1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.
  2. Toplantımıza hepinizi bekliyoruz! Toplantı yeri ve saati için geleneksel Akvaryum Portalı toplantıları konusunu ziyaret edin . Akıllı olun dedikodu yapacağız :)

Saklama Kutusundan Yavruluk Yapımı...

Başlığı 'Kendin Yap - (DIY) Genel Portal' kategorisinde gomesta tarafından 22 Şubat 2013 başlatılmıştır.

1. gomesta

gomesta

Ad-Soyad:
    gazi yıldırım
    Merhaba Arkadaşlar

Şimdi size yeni yaptığım yavruluğumu nasıl yaptığımı tarif etmeye çalışacağım.
    Öncelikle hemen hemen hepimizin evinde bulunan bir adet saklama kutusu
    (içine yiyecek veya ürünlerin bozulmamasını engelliyen kaplardan) olmazsa olmazlarımızdan

Diğer kullanacağımız malzemeler ;

1 adet havya
    1 adet maket bıçağı
    1 adet makas
    1 adet t hava çekvalfi
    1 adet 50-60 cm hava hortumu
    1 adet hava taşı
    6 adet vantuz(4 ü yavruluğun içine kat vazifesi görmesi için) 2 si yavruluğun dışına akvaryumumuza sabitlemmizi sağlaması için

saklama kabımızı yıkayarak işe başladıktan sonra ilk iş kapağı kenarlarından ayırıp işimize yarayacak orta kısımı çıkarıyoruzki 2 katlı olacak yavruluğumuzun ikinci katını oluşturabilelim.
    bu sayede anne üst katta kalacak yavruyu bıraktığı zaman yavru o boşluktan alta geçmiş olacak,bunu yapmamızdaki sebep hem annenin kendisinin yavrusunu bırakmasını sağlamak hem akvaryumdaki erkekler tarafından yıpranmasını önlemek ve annenin kusturmadan annelik güdülerini güçlü tutabilmek için düşündüm.
    İlk yavruları olduğu için kusturmuyorum zira sp ve yunus besliyorum anne yavruyu bıraktığı zaman yunuslar tehlikeli olabilirler.neyse konumuza dönelim

Üst kapağı kenarlarından ayırdıktan sonra ikinci aşama olan havya yardımı ile saklama kabının üst kısmından başlayıp delikler açmaya başlıyoruz.ben vantuzları kabın içerisine ilk katı ölçtükten sonra delmeye başladım zira alt katı delmeyi düşünmüyorum yavruların ordan çıkma durumu olabilir diye alt katı hava taşı ile destekleyeceğim.

sıra sıra delikler açtıktan sonra içerisine kat vazifesi görsün diye kapağı tutacak vantuzları sabitledim.saklama kabının üst kapağını kenarlarından ayırmıştık şimdi sıra onada belirli aralıklarla dikine delikler açma zamanı yine havya yardımı ile açtığımız kapağı saklama kabımızın içine gelecek şekilde oturtuyoruz.isterseniz alt katıda küçük delikler halinde delebilirsiniz fakat ben hava taşı kullanacağım için tercih etmedim.artık yarı yavruluk sayılan kabımızın dip kenarından hava hortumunun geçeceği şekilde deliyoruz ve kabın içerisine doğru hortumu geçiriyoruz hava taşınıda bağladıktan sonra en son iş olarak kabın dışına belirli aralıklarla 2 adet vanyuzu tutucu görevi görmesi için akvaryum camına yapıştıracağımız için taktıktan sonra yavruluğumuz hazır artık kullanabiliriz benim şuan 3 adet yaklaşık 10 gündür ağzı dolu sp olduğundan dolayı hatta bugün bir dişim daha yumurta aldı onun için bu boyutlarda bir şey yapma ihtiyacı hissettim tül hem sağlıklı olmuyordu hem balıklar delmeye çalışıp alttan yavruyu ve anneyi rahatsız ediyorlardı.şimdi barakuda bile olsa plastik olduğu için zarar veremez :)

Umarım faydalı bir şey yapabilmişimdir beni dinlediğiniz için teşekkür ederim tekrardan görüşmek üzere.

Ekli Dosyalar:

Alparslan bunu beğendi.
  2. gomesta

gomesta

Ad-Soyad:
    gazi yıldırım
  3. gomesta

gomesta

Ad-Soyad:
    gazi yıldırım
    diğer resim yüklerken bir hata oluştu arkadaşlar k.bakmayın
  4. Alparslan

Alparslan

Ad-Soyad:
    Alparslan İşken
    Eline sağlık abi güzel olmuş İnş bol yavru beslersin...:)
  5. gomesta

gomesta

Ad-Soyad:
    gazi yıldırım
    teşekkürler alparslan kardeşim sanada bol yavrulu günler
    Alparslan bunu beğendi.
  6. Alparslan

Alparslan

Ad-Soyad:
    Alparslan İşken
    Ahh nerede o günler abi bekliyoruz işte...:cool:
    gomesta bunu beğendi.