1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Salifert Flatworm Exit ile Red Planaria Mücadelesi

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde harfuzmani tarafından 8 Şubat 2015 başlatılmıştır.

1. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Tankıma peydah olan red planarialar için önceki tankıma komple reset atmama rağmen yeni tankımda tekrar ortaya çıktıklarını gördüm.Bu yüzden ebay dan sipariş ettiğim salifert flatworm exit isimli ilacı temin ettim.Uyulması gereken kuralları ve gereken dozajı not alıp bu pazar kolları sıvadım.

TencoMelih, murat parin, Montimahir ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  2. Nadir

Nadir

Yer:
    Karabük/SAFRANBOLU
    İsim:
    Nadir AYAĞ
    Kolay gelsin. Bir forumda melanurus wrassenin yediğini okumuştum.

TencoMelih bunu beğendi.
  3. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Kolay gelsin Hakan bey.

harfuzmani bunu beğendi.
  4. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Öncelikle uyulması gereken bazı talimatlar şöyle:
    *Tank hacminin %25 i kadar uygun ısı ve ph ta hazırda su bekletilmeli.
    * Yeteri kadar aktif carbon medya reaktörü hazırda bekliyor olmalı.
    * İlaç kullanılmadan önce mümkün olduğunca flatwormlar sifonlanmalı.Bunu yaparken görünmeyen yerlerdekileri dalga motorları ile çıkartmaya çalışın.( Az var diyedüşünmeyin, görünenin haricinde görünmeyen hayli fazladır)
    * Eğer varsa UV ve ozon cihazları kapatılmalı, ps açık tutulmalı.
    * Kullanma klavuzundaki miktara göre uygun dozajdaki ilaç tanka bol akıntı alan bir noktadan eklenmeli.
    * Eğer ilaç yeterli miktarda ise 15-30 dakika içinde ölecek ve su yüzeyine çıkacaktır.
    * Akıntı motorları kapatılarak su yüzeyine çıkan ve görebildiğiniz tüm flatwormlar mümkün olan en kısa sürede toplanmalı.Geri dönüşten sumpa gidenler için elyaf yada filtre çorabı kullanılarak ölenler buralardanda toplanmalı.
    * İlaç kullanımından hemen sonra aktif karbon reaktörü çalıştırılmalı.
    * İlaç kullanımından 1 saat sonra varsa UV ve Ozon çalıştırılabilir.
    * İlacı uygun bir zamanda kullanın ki ilaçtan sonraki 6 saatlik süreçte tankı gözlemleyin.

Uygulanacak ilacın dozaj miktarı çok önemli, gelen tüpler 10 ml lik ve bir tüp 300 galon yani 1200 lt için yeterli.
    Her 20 lt için 4 damla tavsiye ediliyor.

Düzenleme: 8 Şubat 2015
    TencoMelih, nhtkmn, Pennywise ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  5. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Talimatlara uyarak sabah suyumu ve aktif karbon reaktörünü hazırlayıp, kuleyi sökerek dönüş hortumuna filtre bag bağladım ve ilacı uygun dozajda tanka ilave ettim.Aradan 7 dakika geçtikten sonra tankta ölü flatwormların suda yüzdüklerini gördüm.Ara ara dalga motorlarını kapatarak başka bir filtre bag ile gördüğüm suda yüzenleri yakalamaya çalıştım.15 dakika sonra aktif carbon reaktörünü devreye aldım.Bu şekilde yaklaşık 1 saat boyunca tankın başında filtre bag ile flatwormları yakalayıp ara ara filtre baglari yıkayarak dönüşümlü kullandım.1 saat sonra kule içerinde kalmış olabilecek flatwormlar için dönüşteki fileyi sökerek kuleyi bağladım ve file ile tanktan yakalayacak pek flatworm kalmadığı için işleme son verdim.
    ImageUploadedByTapatalk1423397286.964965.jpg
    ImageUploadedByTapatalk1423397302.121150.jpg
    ImageUploadedByTapatalk1423397311.943533.jpg
    ImageUploadedByTapatalk1423397322.249415.jpg
    ImageUploadedByTapatalk1423397336.022380.jpg

burak ozu, TencoMelih, veysel ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  6. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Melanurus wrasse çok aramama rağmen bulamadım, bunun dışında file fish, mandarin, scooter bleeny, sixline wrasse, yellow wrasse gibi balık çeşitlerinden de bahsediliyor.Mandarin hariç hepsini denedim ama sonuç alamadım.Bu yüzden kimyasala başvurmak için bu ilacı edindim.Bu ilacı kullanarak kurtulan bir çok hobici var, sadece ilaca ulaşmak biraz zor.Ben şansımı deneyip ebayden sipariş verdim ve geldi.
    Normalde ilaç içersinde bulunan bir etken madde nedeniyle AB ülkerine girişi yasak.Hatta ilginç olan salifert Hollanda menşeili olmasına rağmen orada da satış ve kullanımı yasak.

Neticede işlem bitti, ben her ihtimale karşı su değişim zamanımda geldiği için akşama % 25 olamasa da % 10-15 arasında bir su değişimi yapacağım.Bu süreci biraz uzun tutmamın nedeni ilacın şuan herhangi bir yan etkisi yok ve su değişimi yapana kadar tüm flatwormların ölmesi.

TencoMelih, veysel, LostRua ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
  7. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Az önce su değişimini de yaptım.Herhangi bir kayıp ya da sıkıntı yaşanmadı.Kayaları didik didik inceledim ama hiç flatworm göremedim.İnşallah hepsi ölmüş ve kurtulmuşumdur.

Glsn, TencoMelih ve Fatih BARLAS bunu beğendi.
  8. JOEBLACK73

JOEBLACK73

İsim:
    cüneyt bolkol
    Geçmiş olsun,
    Ben baytardan aldığım levamizol etken maddeli olan bir ilaç ile kurtuldum.
    Artık flatworm dan hiç korkmuyorum.

harfuzmani ve Fatih BARLAS bunu beğendi.
  9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    İnşallah dediğin gibi olur ve görünmezler bir daha. Türleri vardır bunların ve zararlı olduğu yönünde birçok kaynak mevcut ama geçmişte bende maruz kalsam da zararlarını hiç görmemiştim. Bunların sana verdiği bariz bir zararı görüp tespit edebilmiş miydin?

10. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Görüntü kirliliğinden başka bir zararları olduğunu sanmıyorum.Çok ilerlediğinde mercanların üzerlerini kaplayıp zarar veren fotoğraflarına denk geldim ama bende hiç o boyutlara ulaşmadı.
    Bendeki türleri daha önce detaylı incelemiş hatta Mahir ile mikroskopta dahi videoya almıştık.

http://www.akvaryumportali.com/index.php?threads/Flatform-Red-Planaria.16474/

TencoMelih ve YIKIKTEMO bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş