1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Salifert KH/Alk Testi ~ Nasıl Kullanılır?

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde kupeli tarafından 29 Aralık 2011 başlatılmıştır.

1. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara
    Salifert KH/Alk Testi (karbonat/alkalinite) 100 - 200 kullanımlıktır. KH-Alk suyun sertlik değerlerini belirleyen faktörlerdir. Deniz akvaryumlarında KH 8 ve Alk 2,9 olmalıdır. Bu değerlerin düşmesi pH, kalsiyum ve magnezyum dengeleri değiştirir.

Salifert Kh/Alk Testi Kullanımı:

1. Test kabına 4 ml akvaryumdan aldığımız su eklenir.
    2. KH-IND sıvısını çalkalanır ve test kabına 2 damla eklenir.
    3. İnce şırınganın ucuna plastik uzatma aparatı takılarak KH sıvısına batırıp piston en üst çizgiye (1.00 ml) gelene kadar çekilir. Uzatma aparatı nedeni ile şırınga içinde hava kalabilir. Bu ölçümü etkilemez.
    4.Şırıngadaki KH sıvısı, test kabındaki suya 2 sn aralıkla damla damla eklenirken bir yandan da test kabı döndürülerek karıştırılır. Sıvının rengi yeşilden pempeye dönene kadar damlatmaya devam edilir.
    5. Sıvı rengi pembeye dönünce şırınga pistonunun gösterdiği rakam tablodan bulunarak KH ve Alk değeri öğrenilir.

Tabloyu kaybettiyseniz KH için (1-x)*16 = KH, Alk için (1-x)*5,71 = Alk formülleri ile de sonuca ulaşabilirsiniz. Formüldeki x şırıngada ölçülen değerdir.

[video=youtube;AZtf1jGJrpk]http://www.youtube.com/watch?v=AZtf1jGJrpk[/video]

helim61, halilkocan ve murer bunu beğendi.
  2. mertdurmusoglu

mertdurmusoglu

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    MERT DURMUŞOĞLU
    Cevap: Salifert KH/Alk Testi ~ Nasıl Kullanılır?

merhaba bu üründen yeni aldım ve şu an kh su değerimi ölçtüm

tablodan baktığımda KH : 10.9
    ALKALİNİTY : 3.88 SU DEĞERLERİM BUNLARDIR.

ŞİMDİ BENİM NE YAPMAM GEREKİYOR ACABA?

3. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Keyfine bak, :D yeni kurulumsa normal kh degerin.

Tapatalk Mobil

4. mertdurmusoglu

mertdurmusoglu

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    MERT DURMUŞOĞLU

anladım fakat ben Tridacna eklemek istiyorum onun için sorun olur mu acaba ?

5. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Arkadaşlar merhaba,

Elimdeki test Salifet, entresan bir şey var!

Kabın içine 4 ml su alıyorum, yeşil sıvıdan iki damla damlatıyorum, Kh sıvısından da, 1 ml çekip yavaş yavaş damlatıyorum ama sıvı bitti renk hala mavi.:) Üçüncü deneyişimde 1 ml Kh sıvısını vdamlattıktan sonra, şırıngaya 1 ml sıvı daha çekip devam ettim 0,65 de renk penbe oldu.

Kh tablosunda 1 ml Kh sıvısını verdiğimizde, yani şırınga değeri 0,00 olduğunda, Kh 16. Eeee şimdi kaç, nasıl olacak bu iş anlamadım?

6. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Abi bütün ilginç olaylar da sende patlıyor, bi kurşun döktürelim :)
    Test yeni mi, son kullanma tarihi nedir diycem sen zaten bakmışsındır. Bozuk olabilir test muratcım. Ca ve mg ph değerleri nasıl?

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

7. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Bülent'cim, tuzdan midem bulandığından dolayı dün ölçeyim dedim. Bildiğin gibi %90 su değişimi yaptım, üç gün sonra da 60 litre gibi bir değişim yapıldı. Tuzun Kh değeri düşük olduğundan dolayı, her gün Seachem Builder giriyorum. Testin son kullanımı 09/2014 Ca ve Mg oranlarını bilmiyorum testim yok.:)

8. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul

%90 su değişimini red sea ile mi yaptın elos ile mi?
    Builder hergün girilmesi sakıncalı. Birkaç gündür tuz bizi manyak yaptı araştırmadığım yabancı kaynak kalmadı. reef Builder, biyocalsium gibi tamponlayan ürünleri yeni sistemlerde max haftada 2 kere öneriyorlar. Oturmuş sularda haftalı,2 haftada bir gibi dozlamalar makul kabul ediliyor. Sık dozlamalarda cyano problemi yaptığı da not edilmiş. :)

9. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Nasıl yani bulder ve bio calsium çok sık kullanmak iyi değilmiymiş yani ? ben 2 günde bir 2 sinden de 1 er çay kaşığı kullanıyorum 70 litre nanom için.

10. Erolemir

Erolemir

İsim:
    Erol Emir

Murat bey, 4ml içim 4 damla damlatmak gerekiyor.O yüzden sorun yaşamış olabilirsiniz. Yada 2ml için 2 damla fakat sonra sonucu 2 ile çarpmak gerekiyor.

11. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul

Bunlardan niye haberim yok deme, bunlar hafta sonu araştırma sonuçları :)
    Senin için reçete şöyle halilim.
    Biocalsium kes, haftada 1 defa 1 çay kaşığı reef builder yeter senin tanka. Reef builderı 1 ay kullandıktan sonra kes, haftalık 1 çay kaşığı biocalsium girişi ile devam.
    Bu arada yosunlara veda et. Tekrar görme şansın zor :)
    Bu arada(ikinci oluyor ama :) %20 su değişimi yaparsan yosunlardan daha çabuk kurtulursun. Su değişiminden sonra 1 hafta hiçbir katkı girmek yok.

12. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Maalesef Elos tuz ile yaptım. Her gün Builder girmek sakıncalı ise, benim test doğru ölçüyor demektir. Akvaryumu Kh manyağı yaptım.:F

Erol bey, dört damla değil iki damla, kullanım kitapçığında da öyle yazıyor. Dört damla damlattığımızda hiç pembe olmayacak mavi olan su.:)

13. Erolemir

Erolemir

İsim:
    Erol Emir

Testin 2 farklı versiyonu var demekki,bendeki 4ml'ye 4 damla :)

Sayfayı Paylaş