1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sıvı gübre

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde adnan tarafından 27 Ekim 2009 başlatılmıştır.

 1. adnan

  adnan

  Mesajlar:
  102
  İsim:
  Adnan ülkü
  Selamlar,

  Sıvı gübreleme nasıl yapılmalı ? İç filitre çalıştırılmalı mı ? Su değişimi ne kadar sonra yapılmalı ?
   
 2. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Sıvı gübre

  Bitki türüne göre değişen gübreleme yönetemleri vardır. Bunun sebebi bazılarının sadece kökleriyle, bazılarının yaprakları ile, bazıları ise her ikisiyle bu besinleri sağlayabilmeleridir. Bu yüzden ne tür bitki akvaryumunuzda barındırıyorsunuz bilmek gerek. Kökler vasıtasıyla beslenen çok fazla bitki türü var. Bu yüzden tablet gübreler daha iyi bir besin sağlar. 3-5 parçaya tabletleri kırarak bitkinin kök etrafına dikebilirsiniz. Örnek olarak, Vallisneria türleri, Aponegeton türleri, Echindorus türleri, Cryptocoryn türleri, Sagittaria türleri.

  Eğer bitkileriniz besinlerini yaprakları vasıtasıyla emen bitki türleriyse sıvı gübre kullanmanız bitkiler açısından çok daha faydalı olacaktır. Bunlara örnek olarak, Cabomba türleri, Ludwiga türleri, Anubias türleri, Egeria türleri,Myriophellum türleri, Moss türleri, Bacopa türleri, Cardamin türleri, Riccia türleri.

  Hem kök, hem de yaprakları ile beslenen bitki türü ise tablet ve sıvı gübre birlikte kullanabilirsiniz.İç filtreniz varsa sıvı gübre kullanımında sorun yaratmaz. Ancak dış filtre içinde kömür gibi kimyasal bir filtre malzemesi kullanıyorsanız çıkarmanızı öneririm. ;)
   
 3. volkantr34

  volkantr34

  Mesajlar:
  3.342
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Volkan
  Sıvı gübre

  Filtrelemeyi kapamanıza gerek yok Adnan bey iç - dış filtre açık kalabilir bir mahsuru yok.. Adnan bey su değişimi ile ilgili çeşitli yöntemler var.. Kimisi haftada 3 günde kimisi haftada her 2 günde bir gübreleme yapar ve o haftanın sonunda yarı su değişimi yapar.Sen nasıl yapıyorsun derseniz ; low tech tank zamanında 3 günde 1 belirlenen ölçeklerde gübreleme yaptıktan sonra ayda 1 yarı su değişimi yapıyordum. High tech'e başladığımdan beri 2 günde 1 daha fazla gübre ile devam ediyorum.Su değişimi şimdilik 3 haftada 1.. Duruma göre düşürebilir yada ilerletebilirim.Gözlemliyorum hala..

  Ölçeği bitki yoğunluğunuza ve ihtiyaçlarına göre kendinizde ayarlayabilirsiniz.Zamanla gözünüz bitkilerin ihtiyaçlarına alışacak ve gerektiği zaman gerektiği kadar vermeye başlayacaksınız..

  Saygılar

  Düzenleme : Kömür var ise kömürü çıkarın..
   
 4. adnan

  adnan

  Mesajlar:
  102
  İsim:
  Adnan ülkü
  Sıvı gübre

  Verdiğiniz değerli bilgiler için ikinizede çok teşekkürler.Sıvı gübreleme balıkları yemledikten sonramı yoksa öncemi yapmalıyım?Gübrelemeyi sabah mı,akşam mı yapmamı tavsiye edersiniz?
   
 5. volkantr34

  volkantr34

  Mesajlar:
  3.342
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Volkan
  Sıvı gübre

  Rica ederiz. Gübrelemeyi yemlemeden sonra yapmanız daha iyi olur.Elinizde hangi sıvı gübreler var Adnan bey ? Sabah akşamda farketmez ışığın açık yada kapalı olmasıda farketmez.Ama şöyle bir durum var akvaryumunuz kaç lt ve aydınlatmanız kaç watt'lık florasanlardan oluşuyor ?
   

Sayfayı Paylaş