1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sakarya Nehrinden Yuvarlak Taşlar ve Tatlı su Kumu

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde tembered tarafından 21 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

1. tembered

tembered

İsim:
    hüseyin bilek
    Sakarya Nehrinden Yuvarlak Taşlar ve Tatlı su Kumu akvaryuma koymak için olur mu? İllaki hazır ürünleri mi kullanmamız lazım, doğadan alnınan gayet güzel ürünlerde kullanılabilir benim düşünceme göre. Tatlı sudan çıkmış kum ve kayalar tatlu su akvaryumları için kullanılamaz mı?

Yardım edersenız sevinirim teşekürler.

2. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Cevap: Sakarya Nehrinden Yuvarlak Taşlar ve Tatlı su Kumu

Neden kullanılmasın? Salınım yapmadıktan sonra sıkıntı olmaz.

3. tembered

tembered

İsim:
    hüseyin bilek

Cevabın için teşekkürler, salınım derken neyi kastediyorsunuz? Ben yeniyim 1 aydır forumda geziyorum 200 lt tatlı su akvaryumu kuracağim kısmetse araştırıyorum, halada araştırıcam erkenci davranıp balıkları Öldürmek İstemiyorum. taş bu ne yapabilir ki yıkarım suda bekletirim vs vs. yetmez mi?

4. şahin37

şahin37

İsim:
    şahin şahin

Merhaba Hüseyin bey.Salınım maddenin suda erimesi yada dağılarak su denge ve kalitesini bozma anlamına gelir.Nehirden alınan kayaların salınım yapacağını sanmıyorum.Topladığınız kayaları su dolu bir kaba kaya tuzu atarak bir gün beklemenizi tavsiye ederim.Bende denizden topladığım kayaları bu şekilde kullandım.
    Saygılar.

5. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Her ne kadar doğada bile olsalar, bazı taşlar su için uygun değildir. Bu kayanın formu ve yapısı ile ilgilidir. Bazen taş sandığımız şeyler aslında kaya veya taştan daha çok, sonradan oluşmuş oluşumlar da olabilir. Salınım demek, Şahin kardeşimin de dediği gibi; bünyesindeki renk, kimyasal veya doğal olan elementleri suya bırakması demektir. Aslında doğada suya salınım yapacak taş gibi sert formda kaya bulmak zordur. Çimento ile birbirine yapıştırılmış çakılları güzel bir kaya formu sanabiliriz ve bunu akvaryuma koyduğumuzda çimento suya salınım yapacaktır.. Salınım, bir diğer anlamıyla çözünmeyi anlamak için, tuz ruhunu iyice yıkanmış ve akvaryumumuza eklemek istediğimiz kayaların üzerine dökerek anlayabiliriz. Köpürme varsa, akvaryuma eklemek pek doğru olmayacaktır..

6. tembered

tembered

İsim:
    hüseyin bilek

Cevaplarınız için teşekürler arkadaşlar. Söylediklerinizi dikkate alarak adım atıyorum .

Sayfayı Paylaş