1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sıfırdan 100 x 70 x ? kurulum

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde Bthunv tarafından 13 Şubat 2015 başlatılmıştır.

1. Bthunv

Bthunv

İsim:
    batuhan unv
    Öncelikle Herkese merhaba.Uzun zamandır forumunuzu takip ediyorum 6 aylık araştırma takip inceleme sonunda bende bir marine akvaryumu kurmaya karar verdim.Kurmaya karar verdimde kafamda kesinleştirebildiğim 5 şey var onlarda :

*akvaryumun taban ölçüleri 100x70
    * akvaryumun altındaki dolabın ölçüleri 100 x 70 x 100 cm
    *Akvaryumda balık+mercan besliyeceğim (tavsiyeleriniz le şekillendireceğim)
    *Akvaryuma balık ve mercan girişini ekim ayında yapacağım
    *Bütçeminde canlılar dahil 3000tl olması

Gördüğünüz gibi aklımda sadece küçük noktalara karar verebildim kalanını tavsiye ve önerileriniz doğrultusunda şekillendireceğim.

Not: DIY 'a el yatkınlığım sizinkilerle karşılaştırılamayacak kadar az olsa da elimden geldiğince kendim yapmaya da gayret ederim.

2. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Öncelikle hoşgeldiniz. Yükseklik 50 öneririm sığ ve yüksek tank zevkinize göre +-5 cm oynayabilir. Taşırma sistemi 3 inişli durso hala favorim. Sumpta tatlı su bölmesi elzem. Şaşırtma yapmak veya tamamlama ünitesiyle seviye ayarlamak size kalmış. Ben bölmesiz kullanıyorum. Portalda birçok DIY çalışması var işinize yarayacağını ve elinizden geleceğini düşündüğünüz uygulamaları deneyebilirsiniz.

3. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Hoş geldiniz.
    İlk adım önemli gerisi gelir...

4. Bthunv

Bthunv

İsim:
    batuhan unv
    İlk adımı bundan 6 ay önce Gina Sandford Akvaryum Sahibinin El Kitabı nı okuyarak başladım ancak inanın forumdan öğrendiğimin 100de 1 ini öğrenmemişimdir. Akvaryumla ilgilide ilk adımım İstanbula döner dönmez mobilyanın siparişini vererek atıcam devamındaysa ekipmanlarıda tavsiyeleriniz doğrultusunda bulabildiklerimi ikinci ellerini kovalıyarak devam edicem nasılsa eylüle kadar vaktim var :)
    DIY konusunda bütçeyi rahatlatmak adına aydınlatmayı Kendim yapmayı düşünüyorum dikkatimi çeken ve yapması göreceli kolay olan bir kaç projeyi gözümekestirdim ancak su yüksekliği 50 cm akvaryum cam yüksekliği 55 alırsak aydınlatmanın gücü ne kadar olmalıdır.Birde dolabı ölçülerindeki gariplikten ötürü mecburen kendim yaptırtıcam İstanbulda tercihen anadoluda nerelerde yaptırtabilirim ve dolabın içerisine akvaryumla ilgili yemler katkılar dahil her şey sığarmı ?

Alparslan bunu beğendi.
  5. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Evet eylüle kadar zaman çok bu iyi, zaten bu işin temelinde sabır yatıyor.
    Aydınlatma konusunda 4 x T5 yada beslenecek canlıya göre 6 x T5 diyorum...

6. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Hoşgeldiniz.
    100*70 tabanda seyir zevki çok üst düzeyde bir tankınız olacaktır.
    Akvaryumun her yerinde mercan olacaksa 6-8*39w öneririm ben de. Ama çoğu hobici gibi sadece ortada adacık şeklinde mercan bakacaksanız 4 ya da 6 tane de işinizi görür.
    Dolabı 3 parça düşünün, 1 parçası çekmeceli, 2 parçası da 2 tane kapaklı.
    Hemen hemen böyle birşey. Yemler testler ıvır zıvır döküntü olmasın akvaryumun altında dursun derseniz işinizi fazlasıyla görür.

burak ozu ve Pennywise bunu beğendi.
  7. Bthunv

Bthunv

İsim:
    batuhan unv
    Ozaman Akvaryum 100x70x50 ölçülerinde yani 350 litrelik bir akvaryum için sump hacmi ve tasarımı önerileriniz nedir dolap konusundada yukarıdaki tasarım çok hoşuma gitti bu tasarımı kullanacağım tekrar çok teşekkür ederim

ka2n bunu beğendi.
  8. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Rica ederim.
    Çekmece kısmı 35 cm olsa size yaklaşık 65 cm kalacak. 60*60*40-45 h bir sump. Yandan 15 cm i su tamamlama. Sumpta hiç şaşırtma olmayacak. En rahat kullanım.

MESUT_KERİM bunu beğendi.
  9. Bthunv

Bthunv

İsim:
    batuhan unv
  10. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Tasarım benimde hoşuma gitti o ayrı, ama deniz akvaryumunda sump yani makine dairesi çok önemli ne kadar büyük olursa o akvaryum sorunsuz devam eder "büyük ekmeğe ufak köfte olmaz"temo12

Demem o ki sumpta reaktörler istenirse refi için yerler olsun, yem vb için akvaryumun yanına ufak çekmeceli bir şey alınır, lazım olduğunda üstüne karantina tankı eklenir sonra işi bitince kaldırılır...

Pennywise, m.avcıoğlu ve MESUT_KERİM bunu beğendi.
  11. Bthunv

Bthunv

İsim:
    batuhan unv
    Hocam yukarıdaki akvaryum ölçülerine göre sizin sump tavsiyeniz nedir?

12. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Bu bir Paradox aslında akvaryumun daha iyi çalışması için Alpinin dedikleri, etrafın düzeni için de Kaanin önerisi doğru. Ama kenara cekmeceli bir ünite ilave edip devam etmek de seçenekler arasında olabilir. Tabi yer varsa.

13. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    burak ozu, Bthunv, veysel ve diğer 2 kişi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş