1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Salifert test kiti ile ölçüm

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde hasan1958 tarafından 5 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

1. hasan1958

hasan1958

Yer:
    ankara
    İsim:
    hasan eksi
    Salifert test kitlerinde KH - Ca - Mg ölçümleri yaparken sonunda 1 ml'lik şırıngaya ...3 sıvısını çekince arkada bir miktar hava boşluğu kalıyor. Hiç dikkat ettinizmi bu hava boşluğu ne kadar? Şırıngayı yavaş doldurursanız fazla, hızlı doldurursanız az hava boşluğu kalıyor her seferinde miktar değişiyor ve bu çıkan değerleri değişmesine neden oluyor bugün şırıngayı doldururken ucundaki sivri parçayı çıkartarak 1 ml doldurdum sonra parçayı takarak testi tamamladım sonuç, değerler yüksek çıktı, örneğin 7,2 olan Kh 9,3 gösterdi.
    Hangisi doğru? ne kadar hava boşluğu kalmalı?

2. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Hava boşluğu miktarı pembe aparatı ne kadar sıkı taktığınıza göre değişiyor, test sonuçlarına herhangi olumsuz bir etkisi yoktur, 1 ml.' ye kadar çekmemiz yeterlidir.

Testlerin belli bir yanılma payı bulunuyor, bu nedenle sonuçları zaten yaklaşık olarak okumaktayız. Bazı testlerde tuzluluk ve sıcaklık ta sonuca etki edebilir.

Testleri aynı saatlerde aynı şekilde yapmaya özen gösterirseniz hata payı düşecektir.

hasan1958 bunu beğendi.
  3. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Hasan Bey testleri yaparken dikkat etmeniz gereken şey şırınganın ucundaki siyah plastiği 1 mm kadar çekip, renk değiştiğinde yine siyah kısmın ucunun nerede kaldığına bakmak olmalıdır.İçinde kalan hava boşluğunun bu yüzden bir önemi yoktur.

hasan1958 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş