1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sahte DIY Sıvı Bitki Gübresi

Başlığı 'Kendin Yap Genel Portal' kategorisinde Neverlander tarafından 21 Ocak 2010 başlatılmıştır.

1. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Bursa'da neler oluyor?

Bursalı "Dereci"lerin göl-derelerden bitki toplayıp adapte etmeden forumlarda satması yetmedi bir de üstüne sahte DIY sıvı bitki gübresi satışı mı başladı?

Dahi Bursa'lı arkadaşlardan birisi gidip salon süs bitkileri için olması muhtemel bir gübreyi (ya da biri sıvı/suda çözünebilir NPK gübresi diğeri sıvı/suda çözünebilir mikroelement gübresi, ikisi de süs bitkileri ya da daha kötüsü tarım bitkileri için) asıl üretici firmanın talimatına göre sulandırıp sonra şişelere bölüp satıyor mu acaba?

İlgili ilan:

http://www.akvaryum.com/Forum/diy_aacesen_bitki_gubresi_k342279.asp

İlandaki kimyasal bileşenler aşağıda alıntıda verilenlere ne de çok benziyor değil mi?

Kaynak: http://www.akvaryumkulubu.org/vbulletin/showthread.php?t=83354

Eğer öyle ise -gübrenin kendisi ile ilgili sorun olmayabilir ancak- hobicinin kandırılması ve biçilen fiyat ile ilgili sıkıntı var...

1. Bu salon süs bitkileri için olma ihtimali çok yüksek olan sıvı bitki gübresinin 500 mL'si 5-6 TL... Ki 1 LT için 1 kapak yani ~5 mL kullanılıyor... Bu bağlamda Bauhaus vesaireden alınacak bu gübrelerden toplam olarak 100 LT sıvı gübre çıkarılabilir...
    2. Bu gübrelerin içindeki maddelerin akvaryumdaki canlılara (hayvan/bitki) orta-uzun vadedeki etkileri bilinmemektedir... Ancak kısa vadede sahte DIY ilanında da önerildiği gibi kullanıldığında yosunlaşma yapmaktadır... Ki İSAK'taki arkadaşın deneyiminden bu ortadadır...

Şimdi ilgili ilandaki durum şüphelinen durum ise bu arkadaş 5-6 TL üzerine eklediği suyun parası maliyete ürettiği toplam 100 LT gübreden yaklaşık olarak hepsini 250 mL'lik şişelerle satsa 4.400 TL, 100 mL'lik şişelerde satsa 4.250 TL brüt kazancı var... Bu miktarlardan maliyeti düşün geriye en az 4.390-4.240 TL net kar kalır...

İlginç olan ilgili arkadaşın daha büyük boydaki şişeleri daha ucuza satması gerekirken daha pahalıya satması... Yani 2x250 mL=500 mL sıvı gübreyi 22 TL'ye, 5x100 mL=500 mL sıvı gübreyi ise 21,25 TL'ye satıyor... Hani kolalardan hepimizi biliriz ya 330 mL kola 1 TL ise 1 LT kola 3 TL değil 1,5 TL'dir... Yani hacim arttıkça fiyat düşer... Bu arkadaşta ise hacim arttıkça fiyat yükseliyor... Ticari bir cinlik değil sadece hesap kitap bilmeme durumu bu... Bu bağlamda da bu matematiği iyi olmayan arkadaşın aşağıdaki gibi bir karışımı hazırlaması zaten mümkün değildir... ;)

Saygılar...

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Sahte DIY S1v1 Bitki Gübresi

Nefret ettigim birsey varsa bu forumlarda onlarda bunlar gibi uce alirim bese satarim, sari alirim boyar mavi olarak satarimcilardir.

Yosun uretmeye calisan ama aslinda istemeyen biri degil yukardaki karisimi hazirlamasi o maddeleri lelipop sekeri sanar.

Dereciler her zaman olacak onemli olan skalasiz sahte kimyargerlere kimse kanmasin. Ondan sonra bitki topladiklari derelerde anca yikanirlar.

3. muratozturk

muratozturk

İsim:
    murat öztürk

Merhaba
    uzun zamandır bu konuyu bende takip ediyordum. Acaba bu gübre işi bu kadar kolaymı bu adamlar neden böyle yırtık bi yerden çıkar gibi türediler diye, demekki işin özü bu kırsal uyanıklıkmış:)
    Evime 5 dakikalık yürüyüş yolunda bir dere var içi de ghost karidesi dolu ordan çıkarıp satsammı acaba aliye:gif
    gel!! karidese gel !!!! hayalet bunlar !!!! amano bunlar!!!! çılgın: çılgın:

4. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin

Bu şahıs sanıyorum benimle aynı yaşta..Eğer üstün zekalı bir insan değilse kimyager olmadığıda açık ve net. Lise kimyasıylada bunların yapılacağını sanmıyorum. Belkide yanılıyorumdur...

Bu tarz ürünlerin satışını forumlardaki yönetimler kontrol altında tutmalı bence. Test sürecinin tamamlanmış olup fayda sağlayacağının kesin olması gerekir. Burada böyle bir durum söz konusu değil doğal olarak. Hatta 'tester' bile dağıtıyor ( ya da dağıtıyordu ) insanlara...Bilmiyorum yanılıyor muyum ama satılan fiyat, DIY olmayan bilindik firmaların sıvı gübreleriyle neredeyse aynı fiyat...Testi bana yaptırılan, akıbeti ne olur bilinmeyen 'karışımı' ben neden akvaryumuma sokayım bu durumda...

Çok genel ( sadece bu konu ile alakalı değil ) bir cümle ile mesajımı bitirmek ve ders çalışmaya gitmek istiyorum. Niyeti hobiye hizmet olmayan güzide şahıslar iyi niyetli, gerçek hobicilerden mutlaka ayıklanacaktır.

5. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Abi bizim milletimizin elinin değipte b...nu çıkartmadığı birşey varmı ? montz:

6. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece

Hoca sen yakında süikaste kurban gideceksin haaa, Abicim Uğur dündar mısın :D bırak bunlarla uğraşmayı, böyle adamlardan o kadar çok varki uğraşmakla bitmez.

7. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Tamda buldun uğraşmayacak adamı Emrah. :F Abdullah hoca bu yaa kafaya taktımı yandın. aliye:gif

8. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

AMİN...

9. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Bu gibi adamları platformlarda neden barındırırlar anlamıyorum.

Abdullah hocam bu kişiye nasıl bir buharebe düşünüyorsun? Yandı adam, yandı. :F

10. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Müdahalede bulunmayı düşünmüyorum... Bundan sonra sadece ilgili ilanların bulunduğu forumların dışındaki forumlarda durumu yazıyorum... Nasıl olsa birçok foruma üye olan hobici kardeşlerimiz var... onlar sayesinde bu gibi durumlardan herkes yavaş yavaş haberdar olmaya başlar...

Bundan sonra böyle "DİFÜZYON ETKİSİ" ile pasif mücadele vereceğiz...

Çünkü bu ilanın bulunduğu forumdaki arkadaşlar bu durumlar ile pek ilgili gibi değiller... Bizatihi uyaranın başına gelen gelebiliyor, olay kişiselleştirildi kisvesi ile... Bursa'lı Dereci örneğinde olduğu gibi...

11. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Abicim zaten hayatta bilmediğim etmediğim kimseden birşey almam.Hakkında ki yorumları okuyup öğrenmem gerekiyor.İsterse 1 TL'ye L tipi vatoz satsın dönüp bakmam.. Abi şimdi böylesi çıktı.. Kocakarı ilacı yapar gibi dıy gübre yapıyorlar.Hatta biri gelmiş Tunç bey'e serzenişte bulunuyor vs vs.. Abi bunlara zaten düşünmeden itimat edenler sonuçlarına katlansınlar abicim hayatta üzülmem.. Kimyagerlik o kadar kolay bir iş mi ya montz: Ne güzel valla ya.. Markalı ürün kullan , çek fotoğrafları düzelt akvaryumu ondan sonra kendi yaptığım gübreyle bu hale geldi diye satış yap.. Çok kızdım bak şimdi , zaten tersimdeyim..

12. yasarhakan

yasarhakan

Bilmiyorum haberiniz var mı, bu tür bir ilana rastladığım bir forum sitesinde, ilanın altına hakettiği yorumu yaptığımda bana da aynı oranları vererek ürünün Bursa'da bir laboratuarda kimyagerler tarafından hazırlandığını belirtmişti bu müteşebbis arkadaş. Kendi ifadesine göre paylaşım yapmayı sevmeyen, bu yüzden engin bilgilerine ulaşma şansımız olmayan bu arkadaşa gübre ile ilgili biraz ders vermek istediğimde de banlandım ve ilk kez yasarhakan nicki üstü çizili şekilde gözüktü forumlarda. Neyseki verdiğim cevaplar herhalde biraz sert olmuştu ki ilan apar topar toptan kaldırıldı da, bu tüccar forumcu en azından amacına orada ulaşamadı. Ama bilemiyorum tabi belki tekrar açmıştır ilanını, ben yasaklı olduğumda göremiyorum mesajları. Burada da bu başlığı görünce sevindim doğrusu, en azından birileri daha varmış işin farkında olan.

13. yasarhakan

yasarhakan

Bu arada, Abdullah linki vermen iyi olmuş. İlgili sitede ilan altına yorum yapılamıyor ama, site yönetimine ilandaki ürün ile ilgili ayrıntılı bilgi verdim, artık bilemiyorum bu dolandırıcılığa alet olmaya devam ederlerse kendi bilecekleri iş. Burada zaten barınamaz, artık satış yapabileceği tek yer benim yasaklı olduğum site kaldı, orda da ona hayırlı işler dilemekten başka yapabileceğim bir şey yok.

14. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Abi herkes farkındada , biliyosun bizim forumun Punisher'ı (cezalandırıcı) Abdullah olduğu için er geç müdahale edecekti.Beklenen an geldi çattı işte ;) Abi doğru söyleyeni 9 köyden kovuyorlar biliyorsun , o sebepten seninle Abdullah'ı seferi doğrucu ilan ediyorum ben :D

15. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Valla Hakan Abi, ilgili ilanın yer aldığı sitede Bursa'lı Dereci'lerin faaliyetini rapor etmeye kalktık diye önce uyarı almıştım... Sonra da -işi takibi bırakır mıyım?- kış gelince hani bu doğadan toplanmamış akvaryumda yetişmiş bitkiler kabilinden döşenince biz de banlanıp ilk kez Milli olduk...

Abi kaderimiz bu bizim ya...

Hadi o zaman bize Eyvallaaaaaaaaaaah........ :D

16. görkemtemel

görkemtemel

Hobiyi kirletiyorlar .8.

17. yasarhakan

yasarhakan

Bugün linke tıkladığımda ilan artık gözükmüyor. Bana gelen bir özel mesajdan anladığım kadarı ile akvaryum.com forum yöneticileri sağduyulu davranıp önce kendilerine ilettiğim ayrıntılı şikayetimi ilana eklemişler, sonra da tüccar forumcunun verdiği cevap üzerine( ben göremedim ne yazdığını) ilanı kaldırmışlar. Üstelik akvaryum.com hiç aktif olmadığım, yönetiminden hiç kimseyi tanımadığım bir platform, kendilerine buradan teşekkür ederim. Forum böyle yönetilir.

18. atlantis

atlantis

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Murat Yıldız

Hocam tespitler için teşekkürler..Bu arada Hakan hocamın banlandığı forum bizimki..O söylememiş ama ben söyleyeyim..Sitemde ilk banlanan(7 Gün) üye olma başarısı gösterdi..Bunu bize "moderatöre bildir"butonunu kullanarak yapmış olsaydı sonuç bu olmazdı belki..Bizim müdahalemiz yerine adama direkt dalması,daha sonrada akvanusya ile alakalı bazı ters lafları yüzünden ban cezası aldığınıda bildirmek isterim..Olayı ortaya çıkarmasından dolayı değil yani..Evet o ilanı bizde araştırdık ve kaldırdık..Gerekli işlemleride yaptık..Yönetime girme fikrinde olan o şahsada gerekli açıklamalar ve red kararı zamanında bildirildi..
    Yani köy sevgili dostum Hakan'ın dediği gibi değneksiz değil..Bu tarz kişilerin forumlarda cirit atmasına inanın en fazla karşı çıkanlardan biriyim..Bizim istemediğimiz şey,bu adamlara gerekli müdahaleleri yönetimin yapmasına izin vermek,yönetim görmüyorsa yönetimi uyarmak yada ikaz yoluyla yardımcı olmak.
    Bu bahsedilen kişi ile birlikte olan ve işin ticaretini yapan diğer üyeleride araştırmakta fayda olduğunuda düşünüyorum..
    Benim sitemde o şahsın özel üye yapılması ile alakalı olarak kullanılan "gaflet" eyleminin,bu şahsın başında bulunan ve ortağı olan kişininde neredeyse tüm forumlarda "aktif üye""özel üye"onur üyesi" gibi payelerde bulunduğunada extra dikkat çekmek isterim..Demekki bu bir gaflet değil bilmeden yapılan bir hatadır..
    Abdullah Üzümcü'ler çıkıpta bu şahısların asıl yüzlerini sergilemedikçede hiç kimser müneccim değilki bilsin ve önlem alsın..
    Özellikle tekrar etmek istiyorum..İşin boyutu daha büyük..Bir satış sitesi aşaması var bu konu altında..İlgilenmek isteyen,araştırma yapmak isteyenlere duyurulur.. ;)

19. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Adalet yerini bulmuş anlaşılan... Sevindirici...

Ancak Murat Hocam yanıldığın bir nokta var... Hakan Abi gibiler ki ben de buna dahilim dalma usulü ile daha fazla dikkat çekmekteyiz konuya... Bu şekilde gözlerden kaçabilecek konular yoğunlaşan tartışma ortamı nedeni ile yönetime gösterilmiş olur... Ha, yönetime ikazda bulunmakta bir uslüptur ama ne benim ne de Hakan Abi'nin sıcak kanı bu opsiyonu akıl edemez... Çünkü bizler çabuk sinirlenen ama HAKLI adamlarız...

Akvaryum.com'da yine bir Bursa'lı derelerden topladığı bitkileri satıp duruyor ve üstüne üstlük komik isimler altında... Bu güruh öyle bir palazlanmış ki sesinizi çıkardığınızda cümleten üstünüze çullanıyorlar... Ama biz de boş değiliz hani... Temel siyasetim mutakabiliyettir benim... Aynen cevabını veririm... Cezama da razıyımdır... Neyse bu dereden bitki toplama mevzuunu kışa erteledim... Eee, ne de olsa kışın bitkileri göllerde derelerde bulamaz... akvaryuma adapte ettiğini iddaa ettiği bitkileri kışın da satarsa anlından öpecektim... Bekledim, bekledim satmadı... Ben de dayandım başlığa "Daha önce aklınıza hiç gelmiş miydi?" diye...

Bu sefer kendisi piyasaya çıkmadı... tahminim kız arkadaşını üstümüze saldı... Tabii eğer gerçekten kızsa... Yaz itibari ile dalından yeni koparılmış Tilki kuyrukları ile bize bitkilerin nasıl bakılması gerektiği dersini veriyordu, güya... Foyasını meydana çıkardık ve yalan söylediğini ima yolu ile söyledik... Cezası 3 gün banlanma...

Peki sorun mu? Hayır değil... Çünkü bu sayede herkes kimin ne yaptığını öğreniyor... Öğrensinler biz banlanmaya razıyız... Ama ilgili şahıslar uyarılıyor mu yönetimler tarafından ya da izlenmeye alınıyor mu? Hayır... O zaman da foruma yeni gelen olanlardan habersiz hobiciler bu tezgahtarların avcunun içine düşüyor...

Biz de zaten bir 3 gün banlanmışlığımız var ilgili yönetime ikazda bulunmadık... Bu sefer Portal aracılığı ile DİFÜZYON ETKİSİ ile pasif mücadeleye giriştik... Ama ha Portal'ın da yapabileceği veya kendince müsade edemeyeceği söylemlere de girecek olursak gider kendimize BLOG sayfası da açarız...

Demem odur ki Yaşar Hakan Karataş bağırıyorsa, Abdullah Üzümcü bağırıyorsa ve bir zamanlar başka yerlerde başkaları bağırıyorsa orada bir sıkıntı vardır...

Lütfen biz gibilerin üstlerini dolandırıcı ilanlarına yaptığımız taaruzlar nedeni ile çizmeyin... Biz adi hobici değiliz ki? Biz sadece çabuk sinirlenen HAKLI hobicileriz... Kendisini ateşe atıp tepkileri almaya razı idealist hobicileriz... Sizler de öylesiniz... Biz bunu biliyoruz... Ama siz de göz önünde tutun...

Saygılar...

20. yasarhakan

yasarhakan

Yazmayayım diyorum, duramıyorum.

Birincisi, bir kere ilk banlanan üye olmak, ismimizin üstünün çizilmesi, başarı değil utanç kaynağıdır benim için. Banlanma süresinin ise benim açımdan herhangi bir önemi yoktur. İkincisi 7 gün banlama cezası, ne biliyim imla kurallarına uymamak, mükerrer konu açmak, yanlış yere konu açmaya devam etmek gibi suçların cezasıdır. Hani üye 7 gün giremesin de bu arada niyeti varsa devam etmeye aklı başına gelsin falan diye uygulanır. Bizim şu anki huyumuzla ismimizin üstüne çizik atıldığı 7 gün içindeki huyumuz arasında bir değişiklik yoktur, olamaz da.

Ayrıca, kimseyi ilgilenmiyordur gerçi ama, ben yine de doğrusunu yazayım, o iş öyle yukarda yazıldığı gibi direk başlığa dalma şeklinde olmadı. Önce adam gibi sorduk, bu nasıl gübredir, içeriği nedir, nasıl yaptınız diye. Verilen cevap üzerine de bu işin o şekilde olamayacağını anlattık detaylı olarak. Yönetim o zaman müdahale etmedi de, yönetime bildir butonuna bastıktan sonra yazsaydık o zaman mı müdahale edecekti.

Hadi ordan! hadi ordan!

İsmimizin çizildiği o site hakkında ettiğimiz ters laf ise, bu tüccar forumcunun bana attığı özel mesaja cevaben, kendisine yine özel mesajla, "senin gibi bir tüccar forumcuyu özel üye yapma gafletinde bulunan bu forum her ne kadar üye delisi ise de, burayı değneksiz köy sanma" yazmamızdır.

Tırnak içindeki cümlenin neresinde haksısız? 1 yıldır, bin küsur üyenin, binlerce mesaj yazdığı forumda ismi ilk çizilen biz isek, o forum üye delisi değil midir? Ortağı onur üyesi diye tüccar forumcuyu özel üye yapmak gaflet değil de nedir? Biz zamanında ismimizin çizildiği forumda da onur üyesi idik, bu forumda da. Bakın şimdi birine girmemiz yasak, diğerinde tang sarartmaya çalışıyoruz.

Pardon, pardon. Tırnak içinde haksız olduğumuz bir kısım var. Orası gerçekten değneksiz köymüş, biz de tüccar forumcuya posta koyuyorduk, burayı değneksiz köy sanma diye, kendisinden bu konuda özür dileriz.

Ayrıca, işin boyutu büyükmüş falan ne demektir anlayamadım. Ayağımı denk almam mı gerekiyor bu tüccar forumcu karşısında bilemedim. Akvaryum.com dan aldığım mesajlarda da bu tüccar forumcu silinen ilanın altına benim yönetime yazdığım şikayet eklendiğinde hakim bir dayısı olduğundan, mahkemede hesaplaşacağımızdan falan dem vurmuş, bekliyorum merakla. Elinden alınan ilan verme yetkisi 2 gün içinde geri verilmiş, buna da şaşırdım doğrusu.

Sayfayı Paylaş