1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Saç yosunu sorunu.

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde LostRua tarafından 5 Eylül 2011 başlatılmıştır.

1. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Arkadaşlar, saç yosunu ile başım dertte. Haftada bir gün karartma uyguluyorum. Demir gübresini zaten hiç kullanmadım. Haftalık %50-%55 su değişimi yapıyorum. Kullandığım gübreler.

40 ml potasyum

15 ml nitrat

7.5 ml fosfat

12 ml micro element

Tüm gübreler Tunç Sönmezoğlu imalatıdır. Ama şu demir gübresi kullanmama rağmen oluşan saç yosunu beni deli ediyor. Bitkiler yine gelşiyor ama rahatsız olan benim. Haftalık su değişiminden sonra azalıyor. Glossoların üzerinde demet demet oluşuyorlar. Ne yapmalıyım arkadaşlar. Bu yosunların oluşma sebebi nedir ? Demir gübresi haricinde ne olabilir bu saç yosunlarını oluşturan.

2. kartal

kartal

İsim:
    mutlu avcu
    Cevap: Saç yosunu sorunu.

Işık süresi ve türü,akvaryumun ihtiyacının fazlası ekleniyor olabilir,yemlemede yada yemde sorun olabilir.

3. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY

Yemleme haftada 1 veya 2 yapılıyor. Balıklar genelde akvaryumda oluşmuş yosunları tırtıklıyorlar. Doğal besinlerden sonra yemde eksik geliyor diyebilirim. Sevmiyorlar. Onların yosunları var. Işıklandırma süresi 8 saat 4 saat aydınlık 3 saat karanlık 4 saat aydınlık devam ediyor.

4. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Doğuş bir kaç tane sae eklemeye ne dersin ? :ay:

5. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY

Olcay Abi Sae karideslerime zarar vereceğini düşündüğüm için eklemedim. Biliyorum saç yosununa bire bir gelecektir. Ama karidesleri yemesinden korkuyorum. Zaten anlamadığım bir sebepten karideslerde bembeyaz buluyorum. İskeletimidir nedir artık anlamadım. Kimileri yumurta almış. Şimdi kıyamayacağım karideslere. Eminim ki başka yolları vardır. Ben anlamıyorum bu demir suya nasıl karışıyor ? :bilmem:

Sayfayı Paylaş