaklıkmıdır bilmiyorum.

Keşke çiftleşmeyi farklı ısılarda deneseydiniz. Yada imkanınız varsa bir de bunu deneyin diye öneri sunabilirim konunuza yanıt olarak. Ayrıca yaptığınız, hobiye katkı sağlamak adına çabalarınız çok hoşuma gitti. Sizi kutlarım, sonuç pek önemli değildir bu tip deneylerde. Yani vizyonunuz buysa, eninde sonunda pozitif sonuç alırsınız. Yani kısaca sonuçlar vizyonumuzu daraltmamalı. Canı gönülden kutlarım sizi.

toka:gif

3. OLODesign

OLODesign

İsim:
    Ömer
    Öncelike paylaşımınızdan ötürü teşekkür ederim.Bir gözlem sonucu aldığınız verileri bizimle paylaşmışsınız.Zaten forumlarda sıkça gördüğüm bir konudur ısının cinsiyet üzerinde ki etkisi.Gerçi ben pek sıcak yaklaşamıyorum.Ancak sizin verilerinizle de kesin sonuç budur diyemeyiz.Bunların kesinliğe kavulması için aynı oranlar, aynı sıcaklıklar ve aynı cinsler defalarca deneye tabi tutulmalı ayrıca farklı ısılar, farklı oranlar ve farklı cinslerde.Tekrardan teşekkürler.

4. camfaus

camfaus

İsim:
    M.S.ÖZKAN
    Erman bey yorumunuz için teşekkürler. Balıkları ayrı ısılarda çiftleştirmek aklıma pek gelmedi açıkcası ama dediğiniz doğru birde farklı ısılarda çiftleştirip yine farklı ısılarda yavruları büyütmek gerekli belki bu şekilde daha sağlıklı bir sonuç çıkar ortaya.

Ömer bey yorumunuz için teşekkürederim. Haklısınız defalarca ve farklı farklı türlerde farklı ısılarda çiftleştirme ve büyütme sonucu kesin birşey söylenebilir.

Ancak şöyle bir durum aklımı karıştıran özellikle vatozdaki yüksek ısıda çıkan erkek dişi oranı ile düşük ısıda çıkan erkek dişi oranının bu kadar uç noktalarda olması sırf vatozu bu yüzden tekrar deniycem bakalım sonuç ne çıkacak aynı ısılarda ve aynı sayılarda bir deney daha yapacağım bakalım bekleyip görelim.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ellerine sağlık Erman teşekkürler. Bu konu çeşitli zamanlarda dile gelmiştir yani ısının cinsiyete etkisi. Açıkcası bu konu canlı doğruran türleri üzerinde daha çok tartışılıyor fakat ben ortak karara varan da görmedim. Kısacası ikna edilmeye ihtiyaç var.

Gözlemlerinizin sonuçları doğruya giden yol olacak elbette buna şüphe yok.

Sayfayı Paylaş