1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

sıvı gübre kullanımında yardım

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde expe tarafından 2 Kasım 2010 başlatılmıştır.

1. expe

expe

İsim:
    emre aydınlar
    Bitkili Akvaryumda Sıvı Gübreleme Yardımı
    merhaba arkadaşlar 12 seneden sonra tekrar akvaryum kurdum ve bitkili tropikal balık beslemeye karar verdim.size sormak istediğim bir soru var amerikada yaşıyan bir arakdaşımın önerisi ile MICROBE LIFT BLOOM GROW adında bir sivı gübre aldım ama anlıyamadığım olay akvaryumum 120 litre ve bu gübrenin kullanımında 5ml 65 galon yazıyo galon olarak litreye cevirdiğmde 246 litre oluyo.5 ml de bir çay kaşığı kadar alması lazım yanlış hatırlamıyosam .kısacası benim kafamı karıştıran ben akvaryuma yarım cay kaşığı kullanmam geretiği konusu.bana bu hesapta bir yanlışlık var gibime geliyo.120 litre akvaryuma cok az değilmi.bu ürünü Hepsiburada.com : MICROBE LIFT BLOOM GROW 480 ML satılıyo burdada aynı ölçüleri vermişler.bana yardımcı olursanız sevinirim.birde son bir soru olarak sizce akvaryuma top gübre kullanmam gereklimi.

2. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Öncelik ile hoş geldiniz aramıza Emre bey.

265 litreye 5 ml kullanılacaksa, litrenize göre vereceğiniz dozu eczaneden temin edeceğiniz bir şırınga yardımı ile akvaryumunuza dozajlayabilirsiniz.

Benim kendi fikrim ise bu gübrelerden sonuç alacağınızı hiç ama hiç zannetmiyorum.

Elinizde bulunan gübrenin formülünde yazan mikro ve makro besinleri içerir demiş.
    Makro besinlerin arasında bulunan potasyum, tankınıza en çok eklemeniz gereken bir besindir, suyunuzda 20 ppm bulunması gerekir.
    Yani şöyle düşünün, elinizde sıvı potasyum mevcut, 50 litreye verilen 5 ml potasyum suyunuza 5 ppm potasyum katar, tankınızın suyunda bulunması gereken potasyum miktarı 20 ppm olması için siz, elinizdeki sıvıdan 40 ml vermeniz kerekir ki, 20 ppm e ulaşasınız.

Gene bu almış olduğunuz gübrenin içinde bulunan diğer makro besinler olan, nitrat ve fosfat miktarını nasıl ayarlarsınız, nereden biliyorlar, sizin tankınızda nitratı çok çabuk tüketen bir bitki olmadığını, atıyorum; Tankınızda taban bitkisi olarak Glossotigma mevcut, bu bitki türü nitratı seven bir türdür, eklemiş olduğunuz gübrenin toplamda 5 ml i tankınıza 10 ppm nitrat, 0,1 ppm fosfat kattığını düşünürsek, glossolarınız iki gün içerisinde nitratın tamamını kullandı diyelim, fosatın tümünü kullanmamış olacak ve yosun sorunu olacaktır.

Şimdi diyeceksiniz ki; ''Bu gübrede nitrat ve fosfat olmadığından dolayı, yosun yapmaz'', neden o zaman makro ve mikro besinlerden oluşur diyorlar formülünde, burada bir çelişki yokmu?:)

Makro besinler N.P.K dan oluşur, yani Nitrat (N), Fosfat(P), Potasyum(K).

Benim anlatmak istediğim, yaklaşık 10 senedir N.P.K aynı şişenin içinde kullanılmıyor. Eğer bunları kullanacaksanız, hepsini ayrı ayrı alın ve ayrı ayrı verin.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  3. expe

expe

İsim:
    emre aydınlar
    teşekkürler

Peki sizin önericeğiniz bir marka var mı ? Ya da ben bu besinleri nerden ayrı ayrı bulabilirim ?

4. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Murat abi ve ben tunç SÖZMEZOĞLU'nun gübrelerini kullanıyoruz. Tüm gübreler ayrı ayrı ve fiyatlarıda oldukça uygun markalara göre.

Kendisine ulaşabilceğiniz adres, www.yasmut.net

murer bunu beğendi.
  5. expe

expe

İsim:
    emre aydınlar
    Çok soru sordum ama bana neler alıcağımı birde ne olçüde kullanıcağımı da söyliyebilirmisiniz ? Pardon ne miktar kullanılıcakları sitede var ama neler almam konusunda yardımınızı bekliyorum.

6. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Estağfurullah, biz sizlerin soruları için buradayız.;)

Gübreleri almadan önce, tankınızın genel resmini ve ekipman (Filtrasyon, taban, aydınlatma vs.) bilgilerini, bizim ile paylaşırsanız, daha iyi olur düşüncesindeyim.

7. expe

expe

İsim:
    emre aydınlar
    Resim ekliyemiyorum foruma yeni olduğum için:D

8. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Resim yükleme sitelerini kullanmanız gerekiyor. Resimlerinizi yükledikten sonra, ''Doğrudan link veya Direct link'' i buraya yapıştırmanız yeterli olur.

http://imageshack.us/

www.photobucket.com

9. expe

expe

İsim:
    emre aydınlar
    hallettim

Resimleri telefon ile cektiğimden netlik biraz kötü ama umarım fikir verir size. Bir kaç bitki daha eklemek istiyorum ama java fern olabilir. Birazda kısa cim diyolardı galiba tam adını bilmiyorum ama onları ekliyeceğim.

Bu arada dış motor kullanıyorum tera tec 700 zemin de sadece hagen kum kullanıyorum 4 -5 cm kadar işıklandırmaya gelince ts sylvania 10000k ve yine syvania mavi florasan kullanıyorum mavinin kelwin değerini bilmiyorum...

Ekli Dosyalar:

hasanaytekin bunu beğendi.
  10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ben akvaryumu çok beğendim genel olarak maşallah.:nazar: Tabanı biraz yeşillendirmek güzel olabilir.

11. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Gerçekten gözü yormayan göze hoş gelen bir akvaryumunuz var. Doğrusu bende beğendim :) Ama portal ile dahada güzel olacağına eminim. :)

12. expe

expe

İsim:
    emre aydınlar
    Beğendiğinize cok sevindim. Portal demişsiniz acaba ne demek istediniz anlamadım kusuruma bakmayın.:((

Acaba bana kolay yetişen ve ön kısımlarda kullanabileceğim bitki önerebilir misiniz ? Moss hariç
    son olarak da alg sorunum şimdilik yok ama önlem olarak gerçekten işe yarıyacak cüce vatoz İstanbul Bahçelievler tarafında nerden bulabilirim ? Bildiğiniz biyer varsa yardımınızı bekliyorum.,

13. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    AkvaryumPortalı ile daha gelişecek demiştim :)

İstanbul-Bahçelievler'in tam olarak neresindesiniz ? Bende Bahçelievler'deyim. Bana yakın bir hobicinin çıkmasına çok sevindim. Taban bitkisi istiyorsunuz. Fakat taban bitkileri litre başına 1 watt ışık isterler. Sizin akvaryumunuzun hacmini bilmediğim için o yüzden şimdilik bir öneride bulunamayacağım.

14. expe

expe

İsim:
    emre aydınlar
    Ben Bahçelievler yaşam hastanesine cok yakınım.Akvaryum benim 120 litre 2 florasan yeterli bence ikisi 20000 kelvin(böyle yazılıyodur umarım)

15. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Yaşam hastanesi Emniyetin oradakimiydi ? Ben belediye tarafında kalıyorum.

120 litre için 2 florasan yeterli demek yanlış olur. Bu florasanlar kaç cm ? Birisi aquastar diğeride mavi sylvinia demişsiniz sanırım coralstar oda. Tam olarak kaç watt olduklarını yazmanız gerekli. Taban bitkileri 120 litrelik bir akvaryumda20 litresi kumdu-dekordu derken gittiğini düşünürsek 100 litre kalır diyelim ve 100 watt ışık ister.

16. expe

expe

İsim:
    emre aydınlar
    55 cm 24 watt yazıyor üzerinde. Bahçelievler'de iyi bir akvaryumcu biliyor musun?

17. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Güzel göze hoş gelen bir akvaryumunuz var Emre bey, tek yanlışı mavi floresan kullanmanız, gübrelemeye geçtikten hemen sonra yosunu problemi yaşanacaktır. Mavi floresan yerine, Slyvania'nın Lüxlineplus 865 veya Plihips'in TLD 950 veya 965 kullanmanız gerekmektedir.

Mavi dediğiniz floresan, Slyvania Coralstar'dır ve 20.000 kelvindir, bilginize....

Akvaryumunuzun kurulum zamanı nedir?

Alacağınız gübrelere gelince, eğer böyle basit bitkiler ile devam edecekseniz.

Potasyum 1 litre alın, en çok kullanacağınız gübre olacak.
    Demir, 1/2 litre olabilir,
    Nitrat,
    Micro element,
    Misket gübre.

Taban bitkisi, Hemianthus micranthemoides kullanabilirsiniz. Bu bitkiyi arka plan, orta plan ve ön planda kullanabilirsiniz.

Akvaryumunuzun içerisine akıntı sağlayacak, minik bir kafa motoru takmanızı öneririm.

18. expe

expe

İsim:
    emre aydınlar
    Mavi ışığı bende istemiyorum açıkcası, ama işlerim bu ara çok yoğun, bir türlü alamadım. Akvaryum daha yeni iki ay oldu, haftada bir dip çekimi yapıyorum ve daha önce bahsettiğim gübreden haftada iki kere ekliyorum.

19. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Tankın iki aylık oluşu iyi, gübreleri temin ettikten ve floresanınızı değiştirdikten sonra gübreleme dozajlarını veririm.

20. expe

expe

İsim:
    emre aydınlar
    En kısa zamanda halledicem işallah mazeme işini.

Sayfayı Paylaş