1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Salyangoz hava motoru kullanımı ve tesisatı

Başlığı 'Akvaryum Filtre Yapımları' kategorisinde omeriyidogan tarafından 20 Şubat 2011 başlatılmıştır.

1. omeriyidogan

omeriyidogan

İsim:
    Ömer İYİDOĞAN
    Yeni bir konu (soru) ! Daha önce de bahsettiğim ve bir türlü tesisatı bitmeyen üretimhanede LP 60 ve Atman HP 8000 kullanmaktayız. İkiside tek sisteme bağlı. Bu motorlar 30 adet akvaryuma güçlü hava basıyor. Ama yeni akvaryumlar devreye giriyor. Yetmeyecek diye düşünmekteyim. Bildiğim kadarıyla salyangoz hava motorları baya iyiymiş. Mevcut sistemde 25 lik pprc boru kullanıldı. Aynı sisteme bu salyangoz motoru monte edebilirmiyim? Eğer mevcut sistem yetmeyecekse nasıl bir sistem kurmalıyım? Salyangoz ile LP arasındaki farklar nedir?

2. SertkanPetshop

SertkanPetshop

İsim:
    Kağan Yurdakan
    Cevap: Salyangoz hava motoru kullanımı ve tesisatı

Biz , üretim ve satış akvaryumlarında Atman Hp 8000 ve 12000 kullanmaktayız.

Pprc boru ile dağıtımıda yapmaktayız. Özellikle hp 12000 ler 20-25 akvaryuma rahatlıkla basacak güçtedir.

omeriyidogan bunu beğendi.
  3. omeriyidogan

omeriyidogan

İsim:
    Ömer İYİDOĞAN

Teşekkür ederim Kaan bey, üretimhanemizin ilk etabında 50 akvaryum olacak. Atman 12000 sanırım yetmeyecek bize. İki tane kullanmak gerekecek. Onun yerine aynı watt sarfeden salyangoz kullanmak daha mı iyi olur?

4. sonmohikanx

sonmohikanx

İsim:
    serkan

Salyangoz fanların çıkış basınçları düşük oldugundan çıkışda kullandığınız borunun çapı ne kadar büyük olursa fandan alacağınız verim okadar büyük olur. Çıkışı dar boru tavsiye etmiyorum, aklınızda soru işareti kalmaması için borularınızın çapının 70 mm olmasını tavsiye ederim. Bir arkadaşın üretimhanesinde gördüm duvar boyunca 50 mm çapında pimaş boruları döşemiş ve her akvaryuma bildiğimiz hava motoru hortumlarında çıkış almış ve her hortuma minik vanalar koymuş.Vanalarla ayarını yapıyor ve bir tane merkezi salyangoz fan ile bütün hepsine hava veriyor.ama sizin akvaryum sayınız çok ve ilerde muhtemelen daha da artacağını tahmin ederek söyliyim en az 70 mm pimaş boru kullanmanızı tavsiye ederim.

5. omeriyidogan

omeriyidogan

İsim:
    Ömer İYİDOĞAN

Teşekkür ederim Serkan bey. Salyangoz motorda basınç sorunu var ise akvaryumlara nasıl güçlü hava verecek? Yani bir yerde yine daralacak hava çıkışları.

6. yerme

yerme

İsim:
    Yunus ERME

Merhabalar, bende farklı bir amaçla yaklaşık 80 ader 80 litrelik kapalı kabın havalandırması için sistemler aramaktayım. Kaplarda su olmayacak, ancak kapların havalandırılması için nasıl bir pompa ve kullanacağım ve tesisattaki boruların özelliklerinin nasıl olacağına dair bir fikrim yok. Önerileriniz bekliyorum, teşekkürler.

7. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Ömer bey,tamam çıkışlar bir yerde daralacak evet ama sonuçta 50 akvaryuma 50 tane pipo filitre koyacaksınız ve ayar vanalarıda sonuna kadar açık olacak.Yani 50 tane çıkış olmuş olacak. Buda salyangozun debisinde bir sorun yaratmayacaktır.

Bu 80 tane kabın nekadar havalanmasını istiyorsunuz ? Çok kuvvetli bir hava sirkülasyonumu gerekiyor yoksa azmı? Bu kapların ağızları açıkmı kapalımı ? Ne amaçla havalandırmak istediğinizi bilmiş olsak daha detaylı yardımcı olabiliriz.

8. sonmohikanx

sonmohikanx

İsim:
    serkan

Salyangoz tipi fanlar üç ayrı tipte imal edilmektedir. Alçak basınçlı, orta basınçlı ve yüksek basınçlı olarak. Sizin sisteminize 0.37 kw lık olan bir yüksek basınçlı fant fazla fazla yetecektir. Bu güçte olanların çıkıs basınçları düşük basınçlılar 1500 m3/saat hava verir. Çıkış basıncı 40 mm/ss orta basınçlılar 950 m3/saat hava verir. Çıkış basıncı 130 mm/ss. Yüksek basınçlılar 350 m3/saat hava verir ve çıkış basıncı 250mm /ss dir ve sisteminden harcayacağı elektrik sarfiyatı 3 satte bir kw 24 satte 8 kw kadardır.elektrik kilovatını net bilmememle birlikte 20 kr civarında kabul edersek 24 saatte 1.6 tl aylık 45- 50 tl kadar bir sarfiyatı olur.

omeriyidogan ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  9. omeriyidogan

omeriyidogan

İsim:
    Ömer İYİDOĞAN

Çok teşekkür ederim Serkan bey. Yanlış anlamadıysam, kullanacağım motorun gücü 370 watt/saat ve Yüksek basınçlı 350 m3/saat hava veren ve çıkış basıncı 250mm /ss olan değil mi? Marka ve model önerebilirmisiniz?

10. sonmohikanx

sonmohikanx

İsim:
    serkan

piyasada okadar çok imalatçı varki şu veya bu marka diye bir tavsiye bulunamayacağım ancak şeçim yaparken gövde ve pervanelerinin aliminyum döküm olanlarını tercih ederseniz çok uzun ömürlü olur.preslenmiş saç olanlarıda var ancak uzun ömürlü değiller.birde kullanacağınız yerdeki elektrik tesisatı üç fazlı mı yoksa bir fazlımı .buna göre seçim yapmanız gerek.eğer sisteminiz üç fazlı (380 volt) ise motor için ilave koruma tertibatı gereklidir.ama bir fazlı (220 volt) ise direk prize takarsınız uygun bir sigortası yeterli gelir. googleden salyangoz fan diye ararsanız bir çok üretici ve satıcı firma bulursunuz sizce uygun olan birinden veya bulundugunuz şehirde bu tip malzemeleri satan yer varsa oradan sipariş verebilirsiniz

11. omeriyidogan

omeriyidogan

İsim:
    Ömer İYİDOĞAN

Sizin bahsettiğiniz normal sanayi tipi fanlar. Ben akvaryum için üretilenlerden alınması gerekli diye düşünmüştüm. Bahsettiğiniz modelleri gördüm ama ister istemez ön taraf bir şekilde daralacak ve suyun geri itmesi ile randıman vermeyecek diye düşünmüştüm. Tabi deneme şansım olmadığından böyle bir mantık kurmuştum. Demek ki o fanlar oluyormuş. Peki bu fanı sisteme nasıl monte etmek lazım. Gördüklerimin hava çıkışları geniş baya.

12. sonmohikanx

sonmohikanx

İsim:
    serkan

yüksek basınçlı olanların çıkışları diğerlerinden daha dar.bunu basit bir redüksiyon ile sisteminzdeki boruya monte edebilirsiniz. 250 mm/ss basınç verebilen mir fan sizin suyun basıncını rahatlıkla yenelibir endişe etmiyin.akvaryum için özel üretilen modelini duymadım.benim gördüğüm arkadaşın üretimhanesindeki de bunlardandı

13. omeriyidogan

omeriyidogan

İsim:
    Ömer İYİDOĞAN

Yukarıdaki fan akvaryum sektöründe satılan fan tipi. Resun GF-370 Hava Kompresörü ( çoklu akvaryum hava motoru )

VOLT : 220V
    FREQ : 50HZ
    Güç : 370 W
    Çap : 1.2m3/min
    Basınç : 0.160MPa
    Ölçü : 220x250x260mm
    Ağırlık : 15 kg

Aşağıdaki resimdeki ise sanırım sizin bahsettiğiniz fan. ERF Serisi Alüminyum Gövdeli Yüksek Basınçlı Körüklü Salyangozlar.

KW: 0,37
    HP: 220
    D/D: 2850
    DEBİ: 1200
    MM/SS: 200

Bunların ikiside aynı çalışma prensibi ile çalışıyorsa sorun yok. Gerçi birimleri farklı tam kıyas yapamıyorum.

14. sonmohikanx

sonmohikanx

İsim:
    serkan

Pascal birimi ile mmilimetre su sütunu kıyaslamasını bende yapamadım açıkcası ama ikisi de yüksek basınçlı fanlar her ikisini de kullanabilirsiniz.Birinci modeldeki akvaryum için özel üretilmiş bir model değil sanayide çok fonksiyonlu kullanım amaçlı bir model.mesela bizim fabrikada bunları genelllikle emiş amacıyla kullanıyoruz aynen elektrik süpürgesinin tozu emdigi gibi hammedddeliri emerek topluyo.Ancak tabiki ikinci ağzızdanda hava basıyor. ikinci modeldeki fanı ise sadece üfleme amaçlı kullanıyoruz.Tercih sizin hangi modeli isterseniz kullanın derim.

15. omeriyidogan

omeriyidogan

İsim:
    Ömer İYİDOĞAN

Fan konusu tamam. Peki bunun tesisatı nasıl olmalı? Yani ağız genişlikleri çapına uygun borumu kullanılmalı, yoksa daha geniş boru mu? Mesela ağız çapı 35-40 mm diyelim.

16. sonmohikanx

sonmohikanx

İsim:
    serkan

bu tip tesisatlarda boruların daraltılması verimi düşürmekte oldugu biliniyor.arkadaşın üretimhanesinde gördğüm tesisatda bildiğimiz 50 mm pimaş boruları duvar boyunca monte etmişdi. ancak onun akvaryum sayısı sizden az. .tahmin ediyorum ki sizin ilerde dahada sayınız artacaktır bu yüzden 70 mm pimaş boruları duvar boyunca döşersiniz.fanın çıkış çapını bilemem ancak pimaş boruların değişik çapları birbirine uydurmak için bir ucu kalın diger ucu ince olmak üzere değişik ölçülerde orijinal adaptörleri var .şayet böyle yapamazsanız bunu demir işleri yada soba vs işleri yapan bir yerde çıkışı borunuzun çapına göre basit bir adaptorle uydurabilirsiniz.

17. yerme

yerme

İsim:
    Yunus ERME

Merhabalar
    Reis, orada yazdığım kapların boyutları değişti. Yeni boyutlar 40 en, 60 boy ve 15 cm yükseklik olarak yaklaşıl 36 Litre hacminde kaplar oldu. Ayrıca kap sayısınıda 100 adete çıkardım. Benim amacım akvaryumdan ziyade içinde yetiştireceğim bitkilerin havalandırması için kullanacağım. Ayrıca havalandırma debisi değişecek. 100 adet kap x 36 L = 3600 L/saatminimum, 3600 x 15 = 54.000 L/saat maximum havalandırma kapasitesinde olmalı.
    Havalandırma tesisatı ile kaplara doğrudan hava verilecek yani suya verilmeyecek. Benim takıldığım nokta ise buna uygun tesisatın nasıl kurulabileceği (boru çapı vs) ve motorun debisini nasıl ayarlayabileceğim hakkında. Elektriksel yolla motorun çalışması istenilen düzeyde azaltılıp arttırılabilinirmi bu merak ettiğim diğer bir konu.
    Evet piyasada çeşitli pompalar, kompresörler fanlar ama bunlar benim sistemin için ya çok yada yetersiz. Bu yüzden böyle bir sistem kurmak tahmin ettiğimden daha çok zorladı.
    Değerli tavsiyelerinizi bekliyorum. Teşekkür ederim.

18. yerme

yerme

İsim:
    Yunus ERME

Bu arada araştırdığım kadarı ile bir kabın hhava değişim sayısı, birim zamanda (saatte veya dakikada) kaba beslenen havanın kap hacmine bölümüyle elde ediliyor. Yani 30 litrelik kabınız var ve bu kaba saatte 90 L hava besliyorsanı sizin hava değişim oranınınız 90/30 = 3 oluyor. Yani saatte 3 kere kabın hacmi yenileniyor. Akvaryumda da sanırım buna benzer bir parametre kullanılabilir. Bu yüzden ben önce kap hacimleri ve toplam hacmi belirledikten sonra yapmam gereken toplam minimum havalandırma hacmini çıkardım. Daha sonra her bir kabın havasının en fazla 15 kere değişeceğinden 15 x 100 kap x 36 = 54.000 L maksimum havalandırma gerekliliğini çıkardım. Ayrıca bu boyutlarda hangi malzemeden şeffaf kutu (cam, polikarbonat, pleksiglas, akrilik) yaptırsam daha ucuz olur. Bu konuda da bilginiz varsa bana tavisyeler verirseniz çok mutlu olurum. İyi çalışmalar.

19. sonmohikanx

sonmohikanx

İsim:
    serkan

kullanacağınız havanın miktarını hangi yöntemle ölçebileceğiniz konusunda bir fikrim yok ancak dağıtım borularına takacağınız küçük musluklarla miktarı el yordamı ve deneyimle ayarlayabileceğinizi düşünüyorum.ancak havayı kısmayı merkezi olarak yapmayı düşünüyorsanız eğer.bunu motor girişine takacağınız bir sürücü ile yapabilirsiniz.sürücülerin çalışma prensibi.elektrik frekansını değiştirerek motorun hızını azaltır veya çoğaltır bu da bir ayar yöntemi olabilir.eğer sürücü kullanmakta karar kılarım derseniz elektrik tesisatınızın özellliklerine ve motorun etiket bilgilerine ihtiyaç var bunu yazarsanız size gerekli bilgileri verebilirim

20. yerme

yerme

İsim:
    Yunus ERME

Flow metre (akış ölçer) ile her kaba giren hava miktarı ölçülebilir, bunun ayarınıda yine belirttiğiniz gibi bir adet vana ile yapacağım. Ancak pompa seçimi ile ilgili edindiğim son bilgilere göre salyangoz fan, kompresör gibi hava motorları çok çalıştıklarında bir miktar ısınıyorlarmış ve dolayısıyla aktardıkları havayıda ısıtıyorlarmış. Bunları soğutmak için ayrı bir soğutucu gerekiyormuş ve buda maliyeti arttırır. Ayrıca bir miktar yağda havaya karışabiliyormuş. Benim ihtiyacım olan pompa diyaframlı, temiz hava ve basıçsız hava sağlayan tipte olması gerekiyormuş. Bu tip pompalara baktım ve benim istediğim kapasitede çalışana buldum firma olarak. Ancak bir fiyat bilgim yok. Ama eğer sürücü ile pompanın debisi ayarlanabilirse belkide daha ucuza başka bir alternatif bulabilirim. Elektrik tesisatım ve motorum olmadığı için size gerekli teknik bilgileri veremicem ama edindiğim zaman mutlaka sizinle paylaşacağım. Bu arada 40x60x 15 cm pleksiglas kutunun fiyatını yaklaşık 80 lira verdiler. Çok pahalı geldi, bu yüzden sanırım cama döneceğim ve kapağını en azından plastik yaptıracağım. Bu boyutlarda bir akvaryum için sizce tahmini fiyat ne kadar tutar bir fikriniz varmıdır?

Sayfayı Paylaş