1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sıcce 5.800 Ps Motoruna Dönüyor-Hava Emiş Tasarım

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 10 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Selamlar;

İlk kez acaba diyerek elimizi attığımız Sıcce modifiyesi Extreme 2.500 motorunun dönüştürülmesiydi. Gerçekten ps motoruna güzel bir çözüm bulmuştuk bazı orjinal motorlarda olan aynı eksiklere ramen. Zira efektif incelikteki kabarcık oranını yakalamıştık. Fiyatı alınan verimiyle kıyaslanan motorlardan 1/3 daha ucuzdu ve kaliteliydi. Fakat yeterli olsa da daha gelişmiş ve güçlü bir model daha ortaya çıkarmamak için bir neden yoktu. Selim arkadaşımızın bu talebi üzerine ilk çalışmadaki eksi yönleri yakından bildiğimden, bu eksi yönleri bu motor modifiyesinde bertaraf etmeye çalışacağız. İlk yapılan motorun performansını sizlerle paylaşmıştık, önce bir videosunu hatırlayalım.

Sıcce ile yapılan ilk çalışma;

http://www.izlesene.com/video/sonunda-basardim/964684/embed

Eksi yanları: Fazla hava emiş sesi ve tipik sıcce modellerinin fişten çekilince kendi başına bazen çalışmama yani tutukluk yapmasıydı. Bu ilk çalışmada standart bir su emiş tasarlıyamamıştık. Bu sefer bu konuyuda daha profesyonel olarak çözmek istedik.

İlk olarak hava emişi daha ince yapıda tutmayı düşündüm ama daha sonra bunun oksijeni artırma faydası olmasına ramen hava emiş sesine neden olabileceğini düşündüm. Çünkü hava emiş sesinin fazla olmasının tam tespitini yapabilmiş değilim. Konik bir hava emiş aslında en verimli olanıydı. Fakat çift hava emiş borusu takmayı düşündüm ilk önce. Bunun daha sonra su gücünü olumsuz etkileyeceğini düşünerek bu projeyi şimdilik uygulamadım ama bunu da kesin olarak deneyeceğim. Malum daha iyisini yapana kadar en iyisi son yapılan olacak.

Ben bu çalışmalar sırasında hava emiş kısmının çok önemli olduğunu gördüm. Çünkü hava konik içinde eğer hafif ölü bir bölgede kalacak şekilde yapılırsa kabarcık oranı ve inceliği artıyor.

Selim arkadaşımız motoru almış ve yapalım diyince de bize yapacak birşey kalmadı. :bilmem:

İnşallah mahçup olmayız. Ancak hava giriş kısmı açık ve net yazabilirim ki 10 numara oldu. Yarın bakacağız artık. Bakalım ortaya ne çıkacak. Motor gücü ortada ve eğer düşünülen köpük yapısı yaratılırsa sanıyorum çokşey değişecek.

Sevgiler...

hayrett38, Görkem ÇAKIR, selcom2008 ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  2. selcom2008

selcom2008

Yer:
    İSTANBUL Başakşehir/Gaziosmanpaşa
    İsim:
    Selim CÖMERT
    Temel bey inanın elinizden birşeyin kaçmayacağına şüphem yok. Aslına bakarsan benimde bu 5800 le alakalı araştırmalarım halen devam ediyor (Çırpıcılı yapımı anlamında) internetten bulduğum sitelerde bağzı çeşitli yapım çalışmaları var resimlerini aldım tabiki. Birtek yanına gelip şu motoru şişirip uçurup patlatmak kaldı. Ahhhh bir gelebilseydim dün yanına bu gün burda 5800 modifiyesinin videosunu yayınlıyo olurduk seninle.

İkinci resimde yapmış olduğun çalışma banada uygun geldi aslında deneyip görücez en azından.

3. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    Hadi yapın şu motoru artık. :) Merak etmeye başladım. Ps'nin kendini bulması yakındır. :)

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Selim Sıcce 5.800 modifiyesi mi var internette çırpıcılıya çevirmek için ? Linki eklersen sevinirim ?

5. selcom2008

selcom2008

Yer:
    İsim:
    Selim CÖMERT
  6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Selim sanırım sıcce 2.500 pervanesini kullanmış ama multi modelininkini ve ps altındaki motor psk 2.500. Yani onun pervanesini diğerine takmışlar. Sıcce 5.800 ibaresi var sanırım yanlış değilse ps motoru olur demiş veya pervanelerini kast etmiş.

Yapılan bir cacık yok orada daha keskin ifadeyle. Saçma sapan bir enkamat sarması olmuş.

7. selcom2008

selcom2008

Yer:
    İsim:
    Selim CÖMERT
  8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Evet bu çırpıcılı pervaneleri hazır. 40 usd ve artı kargo. Hangi modellere yapılmış o yok. Extreme modelleri için gibi geldi bana. Biz zaten çevirdik o modeli.

Aşağıdaki linkte ise basit şekilde pervanenin çevrilmesi var ve zaten biz de aynı şekilde yapmıştık. Uğraşmaya gerek yok.

http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=1529756

Fakat bizim derdimiz multi 5.800 modelinin çevrilmesi. Ben bunun yapıldığını sanmıyorum daha önce.

Bu arada 5.800 motorunun su çıkışı yukarı bakıyor, bizim DIY ps ağzına ters istikamette. Sanırım araya hortum ve dirsek gerekecek.

9. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi
    Temel abi bende geçenlerde konuştuğumuz yöntem ile bu parçalardan çok kolay yapabiliriz.Önemli olan orjinal parcay bulabilmek....

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yapılabilir elbette Levent. Bana söz ettiğin malzemeler biçilmiş kaftan. Orjinalini almaya değermi bilemem sonuç olarak bir kalıp çıkacaksa toplu sayıda çıkmalı. Esnaf işi gibi görülüyor.

Bizim bunla uğraşmamıza gerek varmı bilemiyorum.

11. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi
    Biz kendi kalıbımızı yapıp ihtiyac olduğu zaman dökebiliriz temel abi.Eğer esnafa yaptırırsak bu kalıp işini bence astarı yüzünden pahalı olur.

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Protein Skimmer motoru konusu üzerinde titizlikle durmamızın amacı aslında DIY yapımların önünü açmak olmalı. Çünkü gövde anlamında birçok tasarım ortaya çıkardık ve aslında çıkarabiliriz de.

Öyle ki nerdeyse sınır yok. Önemli olan hobicinin güç ihtiyacını belirlemesi. Geçen gün bir bakkala girerken bakkalın önünde duran bir trafik kukası gördüm kimse park etmesin diye. Konik yapısı aynen ps sektöründeki yenilikleri ve ilkleri kovalayan firmaların övündükleri modelleri ile aynı. Bu bir basit örnek ancak ben biliyorum ki bu malzemeyi ben 2 saat içerisinde çok efektif ve güçlü bir protein skimmere çevirebilirim.

Bu aslında konunun sadece gövde boyutu. Oysa motor boyutununda portal gibi DIY forumları çok güçlü bir platformda kolay olması gerekir. Piyasa da akıntı motoru, devridaim pompası altında satılan ancak yapıları itibari ile değme ps motorlarına taş çıkaracak ürünler bulunmaktadır. Tüm bu buluş ve dönüştürmeler esnaf bazında bir zarar değil aslında kazançtır. Bu motorların tüketimi yanında ufku açılacak olan bir tuzlu su olgusu demektir. Kısaca bu ürünlerin temininde destek olmalılar.

Levent bizzat kendin tecrübe ettiğin sıcce çalışmamız aslında bir dönüm noktasıydı ilersi için. Eksikleri, faydaları görülmüş olup sizler gibi becerikli insanların bu konuya eğilmesi gerekir.

Bu hiç çekinmeden ticari boyutlarda dahi olmalıdır. Sizler gibi yaratıcı gençlerin iş gücüne ve elbette iş istihdam alanlarının çıkması demektir. Bu basit birşey değildir. Bu ülkenin tüm bu basit ürünleri dahi ithal ettiğini hiç kimse unutmamalıdır.

13. selcom2008

selcom2008

Yer:
    İsim:
    Selim CÖMERT
    Temel bey nasıl bir kalıp yaratabiliriz aslında olabilecek birşey benim bu konularda biraz imkanım var. Yanınıza geldiğimde bu işide konuşabiliriz, istersen cnc de benim 5800 pervane kısmını düz olarak çıkartırabilirim onun üstünde de oynayabiliriz. Fakat mıknatısa geçen kısmı için kalıp şart oluyor direk düz yüzeyi mıknatısa yapıştırırsak ilk hareketi sağlamıyor motor yardıma ihtiyacı oluyuyor. (Sallamak babında)

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    CNC imkanın varsa pervane kanatlarını düzletirsen çok iyi olur. Sonrası kolay dener en verimli halde bırakırız. Bu motorların zaten hastalığı fişten çekince yardıma ihtiyaç duyması. Pervane kısmına takılan malzeme normalden ağır olduğu içinde yapıyor modifiye sonrası. Bunlar göz önüne alınmalı hep. İnşallah bu 5.800 motorda olmaz.

15. selcom2008

selcom2008

Yer:
    İsim:
    Selim CÖMERT
    Resimdeki gibi dümdüz mü? olsun öyle istersen kolay hiç sorun değil.

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Evet öyle olacak. Bizde yapardık ama törpü ile uğraştırırdı bizi. Yaptırma şansın varsa güzel olur.

17. selcom2008

selcom2008

Yer:
    İsim:
    Selim CÖMERT
    Sicce 5800 pervane kısmını modifiye ettim Temel beyle görüşüldükten sonra onun istediği şekilde oldu sanırım. Ustam inşallah görünce beğenir.:)

motorun ilk açılmış hali

İlk önce pervane kısmının fazlalıklarını kestim.

Daha sora kestiğim kanatların düzlemesini yaptım. Bu düzlemeyi daha başka bir şekilde gerçekleştirecektim fakat hem plastik yumuşaktı hemde kanat kısmını mıknatıstan ayıramadığım dan dolayı zımpara vasıtasıyla düzledim.

Sıra geldi üstadımızın bu işlemlerden sonra suyu çırptırıp performansına bakmaya.

18. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    Ooo abi büyük kısmı yapmışsın zaten... Golü Temel abi atacak. :) İlk önce yolladığın resimdeki gibi yapmışsın. Çok güzel olacak bundan eminim. Sabırsızlıkla bekliyorum. :)

Saygılar...

19. selcom2008

selcom2008

Yer:
    İsim:
    Selim CÖMERT
    Aslında bende sabırsızlanmaya başladım Görkem şu ps sorununu kökten halledicez inşallah Temel beyle, sonra gelsin mercanlar gitsin balıklar diyeceğiz bakalım kısmetem34:

Bol proteinsiz bir yaşam başlayacak umarım.

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Son kurşunu kullanacağız. Bize kurşun biterse de kasatura olduğu öğretildi sorun yok. :ay: Yetirmeye çalışacağız 3 kat yapmaya yeter mi bilmiyorum. Ancak sipariş sitesi hazır. Levent adresi yolladı.

Bir hatrırlatma işi biterecek olan kısım budur;

Sayfayı Paylaş