1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Salınım Kontrolü İçin Alternatif Asit

Başlığı 'Akvaryum Malzeme Rehberi' kategorisinde Toprak Akalın tarafından 20 Nisan 2013 başlatılmıştır.

1. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın
    Tatlı su akvaryumu sahibi olanlar dışarıdan toplanan kayalar için üzerine tuz tuhu damlatılıp köpürme testi yapılması gerektiğini ilk araştırmada öğrenir. Fakat ben tuz ruhunu güvenilir bulmadığım için daha düşük riskli bir madde denedim. Bir çay bardağında limon tuzu ve kaynar suyu karıştırıyoruz. Bu kadar, damlattığınızda köpürürse salınım yapıyordur, köpürmüyorsa yapmıyordur.Bir tatlı kaşığı limon tuzuna çeyrek çay bardağı su yeter. Sağlıklı balıklar. :)

H.Kaya.Gemlik., DaPhNe, inifnity ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  2. yekim

yekim

Yer:
    Samsun
    Tuz ruhu; limon tuzu ve kaynar su karışımından daha güçlü bir çözücü. Kayanın geneline tuz ruhu dökmektense bir parçasına tuz ruhu döküp denemek daha güvenilir. Çünkü limon tuzu kayanın 1 yıl içinde salınım yapıp yapamayacağını test ediyorsa, tuz ruhu 5 yılda kayanın salınım yapıp yapmayacağının testini verir.

3. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın
    Eğer bir madde asitle tepkimeye girip gaz çıkartıyorsa bazdır, bunun zayıf asitlik zayıf bazlıkla alakası olduğunu düşünmüyorum. Ayrıca limon tuzu dediğimiz madde (kristalize strik asit) güçlü bir asittir (3.5). Biz burada test ettiğimiz kayayı eritmeye çalışmadığımız için 1.1 ph değerindeki aside gerek olduğunu düşünmüyorum.

H.Kaya.Gemlik., DaPhNe ve MOVACIKLI bunu beğendi.
  4. yekim

yekim

Yer:
    Samsun
    Dediğin doğru olabilir. Fakat ben güçlü çözücü olduğu için daha etkili bir test olur diye düşünmüştüm.

Sayfayı Paylaş