1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Saç yosunu sorunu

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde Toprak Akalın tarafından 29 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

1. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın
    Arkadaşlar akvaryumumda yosun oluşmaya başladı, daha doğrusu genelde vardı ama sapıtmaya başladılar. Önce java mossun üzerindeydiler, sonra artmaya başladılar. Kiraz karidesler etki etmiyor. Sae alacağım ama java mossu yiyor diye duydum ve almadım. Başka saç yosunu yiyen balıklar mevcut mu acaba? Salyangoz da olur, yeter ki şu saç yosunu bitsin. Haftada bir %30-40 su değişimi yapıyorum. Gübre olarak sadece floredepot var kumun altında. Sirkülasyon bir adet şelale filtre ile sağlanıyor (bence sirkülasyon yeterli, hatta lepistes için fazla).

2. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Cevap: Saç yosunu sorunu

Toprak, yosun oluşma sebepleri, aydınlatma da olabilir. Saç yosununun oluşmasına etkende demir yüksekliğidir, demir vermiyorsun sanırım. Saç yosununu tüketen balık ise Moly'dir.

Bana kalırsa aydınlatmanını azaltarak, iki günde bir %20-30 su değişimi yapman olacaktır.

3. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın

Aydınlatma 6 idi, 8 yaptım ve güller coştu. Her 2 saatte bir yarım saat ara veriyor. Demir vermiyorum, aslında floredepot dışında hiçbir şey yok. Moli alıyım o zaman ben. :)

4. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY

Toprak Murat Abi kadar deneyimli değilimdir ama benimde nacizane birkaç görüşlerim olacak.

1- Saç yosunu olarak değerlendirmiyorum konuyu. Yosun olarak değerlendiriyorum. Yosunun nedeni ışık olabilir diyebilirsiniz, gübre olabilir diyebilirsiniz. Aslında yosunun bana göre onla bir alakası yok. Sen haftalık su değişimini bir incele. Suyun içinde ne kadar organik ve ya inorganik madde var biliyor musun ? Nereden geliyor suyun, hangi kaynaklara karışıyor, hangi ziraii alanlardan gübre maddeleri alıyor. Hangi toprağı içerisine katıyor bilemezsin. Ama şunu bilebilirsin ki suyun içerisinde bitkilerin kullandığı maddeler var. Biz ne yapıyoruz, ışığı azaltıyoruz. Yosunlar daha fazla ışığı kullanmasın diye, alışılmış sistem değişiyor. Su değişimlerini arttırıyoruz gübrelemeyi azaltıyoruz. Aslında farkına varmıyoruz ki gübreleme artmış. Nacizane fikrim yosundan kurtulmak istiyorsan ya bitki popilasyonunu arttır, yada ışıkları tamamiyle kapatıp su değişimini öyle yap.

Ayrıca gübrelerin o kadar yosunlanmaya etki edeceğini sanmıyorum. Amonyak harici gübrelemelerin suda yosun oluşumuna bağlı bir sorun yaratacağına inanmıyorum. Ama şuna inanıyorum. Su değişimleri sırasında gelen amonyak ve nitratın etki edeceğine. Su değişimleri çok riskli olabiliyor bazen. Suyun nereden nasıl gelindiği bilinmiyor.

Bir makale var, ben gerçekten beğendim. Paylaşmak istiyorum sende incelersen iyi olur aslında. Makale İçin Tıklayınız.

5. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın

Evet arkadaşlar yeni konu açmayayım dedim, buradan devam edeyim. Hasan abinin yolladığı güllerin yanında zeytin de varmış, ben onu gül niyetine onların yanında tutuyordum. Sonra moss daha az ışık alsın diye mossun arkasındaki bölüme yerleştirdim. Bu zeytinin gövdesinden kökler çıkmaya başladı sanırım bu besin eksikliğinin göstergesi idi. Sıvı gübre alabilirim, ama hala şu saç yosunu sorunu var, daha doğrusu sadece mossda var. O sebeple almak istemiyorum. Deli olacağım yemiyor da karidesler. Ben bunu aydınlatmadan buluyorum çünkü demirle alakalı pek birşey yok akvaryumda. O yüzden su üstü bitkisi ile gölgeleme yapmalıyım ama şelale filtrede su üstü bitkisi bakımı yapılamıyor. Ben de o zeytinin gelişmesini ve üstünü kaplamasını bekliyorum. Yararı olur sanırım...

6. avcitrex

avcitrex

İsim:
    Ferdi ÇINAR

Yosun sorununu plati ve molyle çözmen mümkün. Bitkilerin gövdeden kök çıkarma olayıda zeminden yeterince besin alamamasıdır.

7. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY

saç yosununun sağı solu belli olmuyor. Bende de var. Takma o kadarcık yosun olsun. :) Benim hayret ettiğim konu lepistesler yiyor bende yosunu. Camların köşesinde yeni çıkmakta olanları. Bitki yapraklarını, saç yosunlarını. Hatta karidesleri bile arada kaynatıyorlar. Çok mu agresifler bana mı öyle geliyor. Benim elime bile saldırıyor keratalar. Yosunlar yerine sende bitkilere tak o kadarcıktan birşey olmaz. Düzenli su değişimi başkada birşey yapılamaz artık.

8. E.Özdemir

E.Özdemir

İsim:
    Egemen Özdemir

Toprak, haftalık su değişimlerinde dip çekimi yapmadığını umarak konuşuyorum. Besin yetersizliğinden dolayı bitkilerinin gelişimi çok yavaş. Bu da saç yosunu demek oluyor. Seachem Flourish veya Tunç Beyin gübrelerinden almanı öneririm. Aydınlatman kaç watt, tankın kaç litre, aydınlatma aralıkların nasıl? Şelale filtreyi kullanma akvaryumunda Co2yi uçurur gelişimi yavaşlatır. Bitki gelişimi yavaşlayan bir tank her zaman saç yosunu oluşumuna meyillidir.

Sayfayı Paylaş