1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Salifert Testleri Nasıl Değerlendirilir?

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde tsenol tarafından 28 Kasım 2013 başlatılmıştır.

1. tsenol

tsenol

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Tahir Şenol
    Salifert testleri kullanıyorum hepsinden. Bazı kaynaklarda Salifert test sonuçları için tüpe yandan bakılır yazar iken, kimi kaynakta da üstten bakılır, yandan bakılırsa görünen sonucun 10 da 1 i çıkan değer kabul edilir diyor. Konunun daha iyi anlaşılması için iki kare Salifert testleri fotoğrafı ekliyorum.

Salifert Test Bilgisi olanların aydınlatması dileğiyle.

Salifert testleri.jpg

20131128_134513.jpg

2. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    ******* Akvaryum Youtube kanalında anlatımlar mevcut...

Azmi Sönmez - YouTube

Sadece Nitrat testinde; tüpü skala kağıdı üzerine koyduğunuzda renk çok açık kalıyorsa(< 2ppm), tüpü yan tutup, skalada denk gelen rengi/değeri 10 'a bölüyorsunuz.

Misal yandan bakınca 5 'e denk geliyorsa 0.5 ppm gibi bir değerdir diye biliyorum.

Videolar için Azmi Bey' e buradan tekrar teşekkürler.

YMR_AY ve harfuzmani bunu beğendi.
  3. tsenol

tsenol

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Tahir Şenol
    Mahir Bey,
    Video gerçekten güzelmiş. Bu durumda koymuş olduğum fotoğrafta nitrat yandan 50 gibi ama aslında 5 diyebilirmiyiz?

Oodinium yaşadığım tankta arkadaşlar su değerlerimin kötü olabileceği uyarısında bulundu. Testler canlı olarak yukarıda (ortalama 5 dakika sonraki renkler bunlar). Burada olmayan Ca, Kh, Mg, test sonuçları da olması gereken değerlerde. Ph salınımı yok denecek kadar az. Isı sabit. Balıklardan tang ler unlu mamullerde çalışan usta kıvamında. Dün gece Yellow Tang ın gözlerini askere oğlunu uğurlamış ana kıvamında buğulu görünce hemen karantina tankı kurulumuna başladım. Ancak işi gücü bırakıp gündüz eve baskın yaptığımda farklı bir tablo gördüm. Video You tube a yüklüyorum. Video daki duruma göre Karantina tankına gerek var mı görüş rica edeceğim.

4. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    İlk (üstten) fotoğrafa göre ben de 5 ppm gibi gördüm.

5. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Nitrat 2-5 arası gibi duruyor.Şenol Bey beneğin bence tek nedeni var oda ph salınımı.Yok denecek kadar az diyorsunuz ancak balıklar öyle demiyor.Gündüz beneğin gitmesi gece geri gelmesi tamamen ph kaynaklı.Zaten yeni tanklara blue tangin girmesi büyük bir hata.Bu hatayı herkes gibi bende zamanında yaşamıştım.

6. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Sürekli kağıt açmaktan bıkanlar ya da kaybedenler için Salifert Ca ve Mg kit tabloları.

mg.jpg

kalsiyum.jpg

Sayfayı Paylaş