1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sık Bitkili Akvaryumda Dip Temizliği ?

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde BurakCEL tarafından 28 Ocak 2015 başlatılmıştır.

1. BurakCEL

BurakCEL

İsim:
    burak cel
    Sayın arkadaşlar. Bu akvaryumda dip temizliği gözüme çok zor geliyor. Filtre taksam bitkileri havaya kaldıracağından şüpheliyim çünkü kumum az. Bana bir çözüm bulabilir misiniz ?

Ekli Dosyalar:

2. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı
    Dip çekimi güzel bir uygulamadır. Ben sürekli uygularım iç filitrede koysanız arka taraflarda köşelerde kenarlarda pislik birikir bitkili akvaryumlar da kumu fazla karıştırmadan yüzeysel çekim yapın yada pilli dip süpürgelerinden edinebilirsiniz.

BurakCEL bunu beğendi.
  3. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Dip çekiminden önce, kumu değiştirin bence. Kumunuz silis benzeri sanırım. Çok sık yapılı ağır bir kum. Zamanla bitkilerinizi öldürecektir. 2-3 hafta önce diktiğiniz bitkiler varsa çıkartın bakın, çoğunun kökleri kararmıştır. Bitkili akvaryuma uygun bir kum alırsanız, kaba pislikler kumun içine girer, orda bakteriler tarafından parçalanır, bitkilerin kullanacağı hale gelir. 1-2 ay kumunuz pis gözükür ama suyunuz oturunca dipteki balık pisliklerinin 1 saat sonra yok olduğunu görürsünüz. Kumunuz da her daim temiz kalır. 1-2 de elma salyangozu ve ufak boylu çöpçü alırsanız devamlı kumu havalandırırlar.

Sayfayı Paylaş