1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

S.a. Amatör Bir Akvaryumcu Geldi

Başlığı 'Üye Tanışma Portalı' kategorisinde yuem_61 tarafından 8 Şubat 2012 başlatılmıştır.

1. yuem_61

yuem_61

İsim:
    Yunus Emre
    Selamın aleyküm, 2 ay önce bir akvaryum aldım. 4 melek 2 moli 2 de plati almıştım ama şimri sadece 2 tane kaldı elimde. Geçen sularını değiştim akvaryumu yıkadım suyuna mavi bir ilaç attım. Birde çöpçü attım 1 moli 1 pllati kaldı başka ne balığı alabilirim. :(

2. GKARE

GKARE

İsim:
    Gürel Göçer
    Cevap: S.a. Amatör Bir Akvaryumcu Geldi

Akvaryumunuz hakkında biraz daha bilgi verebilirmisiniz?
    Ölçüler, hacim, kullanılan ekipmanlar. Akvaryumu neden yıkadınız? Mavi ilaç dediğiniz su düzenleyici ağır metalleri ve kloru çökelten mi? Damacana su yada beklemiş havalandırılmış musluk suyu kullanmalısınız.

Akvaryumunuzda her şey uygunsa 9 adet neon balığı alın...

3. yuem_61

yuem_61

İsim:
    Yunus Emre
  4. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Yunus bey öncelikle aramıza hoşgeldiniz.

Hatalar zinciri olmuş malesef. :(

Öncelikle akvaryumdaki plastik bitki ve dekorları çıkartmalısınız. Bu tür süsler salınım yapıp canlılara zarar vermekte.

Sanırım elinizde bir kaç balığınız mevcut. Bu nedenle kısmı su değişimi yapmanız gerekli. %20 su değişimi yeterli olacaktır. Ondan sonra durumu gözlemleyip balık eklemek gerekli. Aksi taktirde ölümler devam edebilir. Su değişmi yaparken ısıya çok dikkat edin, beslediğiniz türler ısıya karşı çok hassas.

Yapılan hatalara gelirsek; Önce akvaryum alınmış ve yıkanmamış, ardından çeşme suyu kullanılmış ve döngü oturmadan balıklar eklenmiş, plastik bitkiler eklenmiş, hastalığın ne olduğu belli olmadan ilaç kullanılmış vs.

5. yuem_61

yuem_61

İsim:
    Yunus Emre

Hoşbuldum teşekkürler.

Şimdi akvaryumu yıkadım soldaki plastik çiçeği attım. Mor olan 2 çiçek duruyor onları kaldırmalımıyım ?

6. aSalet

aSalet

İsim:
    Gözde Koç

Bence Bana Sorarsan At.. Plastik Türlü Şeyleri Akvaryuma Almanı Veya Koymanı Tavsiye Etmem.

7. yuem_61

yuem_61

İsim:
    Yunus Emre

Akvaryumdaki tüm süsler plastik, hepsini atıp ne alabilirim...

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hoşgeldin Yunus.

Memleketi özledim, bu sene gelemedim seneye kısmet artık. Canlı doğuran akvaryumuna derelerden temiz kök veya taş eklesen çok daha doğal görünür. Hacı Mehmet deresine in bir ara. Akvaryumdaki arka fonda karıştırmış işi biraz sanki. Düz renk bir fon daha şık durur.

9. yuem_61

yuem_61

İsim:
    Yunus Emre

Dereye inecem havalar düzelsin:) Nerelisiniz? Düz fon baktın dün bulamadım akvaryumum küçüktür. Yarın bakacağım tekrar.

10. M.Efe.Ceylan

M.Efe.Ceylan

İsim:
    mert efe ceylan

sayın yunus emre bey,

beslediğiniz türler ısıya hastalıklara ve ışığa çok hassa türler 120 lt hacimli sizin türünüzden balıklar beslediğim bir akvaryumum var. Ve gerçekten su değişimlerinde ısıya dikkat edilmeli en fazla 1 decere sapma olabilir 2-3 dereceye çıkar veya aşarsa balığınız su ile temasında sakat kalma yada felç durumları yaşıyabilir (şahsen başıma defalarca geldi ilk denemelerim sırasında) Akvaryumumdaki donanım düzgün ve güzel fakat plastık bitki malzemeleri şiddetle çıkamnı öneririm bu konuda başlık açılmış durumda forumda gerçek bitki al derim ufak bakımı kolay bir tane hem bitkini büyütürsün. Birde bir yerleştirme hatası hisettim su değişimi ve sağok günlerde ısınması zor olur iş görmez değil ama hızlı olmaz tavsüyem ısıtıcıyı akvaryumun ortasına ve çapraz köşelere bakıcak şekilde yerleştir. Ve temizlik yaparken mutlaka kumu kaldır ve havalandır yoksa fazla amonyaktan 1 satt içinde çanlı olan tüm balıkların devrilebilir. Senle aynı tür balıkları besliyoruz şu aralar pek pcye giremesemde 3 senelik 120 lt akvaryumda tropikal besliyorum olduça deneyimim var bir sorun olursa yardım etmek isterim saygılarıma...

11. yuem_61

yuem_61

İsim:
    Yunus Emre

Sayın Mertefe Ceylan bey,

Cok sağ olun ısıtıcıyı düzeltmek daha iyi ısıtmamı sağlar. Isıtıcıyı yatay yerleştirmem gerekiyor değil mi? yarın canlı bitki alıp dikecem.yarın lepistes alacam moli ve platiyi ne yapayım?

12. M.Efe.Ceylan

M.Efe.Ceylan

İsim:
    mert efe ceylan

moli ve plati dursun lepistesle bir sıkıntısı olacağını sanmem ben aynı akvaryımda beslerim ama ısıtıcıyı yan değil çapraz koyman lazım üst tarası sağ üst kköşeye alt tarafı sol alt koşeye şeklinde biraz estetiği bozar ama daha etkili olur. foto vardı profilde ama az önce kazara sildim :) ordan gösterirdim ama yinede istersen biraz araştırıp foto bulurum:)

13. M.Efe.Ceylan

M.Efe.Ceylan

İsim:
    mert efe ceylan

food için özür

Birde eklemek işsterim mavi lanban olması çok güzel ama tropikaller için düz mavi pekte iyi bir seçim değil yanına mavi ile aynı boy aynı lambanın beyazından alıp sabah 2 si birlikte gece sadece maviyi yakarsan hem sabah ışık yumuşak hemde gece lambası görevi görücek bir aracın olur. Fatura fln çok artmaz akvaryum küçük :)

14. yuem_61

yuem_61

İsim:
    Yunus Emre

beyaz lambada var resim çekerken yakmamıştım.

15. M.Efe.Ceylan

M.Efe.Ceylan

İsim:
    mert efe ceylan

Tamam o zaman gündüz birikte gece sadece maviyi yakmanı tavsiye dederim mavi bulamayınca bende beyaz pembe yaptım :)) bi sorun olursa burdan yaz konuşalım yardımcı olmak isterim :)

16. yuem_61

yuem_61

İsim:
    Yunus Emre

Çok sağol yarın bitki alıp dikecem. 4-5 gün sonra lepistesleri alacam.

17. M.Efe.Ceylan

M.Efe.Ceylan

İsim:
    mert efe ceylan

Tamam bitki istersen adını bilmiyorum ama ince uzun çok hızlı büyüyüp üreyen bir bitki var. Kısa sürede ideal boya ulaştırırsın kısa ufak yapraklı ince uzun bir bitki bende vardı çok balık olunca hepsini yediler bitkinin fof koyamıcam ondan dolayı :)

18. serdar52

serdar52

İsim:
    serdar güler

Bence önce akvaryumunun dekorunu elden geçir. Sonra tavsiye olarak söluyorum ciklet türünden besle mesala (yunus,sarıprenses,bp,mavip.,imparator) Tabi bunlar için dekor degişecek kayalık sever cikletler ona göre döşeyecen akvaryumu o iki balıgıda balıkcıyla degiştirirsin olur biter. Bu bir tavsiye sakın canlı bitki işine girme derim :) Lepistes uzak dur balıktan bıkarsın kardeşim, tek ve en önemli tavsiyem ciklet türünden besle derim.

Sayfayı Paylaş