1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Salaria Blenny (Lipophrys) Türkiye (Risso, 1810)

Başlığı 'Gobi-Blenny-Dragonet' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 28 Ekim 2010 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Selam arkadaşlar;

Ülke olarak tuzlu su akvaryumlarımızda pek yerli türe yer vermeyiz hani yabancı hayranlığımız sanki bu noktada da baş gösteriyor gibi görünüyor. Oysa birçok yabancı bilim adamı bizim sularımızı da incelemiş ve tuzlu su akvaryumlarına uygun türlerimizi belirlemiştir. Bunlardan biri de Salaria Blenny (Lipophrys) türüdür.

Avrupa'da hayranları olan bu tür ne hikmetse ülkemizde hayransızdır. Bu gururlu, güçlü vücutlu ve sağlam karakterli balık Blenny 13 cm boya ulaşabilir. Temel renk 8 koyu enine bantlar, yeşil-sarı ağırlıktadır. Göz arkasında mavi noktalar bir dizi mavi ile sınırlandırılmıştır. Çok kısa göz tentakülleri vardır. Sırt yüzgeci vücut boyunca bir üniforma gibi taşınır. Kayaların üzerinde size tipik karakteristik bakışıyla karşıladığında onu akvaryumunuzda görme arzunuz baş gösterebilir.

Doğada derinilk olarak birkaç metrede veya daha sığ kayalıkları bölgesi olarak tercih eder. Doğu Atlantik, Karadeniz ve Akdeniz dışında, Marmara' sularında görülür. Akvaryumda minik organizmalar, kabuklu deniz ürünleri ve yosun türü küçük yemlerin yanı sıra karides veya kurutulmuş balık etlerini de yerler. Çok meraklı bir balık türüdür.

Esaret altına alınması pek kendisini etkilemez çünkü inanılmaz bir dayanıklılığa sahiptir. Çok nazik bir kişiliğe sahiptir ve akvaryumdaki diğer balıklara çok kibar davranır. Bakılacağı akvaryumun 200 litre cıvarında olması rahat ettirir.

Sevimli bir yapısı var ve akvaryum ortamına uyumlulu ile farklı bir tecrübe yaratırken akvaryumlara renk getireceğine şüphe yok. Erdek sahil kesiminde rastaladığım bir türdür ve bir daha ki sefere akvaryuma eklemek üzere getireceğim inşallah.

www.akvaryumportali.com

DaPhNe, Alparslan, harfuzmani ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Yazın Blenny seferi yapacağım,çok sevdim bu balıkları gerçekten de çok cana yakınlar...:)

PeacockBlenny.jpg

3. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Ben de isterim. Şimdiden bilenymek lazım :)

4. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    ".........Salaria Blenny (Lipophrys) Türkiye (Risso, 1810)........." Risso soyadlı bilim adamı türü 1810 yılında kayıt altına almış!.. Biz milletçe ne yapıyorduk acaba o zamanlar :confused:o_O????

Alparslan bunu beğendi.
  5. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Ruslar silistre kalesini kuşatmıştı. Onlarla uğraşıyorduk. :D
    Çok güzel tür, yakalamadan önce vicdanı kıyıda bırakmayalım. "Bir zamanlar marmara da yaşayan tür" olmasın kendileri.

6. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Abi Ruslar mı, Blenyler mi ? :D

veysel bunu beğendi.
  7. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    İkisi de :)
    Dişilerin soyu tükenmesin yeter.

veysel, cimlikaya ve KGEYGS bunu beğendi.
  8. ugurkeser.uk

ugurkeser.uk

İsim:
    Uğur Keser
    Konuyu hortlatmış olucam sanırım ama hortlamasında fayda var sanırım. Bu cinse üye bir balığıda ben tankımda barındırıyorum birkaç fotoğrafını paylaşmak isterim. uploadfromtaptalk1452297830335.JPG uploadfromtaptalk1452297838779.JPG

D5803 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Pennywise ve nhtkmn bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş