1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sıfırdan Malaei Tank kurulumu

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde ALONSO_06 tarafından 12 Şubat 2011 başlatılmıştır.

1. ALONSO_06

ALONSO_06

İsim:
    Oğuz Emre
    Öncelikle herkese selamlar... Aslında hobiye yeni başlamıyorum. 65 litrelik bir lepistes akvaryumum mevcut. Ama hani küçük çocuklar için derler ya; 'büyükten ne görürse onu yapar' diye. :D Aynen öyle bir durum oldu ve kardeşim lepistes akvaryumuna göz koydu. :) Ben de zaten tür değiştirmeyi düşünüyordum ve fırsat bu fırsat diye düşünerek sıfırdan ve bu kez daha gelişmiş bir şekilde bir akvaryum kurmak istedim.

Beslemeyi düşündüğüm türler yunus ve sarı prenses. ( Kural 1: Önce hangi türü besleyeceğine karar ver. :)) Bunun için 150x60x50 ölçülerinde bir akvaryum yapmayı planlıyorum. Akvaryumu kendim yapacağım cam kestirip. Bu konuda önceden de tecrübelerim var. :) Aslında bu planladığım akvaryumu mart ayının ortası ya da sonu gibi toplamaya başlamayı düşünüyorum. Bu konuyu şimdiden açmamın nedeni, imkanlar dahilinde mükemmeli yakalamak. Araştırdığım kadarıyla yunuslar, lepisteslerin aksine az bitkili ve kayalık alanlardan hoşlanıyorlar.

Şimdi gelelim üstadlara sormak istediğim sorulara. :)

- 150x60x50 ölçüleri yunus ve sarı prensesler için uygun mudur? Uzunluğu fazla mı düşünüyorum ya da genişliği yüksekliği falan iyi midir?

- Her ne kadar kayalık bir akvaryum yapmayı düşünsem de arka camda ve tabanda bitkilerin de olması görsel açıdan çok iyi olur diye düşünüyorum. Bunun balıklara zararı olur mu? Yunusların bazı bitkileri yediğini duydum. Arka camı java moss kaplamayı düşünüyorum . Bunun sakıncası var mıdır?

- Bu boyutlarda bir akvaryum için kaç watt'lık ısıtıcı gerekir? Işıklandırma hakkında önerileriniz nelerdir?

- Taban için aquaclay veya midye kırığı düşünüyorum. Ya da her ikisinin karışımı da olabilir. Zemini bitki kaplı bir tank için bu kumlar uygun mudur?

- Ve son olarak; bu hacimde bir akvaryum için tabii ki iyi bir dış filtre gerekir. Ama bunun haricinde başka filtrasyon ekipmanına da gerek var mıdır? Bu hacimdeki akvaryumlar için sump gerektiğini okudum bazı forumlarda. Sump illa ki gerekir mi? Daha önce sump yapmadım ve bulaşmak da istemiyorum görüntüsü iç açıcı gelmiyor bana. Ama sump şart diyorsanız, yapacak birşey yok. Onu da öğreniriz. :)

Bunların dışında başka ekipmana gerek yok sanırım?

Bu arada ufak bir dipnot: Ankarada uygun fiyata cam kestirebileceğim bir yer bilen varsa, yazarsanız sevinirim. :) Tabii bir de sehpa yaptırmak gerekir bu akvaryuma. Onun için bir de sehpacı lazım şimdi bana. Siteler'de cam ve sehpa fiyatlarının uygun olduğunu duydum ama tavsiye ve tecrübe, forumlar için herşeydir. :)

2. baykalbul

baykalbul

İsim:
    baykal karasüleymanoğlu
    Linkinde bazı akvaryum yıkama metodları anlatılmıştır.

Akvaryumun boyunun 50 cm olması bence iyi. ben yaptırsam 51 cm yaptırırdım :) . ama 60 cm olmazdı galiba. zira el sokulması lazım, bitki ekimi için falan. o zaman alt masayı yüksek yaptırmamak lazım. elin girmesi için, kol ölçüsüne dikkat edilmeli.

Midye kırığı suyu çok kireçlendiriyor diye düşünüyorum. benim akvaryumda dışa taşan(eski) sular kireç izi yapmıştı bayağı yani. normalde kireç izi çıkarda bu katmerli. ama bazı balıklara uygunsa başka. deniz akvaryumunda bile kullanılmıyor pek galiba. onların güzel bir kumu yar yuvarlak gibi.

Tercih sizindir. başka yardımcı olamıyorum şu an maalesef. iyi çalışmalar inşallah :) .

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 14 Mayıs 2015
  3. lordnelsono6

lordnelsono6

Yer:
    Avusturya-Klagenfurt(Orta Avrupa:))
    İsim:
    Yunus Emre Tiryaki
    Cevap: Sıfırdan akvaryum kurulumu

Öncelikle selamlar...
    Yapmayı düşündüğünüz akvaryum 450 litre hacminde.Yunus ve sarı prensesler için son derece uygun ve ideal ölçüler.Uzunluğun yüksek tutulması daha iyidir.Çünkü bu balıklar bölgeci olduklarından akvaryum ne kadar uzun olursa o kadar çok bölge var demektir.Bu da daha fazla koloni anlamına gelir.

Bitki konusuna gelince...
    Akvaryumdaki hiçbir bitkinin balıklara zararı yoktur aksine yararı vardır.Akvaryumdaki atıkları gübre olarak kullanır.Akvaryuma oksijen sağlar vs...Ama şunu sakın atlamayın akvaryumunuza kesinlikle kaya koymalısınız bu besleyeceğiniz balıklarda olmazsa olmazdır.Java mosun 2 gün ömrü olacaktır bana göre.Bunun yerine sert ve kalın yapraklı bitkileri tercih edebilirsiniz ama açıkçası pek umudum yok.Çünkü benim sarıprenses akvaryumumda 1 tane bambu bitkisi var sağolsunlar yaprak bırakmadılar:)

Bu boyutlarda bir akvaryuma 2 adet 300 watt ısıtıcı ideal olur kanısındayım.Ama bilindik markalardan seçmek kaydıyla.Tatratec ve jager öneririm.Çünkü ısıtıcı akvaryumun cam damarıdır.

Daha önce hiç bitkili tankım olmadı.Bu yüzden ışıklandırma konusunu üstadlarıma bırakıyorum ama eğer bitkisiz bir tank düşünüyorsanız led aydınlatma öneririm.Hem florosandan daha ekonomiktir.Ben 25 adet mavi 25 adet beyaz kullanıyorum(5 li led modül-su geçirmez) inan bana 2 tane 18 watt florosandan daha iyi bir verim aldığımı söyleyebilirim.(2-3 güne kadar kendi akvaryumumun fotoğraflarını paylaşacağım o zaman led aydınlatmamı da görebilirsiniz.)

Aqualacay kumu besleyeceğin balıklar nasıl kazacaklar?Çünkü bu balıklar kuma yuva yaparlar yani kumu kazarlar.Midye kırığında ise bitki yetiştirilmez zira phı arttırır.Yani iki kumda bana göre riskli.Bunun yerine silis kum düşünebilirsiniz ama bu kuma bitki tutturamazsınız anca kayaların üzerinde yetişen bitkilere bakabilirsiniz.Bu konuda gelecek olan yorumları dikkate almanızı öneririm.

Akvaryum hacminiz bana göre kesinlikle sump gerektirecek ölçülerde.En iyi filtrasyonu sump sağlar zaten.Ama ben onla uğraşmam derseniz dış filitre de kullanabilirsiniz.Ama ben olsam kesinlikle sump tercih ederdim.

Ankara'da camcı değil de hazır akvaryum yapıp satan Akakvaryum(Siteler'de) bir ziyaret etmenizde fayda var.En azından hazır akvaryumlardan maliyetinizi çıkarmada faydalanırsınız.

İyi akşamlar/Sağlıklı balıklar...

4. barisy

barisy

İsim:
    Barış Yıldırım

Bitki konusunda çınar tarzı sert yapraklı bitkileri öneririm .... Aydınlatma olarak bitkiler için özel yapılmış florosanları öneririm....

5. cagdas.

cagdas.

İsim:
    Çağdaş Gelen

300 watt ısıtıcı yeterli gelecektir size

Sayfayı Paylaş