1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sıfırdan tuzlu su akvaryumuna başlıyorum, düşünceleriniz benim için değerli

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde Anchuez tarafından 9 Kasım 2016 başlatılmıştır.

1. Anchuez

Anchuez

İsim:
    Volkan demir
    Merhabalar;
    Uzun süredir bir akvaryum kurmayı planlıyordum. Tuzlu su akvaryumu kurmaya karar verdim ve yaklaşık 1 aydır bu konu ile ilgili araştırmalar yapıyorum, fiyat alıyorum, okuyorum. Artık yavaştan harekete geçmek istiyorum.
    Sizden öncelikle akvaryum ile ilgili bilgi almak istiyorum. İstanbul avrupa yakasında oturuyorum. Evimin ölçüleri sebebiyle 120*50*50 ebatında bir akvaryum düşünüyorum. Bu boyutlarda bir akvaryumu nereden temin edebilirim? Boyut hakkında tavsiyeniz var mıdır? Bir kaç üreticiden fiyat aldım ama almışken tüm secenekleri gözden geçirmek ve mümkün olan en iyi ürünü almak istiyorum. Ayrıca sump konusuda da nasıl bir uygulamaya gitmeliyim bilmiyorum. Ne çeşit bir sump kullanmalıyım ve sump hacmi için minimum bir oran var mıdır? Yapacagım akvaryumda balık mercan birlikte beslemeyi planlıyorum. Yardımlarınız için şimdiden teşekkurler.

2. Hep aynı şeyi yazıyor gibiyim ama bu kurulumun maliyet analizini yaptınız mı? Bu ölçülerde kurulum için gerekecek ekipman, canlı, vb. maliyetinin ne olacağını bir analiz etmenizi tavsiye ederim. Zira tuzlu su akvaryumları gerçekten de "TUZLU"..

3. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Eğer imkanınız var ise derinliği 60 cm yapmak güzel olacaktır. Sump ölçülerini Dolapta ıvır zıvır malzeme koyacak şekilde bir alan bırakmanız yeterli. Ve sump dizaynında tatlı su bölmesi mutlaka olsun. Diğer ekipmanlar için bütçenizle orantılı olarak tavsiyelerde bulunuruz.

4. Anchuez

Anchuez

İsim:
    Volkan demir
    Evet maddi olarak hesaplamalarımı yaptım, tuzluluğu göz önüne alıyorum :). Dolapta bir alan ve tatlı su bölmesini de yaptıracağım muhakkak. Sadece 60 cm olması mercan da besleyeceğimden aydınlatma soruun yaratır mı? Yoksa yüksekliğin 60 olması bana sorun yaratmaz.

cystein bunu beğendi.
  5. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Yükseklik 50 kalsın derinlik 60 veya üstü olsun ;)

6. Anchuez

Anchuez

İsim:
    Volkan demir
    Ya ben de basta oyle planladım ama yer sıkıntısı olacak gibi evde. Bakalım evde bir düzenleme düşünüyorum yakın zamanda.

MESUT_KERİM bunu beğendi.
  7. seaman038

seaman038

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    ahmet soner bal
    Sistemi zaten dursolu yaptıracaksanız arka tarafta 10 cm den fazla alsna ihtiyacınız olacaktır borulama için ilk önce sistemi nasıl yapacağınıza karar verirseniz süprizlerle karşılaşmazsınız
    Selamlar

Sayfayı Paylaş