1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Salyangoz niye kumu eşeleyip içine girer?

Başlığı 'Karides ve Salyangoz Forumu' kategorisinde thered tarafından 18 Nisan 2012 başlatılmıştır.

1. thered

thered

İsim:
    ozan aksoy
    Elma salyangozumda bugün garip bir davranış gördüm. Normal midir bilmiyorum ama ben ilk defa gördüm. Kumu eşeliyor ve içine doğru girmeye çalışıyordu. Çıkardım, bir süre sonra baktım ki biraz ileriye gidip yine eşelemiş bir 0,5-1 cam civarı ve içine girmiş bekliyordu.. Bu davranış normal midir yoksa bir anlamı var mı?

2. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Cevap: Salyangoz niye kumu eşeleyip içine girer?

Ben de elma salyangozu besledim fakat böyle bir durumla ilk defa karşılaşıyorum. Daha önce de hiç duymadım ilginç. Minare salyangozu olsa tamam derdim minareler için çok normal bir durum fakat söz konusu elma salyangozu. Taban kumunuz nedir ? Kuvars mı , mercak kırığı mı ? Elma salyangozunuz damızlık mı yavru mu ?

3. thered

thered

İsim:
    ozan aksoy

Salyangoz damızlık, sanırım dişi. 15 gündür bende yaklaşık, ilk defa dün başladı bu davranışa.. Bugün de devam ediyor. Eşelenip kuma giriyor sonra da orada bir süre dinleniyor.. Kumun en üstü silis kum sanırım, beyaz. Orta katmanda da aquaclay, en dipte de lav kırığı var.
    Aşağıdaki resimde eşelediği kumlar arkasında görünüyor, 1,5 cm'lik bir tepe oluşturmuş gene..

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Karnı iyice doyduktan sonra kendini sağlama almak için bu harekete yapabilir veya bir de altlara bakalım bir şey çıkar mı diyebilir sanırım. Fakat bence güzel görüntüler her koşulda.

Sayfayı Paylaş