1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sıfırdan Deniz Akvaryumuna Başlamak

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde alikara07 tarafından 4 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

1. alikara07

alikara07

İsim:
    ali kara
    Merhaba Alanya'dan yazıyorum sizlere, deniz akvaryumuna başlamak istiyorum. İsmim Ali tesadüfen görüp hayran kaldığım deviz akvaryumu sevdasına tutuldum O cıvıl cıvıl renkler beni kendine aşık ettitem04.gif ve ben bu zevkten mahrum kalmak istemiyorum.

Fakat büyük bir sorunum var ki oda şudur ben akvaryum konusunda hiçbirşey bilmiyorum ve canlılara eziyet etmketen korkuyorum:( internetten araştırdım petshopları gezdim fakat sorularıma istediğim cevabı alamadım petshoplar bu işten anlamadığım için ne koparsak kar gözü ile yaklaşıyorlar çevremdede bu hobi ile uğraşan kimse yok, sizlere sormak istediğim şudur, 200lt akvaryum için yaklaşık 1mt uzunluk 50cm en ve yükseklik yeterli midir, yeterli ise bu boyutta akvaryum için neler gerekiyor, neler almam gerekiyor?

Bana tek tek yazma zahmetinde bulunurmusunuz yeni başlayan olarak hangi balık türünü beslemeliyim akvaryum içine neler koyabilirim?:yaz:

EASI Environmental Aquatic Service International - Reef Aquariums ikinci resimdeki akvaryum gibi mesela

2. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Cevap: Sıfırdan Deniz Akvaryumuna Başlamak

Merhaba ali,
    Akvaryum Portali' ne hoşgeldin.
    Burada her sorunun cevabını tarafsız olarak alabilirsin.
    Deniz dünyasına hoşgeldin diyerek sorularının cevabına geçelim.
    100x50x50 ölçülerinde bir tankta yaklaşık 250 litre bir hacmin olur. Sistemin uzun ömürlü ve zahmetsiz olması için altta (yanda,arkada vs olabilir) filtrasyon un yapıldığı sump adı verilen ikinci küçük bir tank daha olmalı. Kesin ölçüleri projeye karar verdiğinde çıkarabiliriz. Dalga motoru, sumptan ana tanka suyu basacak kafa motoru ve protein skimmer en temel gereksinimler. Tank ölçülerine göre ekipman tavsiyeleri yapılır.
    İkinci resimdeki resif tankı gibi bir tanka (çok ta iyi bir tank değil,daha güzelini yapabilirsin.) sahip olmak için yukarda yazdıklarıma ilave olarak bol bol okuma ve iyi bir de sabıra ihtiyacın olacak.
    Forum tuzlu su bölümünde yüzlerce kurulum konusu var. Bol bol okumanı tavsiye ederim.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

3. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay

Hoşgeldin Ali,
    Öncelikle doğru yerde olduğunu söylemeliyim....Her türlü bilgiye ulaşabileceğin bir platformdasın.....Takıldığın yerde biz burdayız....Selamlar

4. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Hoş geldiniz olur oda olur tam yerindesiniz. :temel:

5. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN

Hoşgeldiniz,ilk adımı doğru atmışsınız buraya böyle bir mesaj yazarak.İkinci adım da BÜlent abi'nin dediği gibi SABIR ve OKUMAK ,kurulum konularını,tartışma konularını okuya okuya beyniniz bulanma safhasına geldiğinde işe başladınız demektir,yukarıda söylendği gibi temel ve bütçesinden kısılmaya gidilmeyecek bazı ekipmanlar var(Protein skimmer,kafa motoru,akıntı motorları,ve aydınlatma)Bunları kaliteli ürünler seçerseniz kurulum aşamasında pek sıkıntı yaşamazsınız.
    Şu an ki durumunuzu tahmin edebiliyorum biri çıksın şunu şunu al desin gideyim alayım kurayım diyorsunuzdur ama bu işin epeyi teferruatı var o yüzden önce siz bir şeyler söyleyeceksiniz portala, Akvaryum hacmi,sump olacak mı olmayacak mı?(Sump filtrasyon malzemelerinin konulduğu,işlemlerin daha kolay yapıldığı ve tank hacmini arttırmaya yarayan ve genelde ana tankın altında olan 2. bir tanktır.)

Ben ilk işlemleri söyleyeyim akvaryumun koyulacağı sehpa :
    -Siz de okuyunca göreceksiniz metal sehpalar ileride paslanma sıkıntısı çıkarabilir,düzgün boyanırsa çıkarmaz o ayrı ama imkan varsa ahşaptan sağlam bir sehpa yapılacak.Olmaz ise alüminyumdan ,o da olmaz ise profilden.

Gelelim ikinci aşamaya o da akvaryum:
    -İlk sıkıntı camlar kaç mm olsun?? Kayıt kuşak görmek istemiyorum ne yapabilirim?
    Bu soruların cevapları siz tankınızın hacmini belirledikten sonra verilebilir.

Daha sonra iş gelecek içine koyulacak ekipmanlara ve böyle ilerleyecek şimdi ilk iş tankınızın hacmini yani boyutlarını belirlemek.

Tekrar hoşgeldiniz..

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hoş geldin Ali,

Reef edu sitemizden yanılmıyorsam yöneldin Portal'a. Bu da okumayı ve araştırmayı sevdiğini gösteriyor. Ölçü olarak evet aşağı yukarı kafandaki ölçüler uygundur. Başlamak için ilk olarak akvaryumu edinmen gerek ama bu konuda biraz titiz olursan sonrasında rahat edersin. Sump sistemli bir akvaryum edinmen veya yaptırman yerinde olur. Kurulum konularımızı incelersen kafanda birçok fikir oluşacaktır. Sonrasında gereken ekipmanlar var, protein skimmer, aydınlatma, canlı kaya vb. Bunlara edineceğin akvaryum sonrası sırasıyla sindire sindire girmek daha doğru olur.

7. alikara07

alikara07

İsim:
    ali kara

Teşekkürler cevaplarınız için tankımın ölçü olarak rakamları uzunluk1mt yükseklik 50cm en 50 cm cam kalınlığı sizce ne olmalı ? Tank dolabını ev kurlarda bana uygun bir dolap bulabilirim ayrıca tank için özel deniz akvaryumu olacağından tasarim olarak aritici tanklar icin tatlı sudan farkı varmi?

8. Durul Baykara

Durul Baykara

İsim:
    Durul Baykara

1 cm. cam bana sorarsan uygun olur.. Kayıt ve kuşak da yaparsan taş gibi olur kanısındayım..

9. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Ali hosgeldin dogru yerdesin.
    Oncelikle senin tankin ebatlari benim tank ile hemen hemen ayni 10mm veya 8 mm cam kalinligi ideal ama tankin altina olan sehpa mobilyacilarda ev kulanimi icin satilan sehpalardan olmaz. Bir marangoza 10x10 besondan veya benzeri olcude bir sehpa yapyirman daha yerinde olur. Veya profil yapip uzerine mobilya kaplama yapilabilir.

Sent from my U8800 using Tapatalk

10. alikara07

alikara07

İsim:
    ali kara

Hoşbulduk ölçüler ayni ise bana daha faydan dokunabilir 1cm kalinlik yeterli varsayalim peki ekipmani ne marka ne model almaliyim bana almam gereken olmazsa olmazlari yazarmisiniz bütçe olarak 1000 1500 tl ayirabilirim bu hobiye

11. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Valla ben bircok hata yaptim senin bu hatalari yapmani istemem ekipman olarak olabilecekleri yazarim.

12. alikara07

alikara07

İsim:
    ali kara

Yardiminizi bekliyorum talimatlarinizla belirttigim olculerde akvaryuma gereken donanimi alicam a dan z ye ne gerekiyorsa marka model olarak yazmanizi rica ediyorum. Bu konuda özel olarak sizinle iletisime gecebilirmiyim

13. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Ali sadece benim fikirlerim onemli degil. Benden cok ustat olanlarda var.
    Ekopman onerisine gecmeden once reef mi yoksa marin mi ne duaunuyorsun onu ben merak ettim.
    Sana en iyi ekipmanlari al desek sadece ps toplam butce kadar tutar o yuzden birkac marka onerebiliriz.

Ps.: Bubble magus, ATİ olabilir.
    (Ben ati bm 160 aldim. İlk kullandigim ps aquamedic tf 1000 di bosuna o kadar parayi cope atmisim.)
    Kafa motoru : sicce veya newjet al derim.
    (Ben sicce 4000 kullaniyorum hakkini veriyor.)
    Devami var.
    Ama once tank ve sehpa derim kesinlikle durso sistem yap derim.

14. alikara07

alikara07

İsim:
    ali kara

Teşekkürler eksik olma.
    Ben reef istiyorm senin akvaryumunda benimki ölçülerinde oldğndan senden marka model istedim yazmışsın eksik olma.
    bu yazdıkların önemli malzemeler galiba diymi? binanın temeli gibi?

15. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN

Sehpası ve camından sonra protein skimmer gelir ve sonrasında kafa motoru .Halil abi gibi New jet alın derim kafa motoru olarak kapasite olarak da 4000 lik güzel olur akıntı motorunda tasarruf sağlar.Sonra da PS geliyor o konuda da yine Halil abi'nin dediği gibi ayırdığınız bütse sadece PS'ye gidebilir en iyisi olsun derseniz o yüzden bir çok model yazılır çizilir o konu hakkında.

Sayfayı Paylaş