1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Saç kurutma makinesinden ısıtıcı yapma!!!

Başlığı 'Forum Arşivi' kategorisinde ozcan13 tarafından 31 Ekim 2009 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan
    Selam arkadaşlar,
    Süper bişey keşfettim saç kurutma makinesinin nasıl sıcak hava verdiğini merak ediyodum içini açtım baktım çok basit bir sistem varmış içinde hemen söktüm içindeki ısıtıcıyı aldım.Saç kurutma makinesinin anahtarınıda söktüm ve ikisini bağladım.Isıtıcıyı bi kavanoza koydum ve fişe taktım.anahtara bastım.ısıtıcının üstündeki kıllar yanmaya başladı :basardim: :basardim: İşte bu dedim.ısıtıcıyı akvaryuma daha koymadım çünkü elektrik çarpacak balığı. smiley18.gif Bu yüzden ısıtıcıyı cam bişeyin içine koymam lazım daha ona malzeme bulamadım.fotoğraf eklemeye çalışcam.Sizce ne gibi bişeyin içine koyabilirim??

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Konu üzerine biraz düşünmek lazım. Sağlam saç kurutma makinası fiyatı ve akvaryum ısıtıcısı fiyat kıyaslaması yanında daha yapılması gerekenlerde var. Saç kurutma makinasının resistansını cam tüpe koyduğunuzu kabul edelim ve akvaryumu ısıtmaya başladığını düşünelim.

Peki ısı kontorolü nasıl olcak ? Termostat yok sanırım ? :)

3. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan
    Arkadaşım bizim evdeki saç kurutma makinesi bozulduğu için böyle bişeye kalktım. Yoksa sağlam bir saç kurutma makinesini niye dağıtıyım ? Gelelim ısıya zaten düşük ayarda çalıştırdığında birşey olmayacaktır ısı en fazla 30 olur.

Bu da çok yüksek bir sıcaklık değil.. :basardim: :basardim: :helalolsun:

---------------

M.D.2

4. taygun

taygun Guest

Elektrikle ilgili bu tür projeleri hep riskli görmüşümdür. Elektrik ve su yanyan bulunduğunda sıfır hata ile çalışması gereken unsurlardır. Hobiden zevk almak varken muhtemel risklere katlanarak akvaryumun bulunduğu ortamdan elektrik kontağından yangın çıkarma riskini gözönüne almak lazım.

Elbette işin bir de görselliği var. Görsellikten uzak bir sistem kurulduğunda ne baktığınız tuzlu su canlıları ne de diğerleri keyif verir.

Takdir sizlerin.

Saygılar

5. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş

Bence hiç ama hiç riske gerek yok.

6. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Eskiden ısıtıcılarda termostad yoktu :) Fişe takıyordun ısı 28 dereceye ulaştığında çekiyordun. :D Eskiyi hatırladım bir an :) Kendiniz camdan yapabilirsiniz. Boyutlarını alarak ona uygun birşey yapabilirsiniz. Buna benzer 1 şey daha var. Şu 1-2 Tl ye satılan su ısıtıcıları var. Suya atıyorsun sürekli ısınıyor. Ona göre bir cam kestirtip kendimiz bir ısıtıcı yapmış oluruz. Maliyetide 5 TL yi geçmez. Ama termostat yok fişte unutursanız balıklarınız. Haşlanacaktır. :( Ama ona uygun yaptığımız camda içinde su olması gerek. Çünkü bu suyu kaynatıyor. Temel abi sen görmüşsündür. Markası belli belli olmayan kalitesiz ısıtıcılarda alçı gibi birşeyin dışına sarılmış teller var. Benim dediğim su ısıtıcısıda o şekil.
    Ben size cam kestirtip kendinizin yapmasını öneririm. Ama yok hazır birşey olsun dersenizde kavonozun kapak kısmında tel veya ip gibi paslanmayan bir şeyle bağlayıp onun diğer ucunuda başka bir yere bağlayarakta kullanabilirsiniz.

Ama bu fikire sıcak bakmıyorum. Teme abinin dediği gibi Allah korusun unuttunuz balıklarınız haşlanır. Zaten şaç kurutma makinasını uzun süre çalıştırdığınızda yanıyor ( yani bozuluyor ) pis kokular geliyor :)

7. verko

verko

İsim:
    Orhan ÖZALAN

Özcan bey fikir iyi güzelde bize ne getirir ne götürür birazda ona bakmak lazım. Her şey yolunda gitse bile bence yapacağınız olay şöyle gelişir. O rezistansa göre bir kavanoz buludunuz akv. içine koydunuz. ve 2 saat sonra bir baktınız balıklarınız hepsi haşlama olur. Üflenen sıcaklıkla rezistans sıcaklığı bir değil. Saç kurutma makinesi üzerinde yazar zaten ne kadar elektrik çektiğini aşağı yukarı 1000 vat civarıdır. Hadi ondanda vaz geçtim kapalı kısımdan en ufak bir sızma olurda rezistans suyla temas eder ve sizde farkına varmadan elinizi akvaryumun içine sokarsanız. Mazallah.

Benim tavsiyem o rezistansı atın gitsin.
    Siz bize lazımsınız.

Sevgiler.

8. taygun

taygun Guest

Fatih Merhaba,

Valla bu yazdıklarından sonra kendimi bayağı yaşlı hissettim. İlk akvaryumu 20-21 yaşlarında almıştım. Yani yaklaşık sen doğmadan 6-7 yıl evvel. O zaman da aldığı ısıtıcıda termostad vardı, bugün de. pala.gif Demek ki sen bir ara hem ısıtıcı ve hem de termostadların ayrı ayrı satıldıüı zamanı görmüşsün. Yani senin hatırladığı eski zamandan daha eskisinde de termostadlı ısıtıcılar vardı. haha:

Bu konuyu okuyan sizlere bir şey söylemek istiyorum.
    Sanırım DIY sistemlerin tarifini yapmak gerek.Eğer vaktim olursa da Makale yarışmasına bu konu hakkında yazı yazıp katılmaya karar verdim.

Çok açık bir şekilde görüyorum ki bu konuyu tartışmaya ihtiyacımız var.

Saygılar

9. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece

Tehlikeli ve gereksiz bir çalışma olur bu, hazır ısıtıcı kullanmak en mantıklısı, dıy yapacağız derken çarpılmaya gerek yok, dıy ürünler başta güvenli, maliyeti düşük ve pratik olmalı.

Yahu senin o eski dediğini ben niye hatırlamıyorum acaba aşağı yukarı 15 yıldır bu hobideyim çocukluğumdan beri akvarumumuz vardır ben hiç termostatsız ısıtıcı hatırlamıyorum hele hele 28 e gelince fişten çekileni hiç hatırlamıyorum ya fişte unutursan ? 15 sene önce ne besliyordun çok balık yoktu herhalde o zaman piyasada :D

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

20 seneyi geçkin ben de akvaryumla uğraşırım ben de hatırlamıyorum termostatsız ısıtıcı. :D

Dıy tarifi ve fikir üzerine gerçek anlamda çok doğru bakış açısı sergilemişsiniz arkadaşlar kutlarım. Dıy dediğiniz zaman bir anlam ifade etmeli. Bu anlam güvenlikten başlayarak faydası ve kolaylığına kadar uzanır. Fiyat karşılaştırmasınında önemi vardır ama bu diğer unsurlar kadar önemli değildir çünkü bazen kendi üreteceğimizin hazzı ve zevki fiyat kıyaslamasını siler atar.

Ancak bazı ekipmanlar vardır ki tasarrufa dahi gidilemez. Isıtıcı bunlardandır. İmkanın el verdiği en kaliteli ısıtıcı kesinlikle satın alınmalıdır. Eğer toplu akvaryum ısıtması için bir sistem kurmamışsak. En küçük bir arıza insan güvenliği başta olmak üzere büyük sıkıntı yaratır, bu yüzden bu projeye sıcak bakamadım.

Sevgiler...

11. taygun

taygun Guest

Arkadaşlar,

Yukarıda belirttiğim üzere, "DIY Nedir, Ne Değildir" başlığı altında bir yazı yazdım yarışma için. Yazıyı biraz evvel bitirdim. Yarın da cümle bozuklukları - imla hataları gibi hususları kontrol edip konuyu yarışma sayfasına göndereceğim. Bence Özcan Bey'in sayesinde güzel bir konu yakaladık.

Saygılar

12. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Ben bu fikire sıcak bakmıyorum zaten. Belirtmiştim sanırım gözünüden kaçmış :)

Banada babam söylemişti 49 yaşında şuanda. Tam olarak bilemiyorum. Belkide ben yanlış hatırlıyorumdur. Yanlışlık varsa düzeltiniz. yani bu dediğim 20 yaşlarındayken filanmış yani 29 sene önce :) Amaöyle anlattı diye biliyorum. Daha önceden balıklarımız vamış ben daha yokken :D Akvaryumu kaleoriferin üzerine komuşlar ısıtıyı çalıştırmıyorlarmış akvaryum ordan ısınıyormuş. Abimde ısıtıcının fişini takmış. Balıklar haşlanmış ölmüş :( Abime sormuşlar neden taktın diye. Abimde '' Balıklar çok üşümüştü '' yanıtını vermiş. :D Yanlışım varsa düzeltin genede.

13. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş

Olayı direk birinci ağızdan anlatmazsın olur biter o zaman Fatih.Sanki sen yaşamaşsın gibi . . .
    Balıkların haşlanma olayından daha önemli insan hayatı söz konusu bunu da unutma ;)

14. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Ben o fikire sıcak bakmıyorumu 2 kere belirttim. Evet yanlı yazdım kendim yaşamış gibi oldu. Özür dilerim. ;)

15. taygun

taygun Guest

Neyse sorunun Fatih'in ufak bir ifade hatasından kaynaklandığı gördük.

Aslına bakarsanız konu sahibi Özcan Bey de başlıktan da göreceğiniz gibi "Saç kurutma makinasından ısıtıcı yapma" demiş. Cümle devam etseydi, "git bir tane ısıtıcı al" şekilnde olacağına eminim. :D

Anlaştık mı Özcan Bey? toka:gif

Konu sonuca ulaşamayacağı için kilitlenerek arşive taşınacaktır. burda:gif

16. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Evet ufak bir anlatım hatasından dolayı başıma gelmeyen kalmadı :D Evet Atmanın 100 w ısıtıcısı 25-30 TL civarı hiç riske girmeye değmez. Zaten sıcak bakmadığımı her mesajımda belirttim.

Tekrardan özür dilerim. :cicek:

17. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan

Ben zaten öyle yazıcaktım aceleden yanlış olmuş .smiley18.gif

18. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Merhaba arkadaşlar..

Bundan 30-35 sene önce,ısıtıcıların yanında bulunan, ısıtıcılardan biraz daha kalın yapıya sahip,termostatlar vardı ve ben bunları kullandım.Harici termostatdan iki kablo çıkardı,biri dişi,biri erkek fişli.Isıtıcının kablosunu termostatın dişisine,termostatın kablosunuda prize takardık.Termostatların birde kontağı yapışık kalırdı,balıklar buğlama.Bu böyle olunca zaten balık türü sayılı toplasan 10 çeşit,hemen tür değiştirirdik. :D (Bu konu beni bir an çocukluk dönemlerime götürdü.)

Özcan bey,söyleyeceğim şu ki; Saç kurutma makineleri rezistasları,fan karşısında çalışmak durumundadır,motorsuz çalışması durumunda,içinde bulunan termik hemen devreyi keser,zaten kesmez ise rezistans ısıdan patlayacaktır.Camın içine bile alsak akvaryum suyu bile soğutmaya yetmeyecektir.Muhtemelen şişede patlayacaktır.Cevap yazan arkadaşların dediği gibi çok tehlikelidir.

Saygılar..................

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Selamlar,

Konu üzerine yazılacak birşey kalmadı sanırım. Konuya hakim tecrübeli arkadaşlara konuya desteklerinden dolayı teşekkür ederim. Elektirik konusunun tehlikeli olması ve genç arkadaşların konunun başını okuyarak devamını okumaması sonucu olmaması gereken denemeler olabilir.

Tüm doğru yönlendirme yapan arkadaşlara teşekkür eder, müsadenizle konuyu kapatmak isterim.

Konu üzerinde gerekli değerlendirme yapılmış ve sonuç alınamayacağı anlaşıldığından kilitlenerek arşiv portalına taşınmıştır.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş