1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Saatler 1 İleri, 1 Geri-İleri ve Geri

Başlığı 'Hayata Dair Her şey' kategorisinde suret tarafından 25 Mart 2012 başlatılmıştır.

1. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    TEİAŞ’nin hesaplarına göre yaz saati uygulaması ile yıllık 500-600 milyon kilovat saat (kWh) tasarruf sağlanıyor.

Bugün saatlerinizi 1 saat ileri almayın unutmayın!

GMT Greenwich Mean Time'ın kısaltmasıdır. İngiltere'de Londra yakınlarında bir kasaba olan Greenwich Dünyayı batı ve doğu yarıküre olarak ayırdığı varsayılan 0° boylam üzerindedir. Batı yarıkürede - GMT olarak , doğu yarıkürede ise + GMT olarak saat dilimleri adlandırılır.

AB ülkeleri, ABD, Kanada, Meksika, Şili ve Mısır yaz saati uygulamasını kullanmaktadır. Avustrayla ve Brezilya'da kısmen uygulanmaktadır.

Venezüella, Tayland ,Arap yarımadası, Orta Afrika kıtasının bir bölümü, Güney Amerikanın bazı ülkeleri ve bazı Uzakdoğu ülkeleri yaz saati uygulamasını kullanmamaktadır.

Çin, Japonya, Güney Kore, Hindistan, Pakistan, Libya, Cezayir, Peru, Arjantin, Orta Asya Ülkeleri, Avustralya’nın bir kısmı, Orta ve Güney Amerika kıtasındaki bazı ülkeler, ABD ve Kanada’da bazı eyaletler ise yaz saati uygulamasını bir müddet kullanıp daha sonra kullanmaktan vazgeçmişlerdir.

Yaz saati uygulamasından amaç, yaz döneminde güneşin çok erken doğmasından dolayı sabahki bir saatlik zamanı akşam vaktine çekmektir.
    Ülkemizin doğusu ile batısı arasındaki zaman farkının 1 saat 16 dakika olmasından dolayı, güneşin doğuşu ve batışı saatleri ülke genelinde farklılık göstermektedir. Özellikle doğu bölgemizde kışın güneşin erken saatlerde (15:50’den itibaren) batması, halkı sosyal, psikolojik ve ekonomik olarak olumsuz bir şekilde etkilemenin yanı sıra aydınlatma gereksiniminden dolayı da elektrik tüketiminde artışa sebep olmaktadır.

2. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Cevap: Saatler 1 İleri-İleri ve Geri

Burak abi bilgilendirme için teşekkür ederim. Gün ışığından tasarruf etmenin amaç olduğunu biliyordum ama bu konuda böyle detaylı bir açıklama okumamıştım. :)

3. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Cevap: Saatler 1 İleri, 1 Geri-İleri ve Geri

Çok daha detaylı şeyler buldum aslında. grafikler, meridyenler, dakika farkları 360 derece.. kalabalık olmasın diye yazmadım :) ve hatta öyle bir şey buldum ki aklım hayalim durdu, onu başka konuda açıp söylemek lazım.

Sayfayı Paylaş