1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Saddleback Palyaço Üretimi

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Üretim Forumu' kategorisinde Montimahir tarafından 28 Aralık 2012 başlatılmıştır.

1. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa

-Palyaçoların ufak bir sınıfını kapsayan, nadir ithal edilen türlerindendir. Ana vatanları; Japonya, Avustralya, Solomon adaları, Sumatra, Arap yarımadası ve Java sularıdır.

-Yine isim benzerliğine bağlı olarak, “Red saddleback” denilen palyaço türü, bu sınıfa değil Tomato ‘lara mensuptur.

Bilinen Saddleback türleri;

Amphiprion polymnus (Saddleback Clownfish)

A.latezonatus (Wide-band –Lord Howe- Clownfish)

A.sabae (Sebae Clownfish) ‘dir.

-Bilinen üç türün hepsi 10-12 cm boylarındadır, tavsiye edilen akvaryum hacmi 160 litre ve üstüdür.

-Tanklarımızda misafir olmaya henüz tam anlamı ile uyum sağlayamamışlardır, yeni evlerine geldiklerinde özellikle hassas davranılmalıdır, özellikle geceleri tankın yanından geçmeniz bile, bu balıkların aşırı derecede paniklemesine, cama vurmalarına ve akvaryumdan sıçramalarına neden olabilmektedir. Bu nedenle ışıklar açık dahi olsa yeni ortamlarına alışana dek ani hareketler ve yaklaşımlardan kaçınmanız, tankta oluşacak kargaşayı bir nebze olsun önleyecektir. Özellikle vahşi yakalanmış balıkların tutsak yaşama uyum sağlamaları için, en az üç ay ve fazlası gerekmektedir, bu süre sıkıntısız atlatılırsa bile özellikle A.latezonatus türünde nedensiz ölümler görülebilmektedir. Bu nedenle tankların üstünün kapatılması ve mümkün olduğunca az dekor kullanılması önerilir.

-Saddleback’ler zorlu ithalat koşullarına da daha dayanıksızdır. Stres anında palyaçolardaki en hızlı nefes alıp verme rekoru dakikada 116 kez ile A.polymnus türüne aittir ve bu hızda soluyan bir balık ta fazla uzun yaşamaz. Stresi azaltmak için ilk birkaç hafta 1012-1014 gibi aşırı düşük tuzlulukta tutulabilirler. Uyum sürecini başarılı bir şekilde atlatan balık, sağlıklı yaşama ve tanklarda üremeye de elverişli hale gelir.

-A.polymnus türleri “Black Darwin Ocellaris” türleri ile karıştırılabilmektedir, Saddleback’lerin yüzleri sarı renklidir, kuyruklarının ucunda beyaz şerit bulunur, göğüs yüzgeçleri parlak sarı kontürlüdür. Akvaryumlarda başarılı şekilde üretilmişlerdir.

Joyce Wilkerson Saddleback üretimi ile ilgili diğer palyaço türlerinden farklı ek bir bilgi belirtmemiş. Doğadan az veya kısıtlı toplanmalarından dolayı evde veya ticari olarak üretilmesinin hobinin sürdürülebilirliği açısından faydalı olacağı düşüncesindeyim.

Ünlü bir yabancı üretim forumunda sadece bir kişi tarafından başarılı üretimi (yavruların 3-4 ayı görmesi)yapılmış. 1000 üzerinde yumurta alınmış, yumurtlama belirtileri olarak kumu kazdıkları, yumurtaların hem erkek hem de dişi tarafından bakıldığı gözlemlenmiş. 1000 yumurtadan 350 sağlıklı larva toplanmış ve sadece 50 yavru 60.güne ulaşabilmiş.

Kaynak:"Clownfishes, a guide to their captive care, breeding&natural history",J.D.WILKERSON, Microcosm, 2003

2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Mahir abi eline yüreğine sağlık...:)

3. mertparlak

mertparlak

İsim:
    mertparlak
    :)
    Bayılıyorum bunlara

Birde muratım bu makale eskimi

4. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Kitabın ilk basımı 2003, bir daha da basılmadı, camiada palyaço üretiminin kutsal kitabı olarak görülüyor. Herkese tavsiye ederim.

"Clownfishes, a guide to their captive care, breeding&natural history",J.D.WILKERSON, Microcosm, 2003

Alparslan bunu beğendi.
  5. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Mert bey üretiyor musunuz bunlardan :)

6. mertparlak

mertparlak

İsim:
    mertparlak
    günümüzde dünya genelinde üretimi sık yapılan bir tür o yüzden yenimi diye sormuştum

7. mertparlak

mertparlak

İsim:
    mertparlak
    Ben su üretiyorum :) benim anlamadığım konular bunlar Mahir Bey :)

Alparslan bunu beğendi.
  8. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Portal için yeni olacak ve en büyük yenilik çaprazlama...temo4

9. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Mert'im MBI kayıtlarında 4 kişi var, bunların arasında ve aramızda tabi ki bilinmeyen üreticiler de olabilir :)

10. mertparlak

mertparlak

İsim:
    mertparlak
    Alplarsan Bey güzel demişsinizde yenilik ve yenilikçilik güzeldir ancak ülkemizde kurulan tankların yanında karantina tankları yokken çaprazlamayı düşünmek çok erken olur diye düşünüyorum bizler hep zoru seven kişileriz sanırım ülke olarak öncelikle basit ırklarlardan başlamalıyızki zoru zamanla öğrenip üstesinden gelebilelim inanın üretim işi para gerektiren bir iş değil örnek vermek gerekirse Pseudochromis Fridmani yurt dışında bu balık fabrikada üretilir gibi üretimi yapılırken ülkemizde parmakla gösterilecek kadar az sayıda Marine Ornamental Fish & Invertebrate Breeders • Index page burada aklınıza gelebilecek bütün balıkları üretmiş kişiler mevcut bu foruma bir kaç türk vatandaşı abilerimiz kardeşlerimizde yazmakta öncelikle yapılması gereken uygun ırkın üstüne düşmek ve ilk zamanlar sadece o ırka yönelik bilgi birikim toplaıp üreteceğimiz balığı hedef secip ona uygun şartlar sağlamamız gerekir diye düşünüyorum

11. mertparlak

mertparlak

İsim:
    mertparlak
    Ah o kayıtlar yokmu kayıtlar :) ilerleyen bir kaç yıl içinde ülkemize giren bu türlerin bir çoğu tank üretimi olarak girecek bence girmeyede başladı zaten

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Palyaço üretiminin en küçük bir zorluğu olduğuna inanmıyorum.:) Mesela bazı arkadaşlar gibi özel akvaryum veya bu işe odaklı sistem yapmayı düşünüp saklaması, ne bileyim yavru alanın yazmaması şahsımca komedi ve kişilerin boş egolarıdır.

Bir konuda insanın kendi sırları olabilir, bunları yazmayabilir bu doğaldır da. Fakat, unutulmaması gereken şudur; Kimsenin bilmediğini bildiğini sanıyorsan halt ediyorsun demektir, kimseler içinden birileri bildiğini sandığın bilgileri alıp gargara yapabilir. :) Tecrübe ile öğrenilen ise bilgi, sendekinden fazlasını edinen hep olabilir ve olacaktır.

Daha evvel dikkat çekmeye çalıştım, üretimi hedef yapmayanlar, hedef yapan veya yapmaya çalışanlar az olunca bu ülkede bu konuda ancak bu kadar ileri gider. Kıyaslayın bir bakalım ne göreceksiniz? Sahiden gizlemeye değer bir şey var mı görelim. Daha iyisini yapın konuşun denilebilir ve haklı da olunabilir ama ben bu türlere yıllar boyunca larva balık dedim, akvaryumda bile doğru dürüst beslemedim. Genel hobicilerin çoğu da karma akvaryumlarda sadece sevdiğinden besliyor beklentisi yok. Şimdi ise artık kendime meşgale arıyorum ve buna bakalım diyorum. Fark bu olursa ben kıl tüy uğraşmam, bu çıktı, bu da olmalı, onlarda var bizde niye yok, bizim ürettiğimiz de konuşulsun isterim.

Afaki kendine saklanmış üretimin, sıradan üretimin hiçbir kıymeti bulunmuyor.

13. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Ben de balıkhanemde birşeyler olursa yazacağım abi merak etme, sadece konunu sürekliliği için hareket bekliyorum. Genelde forumlarda çeviriler makaleler vs. niyet olarak (hava cıva) yanlış anlaşılabiliyor, öyle bir niyetim olmadığını belirtmek istedim tekrardan.

14. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Mahir Hocam Temel Abi yazacaktır yine ama yukarıda yazanlardan bunu nasıl çıkardın anlamadım?Sen eteklerinde ne varsa ortaya döküyorsun hemde hiçbir beklenti içinde olmadan vs...Üzerine alınması gerekenler kulaklarını tıkayıp yukarı bakarak ıslık çalarken senin yazılanlardan rahatsız olman anlamsız açıkçası
    Temel Abinin yazı karakterine zamanla alışacaksın.Biraz kızım sana söylüyom gelinim sen işit hesabı.:D:D
    Sen bize lazımsıntemo4

15. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Temel abi ile bu konuları baya bir konuştuk Hakan hocam, yanlış anlama oldu ise özür dilerim :) Ama oluyor böyle şeyler.

YIKIKTEMO ve KGEYGS bunu beğendi.
  16. mertparlak

mertparlak

İsim:
    mertparlak

Bu yazılar nasıl olduda

şu yazılara geldi

17. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Şöyle oldu; "Zaten saddleback üretimi fazlası ile yapılıyor, kayıtlarda fazla yok ülkeye de yeterince girecek" kısmından sonra koptu olay...:)

Çünkü MBI'da bile bu kadar az uğraşılmış bir balığın ülkeye nasıl ve nereden gireceği merak konusu :)

18. mertparlak

mertparlak

İsim:
    mertparlak
    ülkeye girecek kısmı yurt dışı menşelli olmasını kastettim muratım az çok tanıdın beni herşeyi herkezle paylaştım yurt dışında bu balıklar üretiliyor hemde hatrı sayılı adetlerde ülkeye girme kısmı buydu büyük ihtalatcıların yaptığı ithalatlarda bir çok percula türü üretimolarak geliyor bunları yurt dışlarında koruma altınaaldıkları herkezce biliniyor adamların şimdiki hedefi ise cardinaller

19. Erolemir

Erolemir

İsim:
    Erol Emir
    Temel Bey'in vurgulamak istediği olay, 'üretim yapan kişilerin bunu kendilerine saklayıp birşey paylaşmadığı ve bunu bir marifet sanmaları ' sanırım.Katılıyorum bu fikrine.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  20. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Anladım Mert'im kusura bakma, verdiler Tylol hot'ı bir an kafam bulandı :)

Sayfayı Paylaş