1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sıfırdan Akvaryum Kurulumu Nasıl Olmalı

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde aliass tarafından 15 Eylül 2013 başlatılmıştır.

1. aliass

aliass

İsim:
    Emre
    Sorularımı madde madde sorayım:

1) Sıfırdan akvaryuma su koyduğumuzda su düzenliyicler ile sudaki ağır metalleri yok edip suyu yumuşatmak gerekir. Bu su düzenliyicisi hangi marka ve model önerirsiniz? Tetra Aqua safe ve Sera Aquatan hangisini önerirsiniz ikiside aynı görevi görüyormu?

2) Su düzenliyicisini litre başına ne kadar koymak gerekir ve koyarken içinde balık olmaması gerekiyor dimi? Su düzenliyicisini döktükten sonra neler yapmalı ne kadar süre bekledikten sonra balıklar akvaryuma konulmalı?

3) Metilen Mavisi tam olarak ne işe yarar? hangi durumlarda nasıl kullanılmalı? Akvaryumun içinde balık varken Metilen Mavisi Kullanılması uygunmu?

4) Kaya Tuzu ve Metilen Mavisi aynı işi görüyormu?

Şimdilik sorularım bu kadar. Cevap verenlere şimdiden teşekkürler...

veysel bunu beğendi.
  2. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Şimdi Emre tatlı su akvaryumu kuracaksın anladığım kadarıyla. Su dinlenmiş çeşme suyu yeterli olur. Su değişimlerinde de bu şekilde yapabilirsin. Kuracağın akvaryum nasıl olacak, bitkili akvaryum mu? Ciklet akvaryumu mu? v.s. buna göre alacağın filtre,kum, ısıtıcı v.s. gibi malzemeleri belirlememiz daha sağlıklı olur.

3. aliass

aliass

İsim:
    Emre
    japon, iç filtmre, kum yok, ısıtıcı yok. Evet tatlı su Akvaryumu. Ayrıca diğer sorularıma cevap yazmamışsınız.

4. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Emre su hazırlayıcısına gerek yok, dinlenmiş çeşme suyu üstü açık bir kovada 1-2 gün dinlensin yeter. Metilen mavisi genelde dış parazit tedavisinde kullanılan bir dezenfektandır. Kaya tuzu kullanmak türe göre fayda saplayabilir.

5. aliass

aliass

İsim:
    Emre
    İç parazitde hangi kimyasal kullanılıyor

6. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Emre kimyasallarla uğraşma şimdi gerek yok. Tank var mı? Varsa kaç litre, kaç adet balık koyulacak? Eksikler neler, elde olanlar neler. Bunlar bir netleşsin bırak balıklar sonra hasta olsun. Ne bu kimyasal olayı anlamadım. Bırak kimyasalı falan. Ben ne bir ilaç, ne bir bakteri kültürü v.s. v.s. kullanmadım bu güne kadar. Tank kurulsun bitsin bir.

7. aliass

aliass

İsim:
    Emre
    Tankım kurulu zaten. 2 tane japon, 1 tane melek, 1 tane beta var. Bi arkadaştan altınbaş japon aldım ama hastaymış akvaryumun içinde öldü. Ne hastasıydı bilmiyorum. O yüzden bende diyorumki tankı tamamen boşaltıp sıfırdanmı tankı doldursam diye. Sonuçta ölen balıktan hastalık diğerlerine bulaşmazmı?

Bu arada takım 45 Litrelik

8. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Şimdi oldu bak, japon balığı beslemek istiyorsun anladığım kadarıyla. Melek balığını ve betayı akvaryumdan çıkar öncelikle, yerine japon balığı al 2 -3 adet küçük boy. Birbirleriyle uyumsuz türler. Bir de ısıtıcı kullanmıyorsun japonlar yaşar ama diğerlerine ısıtıcı gerekir. Akvaryumun suyunu normal su değişimleriyle devam ettir. Tamamen su değiştirmene gerek yok. 5 adet balığın olmuş olur bu şekilde devam ettirirsin. Japonlar kumu ağzına alıp tükürmeyi sever ağızlarına sığacak şekilde biraz da kum al akvaryuma iyice yıkadıktan sonra koy.

H.Kaya.Gemlik. bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş