1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sadece silikat reçinesi ile '0' tds değeri

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde onur_0606 tarafından 18 Mart 2014 başlatılmıştır.

1. onur_0606

onur_0606

Yer:
    Ankara
    İsim:
    onur akbulut
    Herkese selamlar, can sıkıntısından aklıma geldi başlıkta belirttiğim gibi musluk suyunu sadece silikat reçinesinden geçirim. 120 tds olan musluk suyunu sıfır tds çıkardım. .Sorum şu; bu yöntemle elde edilen su akvaryumlarda kullanılabilir mi? ben, hali hazırda zaten RO cihazı kullanıyorum ama merak ettim açıkçası. Okuduğum bazı tanıtımlarda musluk suyu kullananlara rastladım. Bu arkadaşlara çare olur mu bu yöntem?
    Yaptığım filtre de DIY. Bitmiş bir sıvı gübre şişesinin tabanını kesip içine silikat reçinesi ekledim.

basma tulumba bunu beğendi.
  2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Güzel bir deney olmuş, nasıl bir silikat reçinesi bu böyle...:)

3. halilguler

halilguler

İsim:
    halil güler
    Onur bey cuba elinizde hala var mıdır?

4. onur_0606

onur_0606

Yer:
    Ankara
    İsim:
    onur akbulut
    Valla su arıtmayla deniz akvaryumu sayesinde tanıştım. O yüzden nasıl bir silikat olduğunu anca tarif edebilirim. Sarı, küçük kum tanesi kadar ve şekli yuvarlak. Herhalde ro cihazları için olanlarlardan paket olarak aldığım için tam bilemiyorum.

Cuba ilanı pasiftir.Malesef biteli çok oldu:(

5. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Onur Bey elbette olur ancak çok masraflı olur.Dediğiniz gibi silikat reçinesi su değeri yüksek olsada (ne kadarına dayanır bilemiyorum) sıfırlıyor.Ancak giren suyun tds değeri reçinenin ömrünü belirliyor.Yani ro dan çıkan 4-15 aralığında bir suyu süzmesi ile direk çeşme suyunu süzmesi ömür olarak çok değişecektir.Bu da mebran filtre ile kıyaslandığında çok daha pahalıya gelecektir.

YIKIKTEMO ve murat parin bunu beğendi.
  6. onur_0606

onur_0606

Yer:
    Ankara
    İsim:
    onur akbulut
    Evet, benimde aklımdaki tam olarak buydu ''silikatın ömrü'' onuda deneyip paylaşmak kalıyor geriye.
    Belki pico tarzı ufak akvaryumlarda kullanılabilir diye düşünmüştüm.

YIKIKTEMO ve Alparslan bunu beğendi.
  7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hakan güzel noktaya değinmiş. Reçine ömrünü test etmeye bakar bu konu, deneme ve gözlem iyidir.:)

8. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Onur bey vallahi deneyimleriniz ile tam da portalın aradığı kişisiniz. Tebrik ederim.
    Ayrıca canım çektiği için soruyorum: bu silikat reçinesini nereden temin ettiniz? Bana lazım olacak gibi. Yardımcı olursanız sevinirim...

Caglar S ve veysel bunu beğendi.
  9. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Silivri/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Yani yazdıklarımdan doğru anladıysam şebeke suyunu sadece silikat reçinesinden geçirip tds değerini sıfıra indirgeyebiliyoruz...Bu müthiş bir buluş olur....

10. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Tds cihazı suyun iletkenliğini ölçer silikat recinesi dediğimiz de tam anlamı ile deiyonize filitredir. Ve anyon ve katyon ları birbirine bağlar böylece iletkenliği kalmaz suyun ama içerisindeki diğer atıkları alamaz. İşin en büyüğünü membran yapar suya kapsamlı test yapıldığında zate. Sudan birşey almadığı belli olur .o yüzden suyun 0 tds olması çok güvenilir gelmesin ?

İos tan online

Yiğit44, TencoMelih, onur_0606 ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  11. seckinmucteba

seckinmucteba

Yer:
    Mersin
    İsim:
    seckin dogan
    Konuyu tekrar canlandirmak istedim.deniz suyuyla kurdugum tankta tds0 su gire gire mercanlarimi erittim.xenia yerle bir olmak uzereyken aklima bu fikir geldi.katki kullanmadigim icin mineralsiz su girmekten mercanlar pert oluyordu gelisme geriligi vardi.recine aldim.bir de ucuz yagdanlik.alttan deldim..en alttan yukari dogru cakil taslari, kalsiyum karbonatli aragonit kum, deniz kumu, mercan kirigi ve en uste recineyi yerlestirdim..saf recineden gecen su 0 oluyor.ama amacim mineral kazandirmakti ve basardim.6 aydir kullaniyorum.yosunlu akvaryumlarda da denedim basarili oldu.olen xenialarim ayni yerden dirildi boy atti.star polipler arka cama yayilsi ve azginca ilerliyorlar.ekleme yapacagim hazneye zaman icinde..kalamar kabuklarini tuz gibi yapjp sisteme dahil edecegim.su damla damla akarak hazneden gecip tekrar damacanaya doluyor.gayet memnunum

Sayfayı Paylaş